Իսպանիայի Կոնգրեսն ընդունել է ԼՂ հումանիտար օգնություն ուղարկելու և Ադրբեջանին զենքի վաճառքը դադարեցնելու առաջարկությունը
10:52 17/11/2020
Իսպանիայի Կոնգրեսն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն ուղարկելու և Ադրբեջանին զենքի վաճառքը դադարեցնելու՝ պատգամավոր Ջոն Ինյառիտուի առաջարկ-միջնորդությունը։ Այս մասին գրում է ehbildu-ն։
Առաջարկ-միջնորդությունը նաև դիմում է միջազգային կազմակերպություններին՝ ակտիվորեն ներգրավվել արդեն «մարդասիրական ճգնաժամի պատճառ դարձած հակամարտությանը «խաղաղ ճանապարհով լուծում» գտնելուն։
Ջոն Ինյառիտուն շեշտել է փախստական ընտանիքներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հրատապությունը և միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ դիրքի պահպանման կարևորությունը, որպեսզի Արցախի Հանրապետությունում հակամարտությունը հայտնվի միջազգային հումանիտար օրակարգում:
«Չնայած անցած շաբաթ համաձայնեցված հրադադարին, հակամարտությունը շարունակվում է, և տևական լուծում է պետք, քան երբևէ», - բացատրել է պատգամավորը:
Նշենք, որ վերջերս Ջոն Ինյառիտուն դիտորդների պատվիրակության կազմով, որը բաղկացած էր Եվրամիության տարբեր երկրների խորհրդարանականներից և լրագրողներից, այցելել էր Հայաստան և Արցախի Հանրապետությունում և տեղում կարողացել էր տեսնել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից իրականացված ագրեսիայից արդյունքում պատճառված վնասը:

Spanish Congress passes motion to send humanitarian aid to Artsakh, suspend arms sales to Azerbaijan
12:18 17/11/2020
The Spanish Congress on Monday adopted a motion submitted by MP Jon Iñarritu to send humanitarian assistance to Nagorno-Karabakh (Artsakh) and to suspend arms sales to Azerbaijan. EH Bildu reported.
The motion also urges international organizations to be actively involved in the search for a "peaceful and negotiated solution to the conflict which has already caused a humanitarian crisis.”
The Spanish lawmaker stressed the urgency of providing humanitarian assistance to refugee families and the need to maintain a proactive position within international organizations, so that “the conflict in the Artsakh Republic is put on the international humanitarian agenda.”
"Despite the ceasefire agreed last week, the conflict continues and a lasting solution is needed more than ever," he stated.
Recently, Iñarritu has been part of a delegation of observers comprising parliamentarians and journalists from different states of the European Union, has seen first-hand the situation in Armenia and Artsakh and has witnessed the damage caused by the Turkish-Azerbaijani aggression.