Ոստիկանության տարբեր բաժիններ են տարվել խաղաղ անհնազանդության ակցիաների 25 մասնակից
Ոստիկանության տարբեր բաժիններ են տարվել խաղաղ անհնազանդության ակցիաների 25 մասնակիցներ։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման տվյալ տրամադրեցին ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից՝ ավելացնելով, որ տվյալները ստացել են 30 րոպե առաջ։
«Նրանք ոստիկանություն են տարվել ՎԻՎ օրենսգրքի 182 հոդվածով և 182.5 հոդվածով նախատեսված արարքներ կատարելու համար»,-ասացին ոստիկանությունից։
Նշենք, որ համացանցում տարածված մի տեսանյութի համաձայն, ոստիկանության Արաբկիրի բաժանմունքում մեծ թվով քաղաքացիներ կան, նրանք ոստիկանության շենքի ներսում, ոստիկանների ներկայությամբ վանկարկում են՝ «Նիկոլ, դավաճան»։
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182 հոդվածը սահմանում է. Հասարակական կարգի պահպանության, հասարակական անվտանգության ապահովման, օբյեկտների պահպանության պարտականությունները կատարելու ընթացքում ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:

В различные отделения Полиции подвергнуты приводу 25 участников мирной акции гражданского неповиновения. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили из пресс-службы Полиции, добавив, что данные получены 30 минут назад.
«Они были доставлены в полицию за деяния, предусмотренные ст. 182 и ст. 182.5 Кодекса РА “Об административных правонарушениях”», – сообщили из Полиции.
Отметим, согласно распространяемой в Сети видеозаписи, в Арабкирском отделении Полиции множество граждан, они в присутствии полицейских в здании полиции скандируют – «Никол, предатель».
Статья 182 Кодекса РА «Об административных правонарушениях» устанавливает: «Невыполнение законного требования служащего войск полиции или служащего полиции при исполнении обязанностей по охране общественного порядка, обеспечению общественной безопасности, охране объектов: влечет назначение штрафа — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы».