Մովսես Հակոբյան. Բանակը հաղթելու արվեստ է սովորեցնում, ոչ թե սնվելու
«Պաշտպանության նախարարությունում գործում է  ինֆորմացիոն կենտրոն, որի խնդիրներից մեկն է հակառակորդին մոլորության մեջ մտցնելը, այսինքն` նաև սուտ ինֆորմացիա տարածելը։ Բայց կա մեկ չափանիշ, որ սուտը չպետք է գերազանցի իրականության 30 տոկոսը։ Մեր սուտը գերազանցել է 100 տոկոսը, 100 տոկոս սուտ, որը որևէ մեկի մոտ ընկալելի չէ»,- լրագրողների հետ հանդիպմնանը նման հայտարարություն արեց ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնից սեփական դիմումի համաձայն ազատված Մովսես Հակոբյանը։
Նրա խոսքով, հենց այստեղից են ծագում այն բոլոր հարցերը, որ հասարակությունը, կռված տղաները՝ թե զինվորները, թե զորահավաքի մասնակիցները, թե պայմանագրայինները չհասկացան, թե ինչու այսպես եղավ։
«Մի մասը գտնում էր, որ մենք հաղթում էինք՝ պատերազմը կանգնեցրին, մի մասը գտնում է, որ չպետք է կանգնեցնեինք պատերազմը, և այսպես շարունակ»,- ասաց նա։
Հակոբյանի խոսքով, այսօր պատերազմից վերադարձած զինծառայողները, զորահավաքի մասնակիցները հարցազրույցներ են տալիս այնպիսի հարցերի վերաբերյալ, որ իրենց չի վերաբերում, սկսում են քննարկել ԳՇ պետի որոշումները, և դրան մեծ աջակցություն են ցուցաբերում լրագրողներն իրենց հարցերով։
«Իմ խնդրանքն է, որ լրատվամիջոցները հարցեր ուղղեն այնպիսի մարդկանց, որոնք ունակ են պատասխանել։ Զինվորին կարելի է հարց տալ իր խրամատից ու իր խրամատի առաջ կատարվող իրադարձությունների մասին, դասակի հրամանատրին՝ 500 մ բնագծի ու իր առջև կատարվող իրադարձությունների մասին, վաշտի հրամանատարին՝ մի քիչ ավելի մեծ տարածքի մասին»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, մարդիկ, ովքեր կռվել են, չեն խոսել, ուղղակի դրա ժամանակը չեն ունեցել։
Հակոբյանը հիշեցնում է ԶԼՄ-ներից մեկի տարածած լուսանկարը, երբ հրետանավորներից մեկի ձեռքին ձգանն էր, մյուսին՝ հացը։
«Պատերազմում այդպես են սնվում։ Այն նկարները, որ ցուցադրում են պառկած ու ուտելիքը կողները, դա պատերազմի դաշտ չի, դա խորք է, անտառներ են, պատերազմը հեռու է»,- նշեց նա։
ՊՆ նախկին պաշտոնյան այս իրավիճակին հասնելու համար մեղադրում է նաև լրագրողներին, ովքեր հարցազրույցներ են վերցնում այնպիսի մարդկանցից, ովքեր բանակը չեն պատկերացնում, բանակի կառուցվածքին, գործունեությանը ծանոթ չեն, այդ անտեղյակ մարդիկ էլ սկսում են խոսել, նույնիսկ նախաձեռնություններ ներկայացնել բանակի բարեփոխման մասին, որը հետագայում բերում է այս իրավիճակին։
«Ցավոք, բոլոր այդ նախաձեռնություններն ուղղված են զինվորի կյանքը լավացնելուն, հեշտացնելուն։ Բանակն այդպիսի կառույց չէ։ Բանակում պետք է քրտնես, տանջվես, որպեսզի կարողանաս հաղթանակ կերտել, որպեսզի չզոհվես, բանակը հաղթելու արվեստ է սովորեցնում, ոչ թե սնվելու ու լավ ապրելու»,- ընդգծեց զինվորականը։
Անդրադառնալով որոշ քաղաքական գործիչների այն հայտարարություններին, թե բանակում գիտելիքն ու ունակությունն այնքան կարևոր չեն, կամ կարելի է 20 հոգով ջոկատ կազմել, գնալ կռիվ ու հաղթել, արձագանքում է՝ այդպես չէ։
