250 մահճակալանոց ևս մեկ նոր վերականգնողական մեծ կենտրոն է պետք վիրավորների համար. Արսեն Թորոսյան
«Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ մեզ նոր հզորություններ են պետք՝ 0-ից սկսվող մոտավորապես 250 մահճակալանոց մեկ վերականգնողական մեծ կենտրոնի մասին է խոսքը»,- ԱԺ-ում հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով պատերազմական գործողությունների ժամանակ վիրավորված զինծառայողների վերականգնողական խնդիրների լուծման վերաբերյալ պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանի բարձրացրած հարցին:
Ըստ Թորոսյանի, նոր կենտրոնի ստեղծմանը աջակցություն կարող են ցուցաբերել բժշկական ուղղվածության սփյուռքի և միջազգային այլ կազմակերպությունները: Նախարարը հավաստիացրեց, որ դրա համար նախապատրաստել են ցանկությունների նկարագիրը և շրջանառելու են դեսպանատներով, սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակով և նախարարության ուղիղ կապերով:
Նախարարը հայտնեց, որ օգտագործվելու են նաև եղած հզորությունները, որոնց մի մասն այնքան էլ լավ վիճակում չեն և կարիք ունեն արդիականացման՝ մասնագետների վերապատրաստումից մինչև շենքային պայմանների բարելավումը:
Նկատելով, որ վերականգնողական հզորությունների մշտական աջակցության խնդիրը լուծվելու է պետական պատվերներով գնումներ իրականացնելու միջոցով՝ Արսեն Թորոսյանը հայտնեց. «Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այդ հզորությունների շարունակական աջակցությունը պետական բյուջեի վրա կարող է հավելյալ նստել 2-2.5 մլրդ դրամ, որը վերջնական չե և ներառված չէ բյուջեի նախագծի մեջ»:
Նախարարի խոսքով, այդ գումարը կբավարարի միջինում տարեկան երկու ստացիոնար վերականգնողական կուրս կազմակերպելու համար:
Արսեն Թորոսյանը հայտնեց, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո իրենց ուշադրության կենտրոնում հենց վերականգնողական բուժօգնության խնդիրներն են:
Առողջապահության նախարարը հավաստիացրեց, որ պրոթեզների կարքների գնահատում նույնպես կարվի և միջոցներ կձեռնարկվի, որպեսզի ոչ մեկն չմնա առանց այդ բժշկական օգնության:

Арсен Торосян: Для раненых нужен ещё один большой новый реабилитационный центр на 250 коек
«Наши расчеты показывают, что нам нужны новые мощности, речь идет о построенном с нуля большом реабилитационном центре примерно на 250 коек», – заявил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении министр здравоохранения Арсен Торосян, отвечая на вопрос депутата Амазаспа Даниеляна о решении проблем реабилитации военнослужащих, раненых в ходе боевых действий.
По словам Торосяна, в создании нового центра могут оказать свою поддержку имеющие медицинскую направленность организации в диаспоре и другие международные медицинские организации. Министр заверил, что подготовил для этого список пожеланий, который будет распространен через посольства, Аппарат Уполномоченного по делам диаспоры и через прямые контакты Министерства.
Министр сообщил, что будут также задействованы имеющиеся мощности, некоторые из которых не в очень хорошем состоянии и подлежат модернизации – от обучения специалистов до улучшения состояния зданий.
Заметив, что вопрос постоянной поддержки реабилитационных мощностей будет решен путем осуществления закупок по госзаказу, Арсен Торосян сообщил. «Расчеты показывают, что постоянная поддержка этих мощностей, может стоить госбюджету дополнительных 2-2,5 млрд драмов, что не окончательно и не включено в проект бюджета».
По словам министра, этой суммы хватит для организации в среднем двух стационарных курсов реабилитации в год.
Арсен Торосян сказал, что после прекращения боевых действий основное их внимание уделяется именно вопросам реабилитационной медицинской помощи.
Министр здравоохранения заверил, что будет также проведена оценка потребности в протезах, и будут предприняты необходимые меры для того, чтобы никто не остался без этой медицинской помощи.