Մակրոն․ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել  ԼՂ-ում և նրա շրջակայքում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանը
10:44 20/11/2020
Մակրոն․ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել ԼՂ-ում և նրա շրջակայքում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել  ԼՂ-ում և նրա շրջակայքում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությանը։
«Ֆրանսիան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում և Հակամարտություններում ժառանգության պաշտպանության դաշինքի հետ պատրաստ է ներդնել իր փորձը և լիակատար աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի և նրա շրջակայքի մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանություն գործում»,- այս մասին գրել է Մակրոնը թվիթերում՝ համապատասխան մարմինների հետ հանդիպումից հետո։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը ևս նախօրեին մասնակցել է նախագահ Մակրոնի կազմակերպած խորհրդակցությանը վիդեոկապով ու ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի և նրա շրջակայքի մշակութային և կրոնական ժառանգությանը սպառնացող անմիջական վտանգները:

Macron: France ready to provide full support for protection of cultural and religious heritage in Karabakh
11:21 20/11/2020
French President Emmanuel Macron on Thursday said that France will work to protect the cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
“France is ready to provide its expertise and full support for the protection of cultural and religious heritage in Nagorno-Karabakh and its surroundings through UNESCO and the Alliance for the Protection of Heritage in Conflict Areas,” he said in a tweet.
French Ambassador to Armenia Jonathan Lacotte also took part in a video conference hosted by President Macron on Thursday and presented the immediate threats to the cultural and religious heritage of Artsakh and its environs.