Գերմանացի պատգամավորները կոչ են անում արգելել թուրք ծայրահեղ ազգայնական Գորշ գայլերի գործունեությունը
12:33 19/11/2020
Գերմանացի օրենսդիրները կառավարությանը կոչ են արել քննարկել «Գորշ գայլեր» անվամբ հայտնի թուրքական ծայրահեղ ազգայնական խմբավորման արգելման հարցն այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիան արգելեց խմբավորման գործունեությունը։ Այս մասին հայտնել է Agence France Presse-ը։
Ստորին պալատի պատգամավորները «Գորշ գայլերին» մեղադրել են որպես Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին դաշնակից կուսակցության թև, «ազգայնական և ռասիստական գաղափարախոսությամբ»:
Պատգամավորները պաշտպանել են միջնորդությունը, որով կառավարությանը խնդրում են «ուշադիր հետևել շարժման գործունեությանը Գերմանիայում և մեր օրենքի գերակայության միջոցով վճռականորեն հակազդել դրանց»:
Գերմանիայում կա շուրջ 11000 թուրք աջ ծայրահեղական, ասվում է միջնորդության մեջ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի սկզբին Ֆրանսիան հայտարարեց, որ արգելելու է «Գորշ գայլերին» այն բանից հետո, երբ հարձակում եղավ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի վրա։

Немецкие депутаты призывают запретить деятельность турецкой экстремистской националистической организации «Серые волки»
13:45 19/11/2020
Немецкие законодатели призвали правительство рассмотреть вопрос о запрете турецкой экстремистской националистической группировки, известной как «Серые волки», после того как Франция запретила деятельность этой группы. Об этом сообщает Agence France Presse.
Депутаты нижней палаты обвинили «Серых волков» в том, что они являются союзником партии президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана националистической и расистской идеологией.
Законодатели защитили петицию, по которой просят правительство «внимательно следить за деятельностью группировки в Германии и решительно противодействовать им верховенством закона».
В петиции сказано, что Германии насчитывается около 11 тысяч турецких правых экстремистов.
Напомним, в начале ноября Франция объявила, что запретит «Серых волков» после того, как было совершено нападение на Мемориал Геноцида армян.