Լավրով. Չեմ կարծում, որ Ղարաբաղում պատերազմի դադարի հարցը լուծվել է առանց ԱՄՆ մասնակցության
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի արձագանքը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լուծմանը ռուսական կողմի մասնակցության վերաբերյալ: Այս մասին գրում է RT-ն։
«Նախ, ես չեմ կարծում, որ այն լուծվեց առանց Միացյալ Նահանգների մասնակցության, քանի որ, իհարկե, երեք համանախագահների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումը, նոյեմբերի 9-ի համաձայնությունից առաջ մեկ ամիս բազմիցս նշվել է ինչպես նախագահների, այնպես էլ նախարարների մակարդակում և համանախագահող երկրների հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակում։ Այդ դիրքորոշումը հօգուտ արյունահեղության անհապաղ դադարեցման է և հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու մեխանիզմի մշակումն ամեն դեպքում քաղաքականորեն, հոգեբանորեն ազդեց իրավիճակի վրա», - ասել է Լավրովը։
Նա նաև ավելացրել է, որ արևմտյան երկրները ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի երկրների վրա:
«Եվ անկախ նրանից, թե ով ինչպես է վերաբերվում մեր արևմտյան գործընկերներին, նրանք դեռ ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի երկրների վրա, այսպես ասենք: Հետևաբար, այս բոլոր կոչերը, չնայած այն ժամանակ չունեին որևէ նյութական ձևակերպում, նրանք կարևոր քաղաքական դեր խաղացին պայմանագրի համար պայմաններ ստեղծելու հարցում, որն ի վերջո համաձայնեցվեց անձամբ Պուտինի տիտանական ջանքերի շնորհիվ: Եվ այն գործում է», - ասել է Լավրովը:
Միևնույն ժամանակ, Լավրովն ավելացրել է, որ իր «ամերիկացի և ֆրանսիացի գործընկերների հետ շփումներում, ինչպես նաև նախագահ Մակրոնի և նախագահ Պուտինի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ վերջին օրերին շփումներում, այդպիսի վիրավոր հպարտությունը ակնհայտորեն դեռ սայթաքում է», ինչը «ցավալի է»:
«Մի իրավիճակում, երբ բառացիորեն րոպեներ էին, որոնցից յուրաքանչյուրն իր գինն ուներ մարդկային կյանքի տեսքով, զանգահարել Վաշինգտոն, Փարիզ, պայմանավորվել՝ կաջակցե՞ն արդյոք որոշակի ձևակերպումների ... Դե, գիտեք, նման պնդումների առաջադրումը, կարծում եմ, պարզապես սխալ է և ոչ էթիկական՝ հասարակ մարդկային բարոյականության տեսանկյունից», - ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Ավելի վաղ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան դեռ շատ հարցեր ունեն Ռուսաստանին Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման համաձայնագրի վերաբերյալ, այդ թվում`Թուրքիայի դերի հետ կապված։

Лавров: Я не считаю, что вопрос о прекращении войны в Карабахе был решён без участия США
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прокомментировал реакцию Госдепа США на участие российской стороны в решении ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Во-первых, я не считаю, что он (вопрос Карабаха. — RT) был решён без участия США, потому что, конечно же, позиция трёх сопредседателей — России, США и Франции, — которая за месяц за последний перед соглашением 9 ноября неоднократно излагалась и на уровне президентов, и на уровне министров, и на уровне специальных представителей стран-сопредседателей, — эта позиция в пользу незамедлительного прекращения кровопролития и выработки механизма контроля за прекращением огня всё-таки политически, психологически воздействовала на ситуацию», — ответил Лавров корреспонденту RT.
Он также добавил, что у западных стран есть влияние на страны региона.
«И кто бы как ни относился к нашим западным партнёрам, но всё-таки у них есть влияние на страны региона, скажем так. Поэтому вот эти призывы — они всё-таки хотя и не имели материального оформления в тот период, но они сыграли важную политическую роль по созданию условий для того, чтобы в конечном итоге согласованная благодаря титаническим усилиям лично Путина договорённость заработала. И она работает», — сказал Лавров.
При этом он добавил, что в его «контактах с американскими и французскими коллегами, равно как и в контактах президента Макрона с президентом Путиным по теме Нагорного Карабаха за последние дни, явно всё-таки проскальзывает такое уязвлённое самолюбие».
По словам Лаврова, «это печально».
«В ситуации, когда речь шла о минутах буквально, каждая из которых имела цену в виде человеческих жизней, звонить в Вашингтон, в Париж, договариваться о том, поддержат ли они те или иные формулировки... Ну знаете, такие претензии выдвигать, я считаю, просто некорректно и неэтично с точки зрения простой человеческой морали», — сказал глава МИД России.
Ранее представитель Госдепа заявил, что у США и Франции остаётся много вопросов к России по соглашению об урегулировании конфликта в Карабахе, в том числе о роли Турции.
Лавров, комментируя данное заявление, сказал, что подобное странно слышать, так как американские коллеги «были проинформированы на уровне заместителя государственного секретаря».