Գերմանիան սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի դեմ
Մաասը հայտնել է, որ Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների հարցը կքննարկվի դեկտեմբերին կայանալիք ԵՄ անդամ երկրների հերթական գագաթնաժողովին։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Եթե Թուրքիան Արևելյան Միջերկրականում շարունակի սադրիչ գործողությունները, ապա կսպասեմ ԵՄ-ի դեկտեմբերյան նիստին պատժամիջոցների քննարկմանը»,-ասել է նա։
Նշենք, որ Թուրքիան անտեսելով ԵՄ-ի, Հունաստանի և այլ միջազգային կազմակերպությունների հայտարարությունները, շարունակում է ապօրինի սեյսմիկ հետազոտական և նավթահորատման աշխատանքներ իրականացնել Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում։

Turkey has to cease provocations in the eastern Mediterranean if it wants to avoid new discussions about European Union sanctions against Ankara at an EU summit in December, German Foreign Minister Heiko Maas said on Thursday.
“It is up to Turkey what decision will be taken at the EU summit in December,” Maas said ahead of a meeting with his EU counterparts, according to Reuters.
“If we see no positive signals coming from Turkey by December, only further provocations such as (Turkish President Tayyip) Erdogan’s visit to North Cyprus, then we are heading for a difficult debate,” Maas said.