«Բանակի կռվելու ձևը կոչվում է արվեստ, արհեստ չի կոչվում, բանակում պաշտոն զբաղեցնելու համար մարդն ըստ հերթականության առնվազն մի քանի պաշտոններ է զբաղեցնում, դրանցից յուրաքանչյուրում պետք է կարողանան իրենց ցուցադրել առավելագույնս, ամենամսյա պատրաստվածությունից բացի պետք է ավարտեն ակադեմիաներ, դրանից հետո նոր կարող են պաշտոն զբաղեցնել»,- մանրամասնեց Մ. Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ առաջնագծի այն հատվածներում, որտեղ եղել են կանոնավոր զինված ուժեր, նահանջներ չեն եղել, կամ եղել են շատ քիչ։

М.Акопян: Армия учит искусству победы, а не хорошо питаться и хорошо жить
«В министерстве обороны действует информационный центр, одной из задач которого является введение противника в заблуждение, то есть распространение в том числе и ложной информации. При этом действует один критерий: ложь не должна превышать 30% реальности. В нашем случае ложь превышала 100%. 100% лжи. Это невозможно понять», – заявил на встрече с журналистами 19 ноября уже бывший начальник военной контрольной службы Министерства обороны Армении, экс-начальник Генштаба ВС РА Мовсес Акопян.
По его словам, именно отсюда вытекают все вопросы, почему как наше общество, так и воевавшие парни – как военнослужащие, так и участники мобилизации и добровольцы не поняли, почему так вышло.
«Часть считала, что мы побеждали, но войну остановили, часть считает, что мы должны были воевать дальше и так далее», – пояснил Акопян.
Как указал Мовсес Акопян, сегодня вернувшиеся с войны дают интервью и поднимают такие вопросы, которые их не касаются, начинают обсуждать решения начальника Генштаба ВС, этот процесс поддерживают и журналисты своими вопросами.
«Я прошу, чтобы СМИ задавали вопросы людям, которые могут ответить. Солдату можно задавать вопрос о событиях в его окопе и перед окопом, командира взвода – о 500-метровом рубеже и событиях перед ним, командира роты – о событиях на несколько более обширной территории», – сказал он, добавив, что люди, которые воевали, они не говорили, у них просто не было на это времени.
В сложившейся ситуации М.Акопян видит и вину журналистов, которые, по его словам, берут интервью у людей, не имеющих представления об армии, незнакомых со структурой и деятельностью армии, и эти неосведомленные люди начинают говорить и даже выдвигать инициативы по реформе армии, что в дальнейшем приводит к этой ситуации.
«К сожалению, все эти инициативы направлены на улучшение и облегчение жизни военнослужащего. Армия не такая структура. В армии надо трудиться в поте лица, чтобы суметь победить, чтобы не погибнуть. Армия учит искусству победы, а не хорошо питаться и хорошо жить», – подчеркнул он.
Касаясь заявлений некоторых политических деятелей о том, что знания и умения в армии не так важны, или что можно сформировать отряд из 20 человек, отправиться на войну и победить, он указал, что это не так.
«Воевать в армии называют искусством, а не ремеслом. Чтобы занять должность в армии, человек должен поработать, как минимум, на нескольких позициях. На каждой из них он должен суметь показать себя наилучшим образом», – уточнил М. Акопян, добавив, что на тех участках линии фронта, где находились регулярные вооруженные силы, отступлений не было или их было очень мало.