Մովսես Հակոբյան. Զորացրման վերջնական որոշումս կայացրել եմ վարչապետի գիշերվա գրառումից հետո
«Իմ ազատման վերաբերյալ հրապարակված հրամանը չի համապատասխանում իմ զեկուցագրի էությանը։ Սա առանձին թեմա է»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմնաը հայտարարեց ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնից երեկ սեփական դիմումի համաձայն ազատված Մովսես Հակոբյանը։
Նա ընդգծեց դա առանձին թեմա է, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին խնդրել է, որպեսզի առանձին հրաման արձակի այնպես, ինչպես գրված է իր զեկուցագրի մեջ։
«Չի համաձայնել, փորձենք շտկել, եթե ոչ, կբողոքարկենք, որպեսզի հրամանը գրվի այնպես, ինչպես իմ զեկուցագրի մեջ է գրված։ Իսկ իմ զեկուցագրի մեջ գրված է ճշմարտությունը»,-հայտարարեց Մ. Հակոբյանը։
Նա պատմեց, զորացրվելու որոշում կայացրել է դեռ հոկտեմբերի 5-ին, դրա հիմքերը եղել են, զեկուցագիր չի գրել՝ հաշվի առնելով պատերազմի ընթացքում իր որոշումը վնաս կհասցնի զինված ուժերին, որոշել է սպասել պատերազմի ավարտին։
«Չնայած ես այդ օրը նման որոշում եմ կայացրել, բայց շարունակել եմ իմ հնարավորությունների սահմանում աջակցել բանակին իմ խորհուրդներով, ինչպես նաև ոչ անմիջական՝ բայց միջնորդների միջոցով ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Որոշումս վերջնական կայացրել եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գիշերվա լայվից հետո, երբ կոչ արեց կռվող տղաներին վերադառնալ հրապարակ ու իր խոսքերով, վնգստացողներին դուրս մղել հրապարակից։ Այդ պահին ես կյանքի եմ կոչել իմ որոշումն ու զեկուցագիր եմ գրել բանակից զորացրվելու համար»,-մանրամասնեց ՊՆ նախկին պաշտոնյան։
Հակոբյանն ասում է՝ նախկինում զինվորականները չեն խոսել, քանի որ առանց թույլտվության զինվորականներն իրավունք չունեն հարցազրույցներ տալ, հայտարարություններ անել։ Այդ որոշման համահեղինակներից մեկն էլ ինքն է ու ճիշտ է համարում դրանք, անգամ զսպել է ու չի արձագանքել իր հասցեին արված վիրավորանքներին։
«Հիմա ինչո՞ւ եմ ուզում խոսել, քանի որ 44 օրվա ընթացքում սուտը քայքայել է մեր երկիրը և տարել ավելի խոր ճգնաժամի։ Հիմա ես ուզում եմ ոչ թե մեղավորներ փնտրել ու գտնել, այլ հաշվի առնելով առկա ճգնաժամը, այն որ իմ հնարավորություններով ու պաշտոնով ես չեմ կարողացել ազդել, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն, որ երկրի վարչապետն ու շատ իշխանավորներ երկիրը կառավարում են ֆեյսբուքով, որոշել եմ այս միջոցով հասարակությանն ու ղեկավարությանը հասցնել իմ խոսքը»,-նշեց նա։

Мовсес Акопян: Принял окончательное решение подать рапорт после ночной записи премьера Армении
«Опубликованный приказ о моем освобождении не соответствует сути моего рапорта. Это отдельная тема», – заявил на встрече с журналистами Мовсес Акопян, освобожденный вчера от должности главы военной контрольной службы Министерства обороны по собственному заявлению.
Он подчеркнул, что это отдельная тема, и попросил министра обороны Давида Тонояна издать отдельный приказ так, как это написано в его раппорте.
«Он не согласился, постараемся исправить это, если не сможем – подадим апелляцию, чтобы приказ был написан так, как написано в моем рапорте. А в моем раппорте написана правда», – заявил М. Акопян.
Он рассказал, что принял решение о демобилизации еще 5 октября, для этого были основания, но рапорта не написал, и учитывая то, что во время войны его решение причинит вред вооруженным силам, он решил дождаться окончания войны.
«Хотя в тот день я принял такое решение, я продолжал в меру своих возможностей поддерживать своими советами как армию, так и, не напрямую, а через посредников, военно-политическое руководство. Окончательное решение я принял после ночной записи премьер-министра РА Никола Пашиняна, в котором он призвал воюющих ребят вернуться на площадь и, как он сказал, прогнать скулящих с площади. В тот момент я выполнил свое решение и написал рапорт о демобилизации из армии», – объяснил бывший сотрудник МО.
М. Акопян говорит, что военные раньше не выступали, потому что военные не имеют права давать интервью или делать заявления без разрешения. Он является одним из соавторов этого решения и считает это правильным, он даже сдержался и не ответил на нанесенные ему оскорбления.
«Почему я заговорил сейчас, когда за 44 дня ложь разрушила нашу страну и привела к более чем глубокому кризису? Сейчас я не хочу искать и находить виновных, а, учитывая нынешний кризис, тот факт, что я не смог повлиять своими возможностями и положением, а также учитывая то, что премьер-министр и многие официальные лица управляют страной через социальную сеть Facebook, решил таким образом донести свое слово до общественности и руководства», – сказал он.