Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանը կոչ է անում պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգությունը
Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանի ղեկավարությունը հայտարարություն է տարածել հայկական մշակութային ժառանգության վայրերի վերաբերյալ.
«Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերջին արյունահեղությունն ու ավերածությունները գլոբալ ողբերգություն են, որոնք լուրջ մտահոգություն են պատճառում բոլորիս: Ի լրումն մեր խնդրանքին և հույսին, որ բռնությունը կդադարի, կոչ ենք անում պահպանել մշակութային ժառանգության օբյեկտները:
Մետրոպոլիտենի արվեստի թանգարանը նվիրված է աշխարհի ավելի քան 5000 տարվա մարդկային ստեղծագործության պահպանմանը և ցուցադրմանը: 2018-ին «Հայաստան» առաջին մեծ ցուցահանդեսն է թանգարանում, որը հետազոտում էր հայ ժողովրդի ուշագրավ գեղարվեստական և մշակութային նվաճումները գլոբալ համատեքստում ավելի քան 14 դարերի ընթացքում: Մենք սարսափով և տխրությամբ ենք հետևել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերջին բռնություններն ու արյունահեղությունները: ⁣
Մենք աղերսում ենք բոլոր ներգրավվածներին հարգել այս միջազգային մշակութային ժառանգության օբյեկտները, որոնք հարստացնում են մեր աշխարհը և գոյատևում են հազարավոր տարիներ: Մշակութային ժառանգության օբյեկտների կորուստը մշտական է և ծանր գողություն է գալիք սերունդների կողմից»: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։

Metropolitan Museum of Art appeals for protection of cultural heritage sites in Nagorno-Karabakh
The Metropolitan Museum of Art in New York issued a plea on Tuesday for the preservation of cultural heritage sites in the Nagorno-Karabakh region as Azerbaijan moves to take control of swaths of territory under a Russian-brokered peace deal for the enclave, The Art Newspaper reports.
"The recent bloodshed and destruction in the Nagorno-Karabakh region is a global tragedy of grave concern to us all,” the Met’s president and chief executive, Daniel Weiss, and director, Max Hollein, said in a statement. “In addition to our plea and hope for the violence to stop, as museum leaders we urge that cultural heritage sites be protected.”
“The Metropolitan Museum of Art is dedicated to preserving and exhibiting human creativity of over 5,000 years from across the globe,” Weiss and Hollein say. “As the organiser and host of the Armenia! exhibition in 2018—which was the first major exhibition to explore the remarkable artistic and cultural achievements of the Armenian people in a global context over fourteen centuries—we have watched in horror and sadness at the recent violence and bloodshed in the Nagorno-Karabakh region.”
“We implore all those involved to respect these international cultural heritage sites, which enrich our world and have survived for thousands of years,” they add. “The loss of cultural heritage sites is permanent, and is a grievous theft from future generations.”