Սմբատ Գոգյան. Լուծարեք ԿԳՄՍՆ-ն
«Կրթության տեսչական մարմնի անցկացրած ստուգումների համաձայն դպրոցականների 40%-ը մաթեմատիկայից ստացել են անբավարար գնահատական։ Դրանք մեր պոտենցիալ հրետանավորներն են։
Վերջերս կառավարության և օրենսդրի ներկայացուցիչների հետ զրույցների ժամանակ ասել եմ, որ լուծարեք ԿԳՄՍՆ-ն։ Կրթության հարցերը լուծելու համար ստեղծեք նոր նախարարություններ, որոնցից մեկը կզբաղվի հանրակրթությամբ և մանկապարտեզներով, իսկ մյուսը կզբաղվի բարձրագույն կրթությամբ, գիտությամբ և տեխնոլոգիաներով։
Հանրակրթության ողբերգական մասշտաբը պատկերացնելու համար պարզապես կարդացեք 2019թ հաշվետվությունը ։
Նկարագրված վիճակը շտկելու համար ամբողջ նախարարության 10 տարվա աշխատանք է անհրաժեշտ։ Միավորվում ու խոշորանում են կայացած կառույցներն ու բիզնեսները։
Հիվանդ կառույցները միավորել չի կարելի։ Մինչդեռ, ցավոք, իր նոր ծրագրում վարչապետը կրթության մասին չի նշել։ Այդ պարագայում երևի նախարար փոխել ոչ էլ իմաստ ունի»։

Смбат Гогян: Упраздните министерство образования, науки, культуры и спорта Армении
«Согласно результатам проведенных Инспекционным органом образования проверок, 40% школьников получили неудовлетворительную оценку по математике. Это наши потенциальные артиллеристы.
Недавно в беседах с представителями правительства и законодательного органа я сказал, что следует упразднить министерство образования, науки, культуры и спорта. Для решения вопросов образования создадим новые министерства, одно из них будет заниматься общеобразовательной сферой и детскими садами, а другое – высшим образованием, наукой и технологиями.
Чтобы представить себе трагические масштабы в общеобразовательной сфере, достаточно лишь прочитать отчет за 2019 год.
Для исправления описанной ситуации необходимо 10 лет работы целого министерства. Объединяются и укрупняются состоявшиеся структуры и бизнесы. Нездоровые структуры нельзя объединять.
Между тем, к сожалению, в своей новой программе премьер не упомянул об образовании. В таком случае менять министра, наверное, даже не имеет смысла».