Դրամի արժեզրկումը պայմանավորված է անորոշություններով՝ նաև քաղաքական վերջին իրադարձություններով. Արկադի Խաչատրյան
Արցախյան պատերազմի սկսվելուց հետո ՀՀ դրամը անշեղորեն անկում է գրանցում:
Եթե սեպտեմբրի 27-ին ԱՄՆ դոլարի առքի ամենաբարձր փոխարժեքը 485.32 դրամ էր, ապա նոյեմբերի 23-ին այն հասել է 503.00 դրամի, իսկ վաճառքի ամենացածր փոխարժեքը 509.00 դրամ է: Եվրոյի վաճառքի գինը հասել է 606.00 դրամի: Նախորդող օրվա համեմատ դոլարը թանկացել է 4 դրամով:
Դրամի արժեզրկումը չէր կարող անհետևանք մնալ, այն արդեն իր ազդեցությունն է թողնում հիմնականում ներկրվող ապրանքների գների վրա: Ներկայում շուկայում բարձրացել են առաջնային սպառման այնպիսի ապրանքների գները, ինչպիսիք են այլուրն ու կարագը: Բարձրացել է նաև հավի ձվի գները, որն անմիջական կապ ունի ներկրվող կերի արժեքի հետ:
ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամովր Արկադի Խաչատրյանը panorama.am-ի հետ զրույցում դրամի արժեզրկումը բացատրեց նրանով, որ Ֆինանսական շուկաները չափազանց զգայուն են ցանկացած անորոշությունների, անկայունությունների, անկանխատեսելիությունների նկատմամբ:
«Այն նախ և առաջ պայմանավորված է տնտեսվարող սուբյեկտների և ֆիզիկական անձանց վարքագծերով, նրանց սպասումների փոփոխություններով»,-նկատեց Արկադի Խաչատրյանը և հիշեցրեց, որ գարնանը, երբ կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված արտակարգ դրություն հայտարարվեց, ևս որոշակի տատանողականությունը գրանցվեց, դոլարի կուրսն հասավ 510 դրամի, այնուհետև աստիճանաբար նվազեց և վերադրաձավ իր նախկին մակարդակին:
«Տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք, ոչ միայն կորոնավիրուսով պայմանավորված տնտեսական ակտիվության անկման հետ, այլև ռազմական դրությամբ պայմանավորված տնտեսական ակտիվության անկմամբ և անորոշությունների, անկանխատեսելի ռիսկերի ավելացման հետ, որը պայմանավորված է թե՛ այս իրավիճակով, թե՛ քաղաքական վերջին իրադարձություններով»,- հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահը:
Նրա խոսքով այս ամենն առաջացնում է անորոշություններ և ռիսկեր, որոնց տնտեսվարող սուբյեկտները և քաղաքացիները արձագանքում իրենց վարքագծով՝ մի մասը սկսում է փոխանակել դրամը դոլարով, մյուս մասը այլ վարքագիծ են դրսևորում, որոնք հանգեցնում են դրամի արժեզրկմանը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս պետք է կարգավորվի իրավիճակը՝ Արկադի Խաչատրյանը շեշտեց, որ նման դեպքերում չափազանց կարևոր է քաղաքական կայունության ինչքան հնարավոր է շուտ ապահովումը, որը կնպաստի տնտեսական ակտիվության վերականգնմանը, տնտեսվարողի բիզնեսի բնականոն գործունեության վերադարձին:
Նկատելով, որ ԿԲ-ի հիմնական խնդիրը գների կայունության ապահովումն է՝ Աժ հանձնաժողովի նախագահն ընդծեց, որ դրանով թիրախավորվում է գնաճը, ոչ թե դոլարի կուրսը:
«Գնաճը ներկայում կազմում է 1.5 տոկոս և մինչև տարեվերջ կհասնի 2.3-2.5 տոկոս, հետևաբար՝ գնաճի մասով անհանգստություններ այս պահին չունենք»,-հայտարարեց Արկադի Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, արտարժույթի կուրսը շատ հաճախ իր արտացոլումն է գնում ֆինանսական շուկայում, նաև անկայունություններ և գնաճային ճնշումներ կարող է ավելացնել, մասնավորապես՝ խնդիրներ ստեղծելով նաև այն մարդկանց համար, որոնց վարկերն արտարժույթով են՝ թանկացնելով նրանց վարկերի սպասարկումը: Որպես բացասական երևույթ Արկադի Խաչատրյանը հիշատակեց նաև ներկրվող ապրանքների գների թանկացումը:
Պատգամավորը նաև նկատեց, որ դրամի արժեզրկումը նաև նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում արտահանման համար:
«Մենք միշտ խոսում ենք, որ երկրի տնտեսական զարգացման համար, շատ կարևոր է, որպեսզի ունենանք արտահանմանը միտված տնտեսական աճ, ինչը նշանակում է, որ արտահանումը առաջանցիկ տեմպերով պետք է անցնի ներմուծման ծավալները և զուտ էքսպորտի աճի արդյունքում մենք կունենանք համախառն ներքին արդյունքի ավելացում: Հետևաբար՝ այս առիթը պետք է օգտագործեն արտահանմամբ զբաղվող ընկերությունները, որովհետև այն ավելի բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում իրենց բիզնեսի զարգացման և արտահանման ծավալները մեծացնելու համար»,- հայտնեց Խաչատրյանը:
