Վախենալով Թուրքիայի դերակատարությունից՝ Ֆրանսիան ցանկանում է միջազգային վերահսկողություն Լեռնային Ղարաբաղում․ Reuters
12:25 20/11/2020
Ֆրանսիան ցանկանում է, որ միջազգային վերահսկողություն իրականացվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում հրադադարի ռեժիմի գործադրման համար` Փարիզում անհանգստության ֆոնին, որ Ռուսաստանը և Թուրքիան կարող են համաձայնագիր կնքել ապագա խաղաղ բանակցություններից արևմտյան տերություններին դուրս թողնելու մասին: Այս մասին, Reuters-ի հաղորդմամբ, ասել է Ֆրանսիայի նախագահությունը։
Մոսկվան Վաշինգտոնի ու Փարիզի հետ միասին համանախագահում է Մինսկի խումբը, սակայն վերջիններս ներգրավված չէին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ստորագրած գործարքում՝ Ղարաբաղում շուրջ վեցշաբաթյա մարտերը դադարեցնելու համար:
Հրադադարից ի վեր Ռուսաստանը բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի առանցքային դաշնակից, Մինսկի խմբի կոշտ քննադատ Թուրքիայի հետ, ինչը կարող է հանգեցնել այն բանին, որ Անկարան զորք մտցնի տարածաշրջան:
«Մարտերի ավարտը այժմ պետք է թույլ տա բարեխղճորեն բանակցությունների վերսկսման, որպեսզի պաշտպանվի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը և ապահովի տասնյակ հազարավոր մարդկանց վերադարձը, ովքեր վերջին շաբաթներին լքել են իրենց տները», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի գրասենյակը։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի բնակչությունը ներառում է 400,000-600,000 հայկական ծագում ունեցող մարդ: Մակրոնը զգուշավոր էր, որպեսզի հակամարտության որևէ կողմին չսատարի, բայց տանը բախվել է քննադատության այն բանի համար, որ նա բավականաչափ չի արել Երևանին օգնելու համար:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Մինսկի խումբը իր դերը խաղա հսկողությունը սահմանելու հարցում (հրադադարի ռեժիմը)», - լրագրողներին ասել է Ֆրանսիայի նախագահականի պաշտոնյան:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ Փարիզը պնդում է հրադադարի ռեժիմի «միջազգային վերահսկողություն»` թույլ տալու փախստականների վերադարձը, կազմակերպելու օտարերկրյա մարտիկների դուրս բերումը, հատկապես Սիրիայից, և բանակցություններ սկսել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ:
Ֆրանսիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները հատկապես վատացել են վերջին մի քանի ամիսներին: Փարիզը Անկարային մեղադրել է Կովկասում ճգնաժամը թեժացնելու մեջ:
«Մենք հասկանում ենք, որ ռուսները թուրքերի հետ խոսում են հնարավոր բանաձևի շուրջ, ինչը մենք չենք ցանկանում, որ այն կրկնի Աստանայի գործընթացը՝ այս զգայուն տարածաշրջանում իրենց դերերը բաժանելու համար։ Մենք չենք կարող մի կողմում ունենալ Մինսկ, իսկ մյուս կողմում՝ Աստանա: Մի պահ ռուսները պետք է ընտրություն կատարեն», - ասել է պաշտոնյան:
Նշենք, որ Աստանայի ձևաչափը հնարավորություն տվեց Ռուսաստանին և Թուրքիային քննարկել իրենց միջև, թե ինչպես կարգավորել սիրիական հակամարտությունը և մի կողմ թողեց արևմտյան տերություններին:

France wants international supervision to implement a ceasefire in the Nagorno-Karabakh conflict amid concerns in Paris that Russia and Turkey could strike a deal to cut out Western powers from future peace talks, Reuters reported on Friday, citing the French presidency.
Moscow co-chairs the Minsk group overseeing the Nagorno-Karabakh dispute with Washington and Paris, but they were not involved in the deal signed by Russia, Armenia and Azerbaijan to end six weeks of fighting over the enclave.
Since the ceasefire, Russia has held talks with Turkey, a key Azerbaijani ally and a harsh critic of the Minsk group, that could lead to Ankara deploying troops to the region.
“The end of the fighting should now allow the resumption of good faith negotiations in order to protect the population of Nagorno-Karabakh and ensure the return of tens of thousands of people who have fled their homes in recent weeks in good security conditions,” President Emmanuel Macron’s office said after calls with the Azerbaijani president and Armenian prime minister.
France’s population includes between 400,000 to 600,000 people of Armenian origin. Macron has been careful not to back a side in the conflict, but has faced criticism at home that he did not do enough to help Yerevan.
“We want the Minsk Group to play its role in defining the surveillance (of the ceasefire),” a French presidential official told reporters.
The source said Paris was pushing for “international supervision” of the ceasefire to allow the return of refugees, organise the return of foreign fighters, especially from Syria, and to start talks on the status of Nagorno-Karabakh.
Relations between France and Turkey have been particularly bad for several months. Paris has accused Ankara of fuelling the crisis in the Caucuses.
“We understand that the Russians are talking to the Turks regarding a possible formula, which we don’t want, that would replicate the Astana (process) to divide their roles in this sensitive region,” the official said.
“We can’t have on one side Minsk and the other Astana. At one point the Russians have to make a choice.”
The Astana forum enabled Russia and Turkey to discuss between them how to handle the Syrian conflict and brush aside Western powers.