Արտակ Զեյնալյանը հրապարակել է գերության մեջ հայտնված անձանց անուններ
Փաստաբան Արտակ Զեյնալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է չորրորդ հաղորդագրությունը Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին.
«27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է մեր դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց։
Սամվել Ասատրյանը,
Արսեն Կարապետյանը,
Նորիկ Արաքելյանը,
Գեղամ Էլիբեկյանը,
Վահե Աբրահամյանը,
Հովսեփ Սահակյանը,
Սամվել Քաստակցյանը,
Սամվել Կնազյանը,
Էդիկ Տոնոյանը,
Վալերի Հայրապետյանը,
Հարություն Գևորգյանը,
Արման Հարությունյանը,
Միքայել Մարտիրոսյանը,
Լյուդվիգ Մկրտչյանը,
Պետրոս Ղազարյանը,
Սարգիս Սողոմոնյանը և
Խաչիկ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև՝ 27.11.2020թ:
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Դատարանի սահմանված ժամկետում, չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ։

Артак Зейналян обнародовал имена пленных
Бывший министр юстиции,адвокат Артак Зейналян на своей странице в соцсети Facebook опубликовал четвертое сообщение о защите прав армянских пленных в Европейском суде.
«Рано утром, 27.09.2020г.  Европейский суд по правам человека удовлетворил наши обращения по делу о защите прав военнослужащего, взятого в плен во время широкомасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, и решил применить срочные меры.
Пленные:
Самвел Асатрян,
Арсен Карапетян,
Норик Аракелян,
Гегам Элибекян,
Ваге Абрамян,
Овсеп Саакян,
Самвел Кастакцян,
Самвел Кназян,
Эдик Тоноян,
Валерий Айрапетян,
Арутюн Геворгян,
Арман Арутюнян,
Микаел Мартиросян,
Людвиг Мкртчян,
Петрос Казарян,
Саргис Согомонян и
Хачик Акопян.
Напомним, что от имени членов семей армянских пленных были поданы заявления в Европейский суд с требованием применить срочную меру для защиты права на жизнь и  на свободу от бесчеловечного обращения.
Европейский суд по правам человека потребовал у правительства Азербайджана задокументированную информацию о факте их пленения, местонахождения, условий содержания и медицинского обслуживания. Для предоставления необходимой информации суд установил крайний срок до 27.11.2020
Суд постановил, запротоколировав, что в установленный судом срок правительство Азербайджана не предоставило обоснованную и достоверную информацию.