Բայց դրա համար, ըստ պատգամավորի, չափազանց կարևոր է որ Հայաստանի տնտեսական անորոշությունները և անկանխատեսելիությունները նվազեցվեն, միջավայրը վստահելի, կանխատեսելի և կայուն դառնա բիզնեսի համար:
«Դա անհրաժեշտ է տնտեսական ակտիվությունը մեծացնելու և տնտեսական կյանքը բնականոն հուն վերադրաձնելու համար, իսկ դրա համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի հաստատվի հանրային համերաշխության մթնոլորտը և քաղաքական անկայունությունների միջավայրը հնարավորինս շուտ կարգավորվի»,-հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:
ԿԲ հասարակության հետ կապերի ծառայությունից panorama.am-ին հայտնեցին, որ իրենք դրամի արժեզրկման հետևանքով էական գնաճային և ֆինանսական կայունության ռիսկեր չեն տեսնում, բայց դրանց դրսևորվելու դեպքում կգործադրեն դ հակազդման իրենց մոտ եղած գործիքակազմը:
Երկրում շարունակվող համաճարակի և պատերազմի աննախադեպ բացասական հետևանքների առկայության պայմաններում ԿԲ-ն հայտնում է, որ չի պատրաստվում միջամտել արտարժույթի շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներին, քանի որ Հայաստանում արձանագրվում է կայուն, ցածր և կառավարելի գնաճ։
Կենտրոնական բանկը բնականոն և համաչափ է համարում դրամի արժեզրկումը և գների աճը: Վերջինիս անկառավարելիի մակարդակին հասնելու դեպքում ԿԲ-ն կօգտագործի իր հիմնական գործիքը՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի մակարդակի փոփոխությունը:
Ստեղծված իրավիճակում պարզ չէ, թե ինչքանոր է հավանական, որ ԿԲ-ն կրկին իջեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրուքը: Նկատենք, որ հոկտեմբերի 27-ի խորհրդի նիստում ԿԲ-ն որոշել էր անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 4.25%-ը: Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ այն իջեցվել է կորոնավիրուսի համաճարակի տնտեսական հետևանքներին դիմակայելու նպատակով:
Այն դեպքում, երբ պատերազմում Հայստանի և Արցախի տնտեսություններին հասցվեց աննախադեպ մեծ հարված, ռազմական գործողություններում ներդրվեցին մեծ ծավալի ռեսուրսներ, իսկ կորոնավիրուսի համճարակը շարունակվում է՝ միայն ժամանակը կարող է ցույց տալ, թե ինչքանով են համարժեք ճգնաժամի խորացման դեմ պետության իրականացրած քայլերը:

MP Arkady Khachatryan: Devaluation of dram conditioned by uncertainties, recent political developments
19:33 23/11/2020
After the start of the war in Artsakh, Armenia's national currency, the dram, has been steadily declining.
On September 27, the highest buying rate of a US dollar was 485.32 drams, while it rose to 503.00 drams on Monday, November 23, with the lowest selling rate standing at 509.00 drams. The selling rate of a euro reached 606.00 drams.
The devaluation of the dram could not go unnoticed and it has already affected mainly the prices of imported goods. At present, the prices of primary consumer goods such as flour and butter have increased in the market. The prices of chicken eggs have also risen, which is directly linked to the price of imported feed.
Speaking to Panorama.am, Bright Armenia MP Arkady Khachatryan, Chairman of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, attributed the devaluation of the dram to the fact that the financial markets are very sensitive to any uncertainties, instability or unpredictability.
"First of all, it is conditioned by the behaviors of economic entities and individuals, changes in their expectations," Arkady Khachatryan said, adding that in the spring when a state of emergency was declared in Armenia due to the coronavirus epidemic, certain fluctuation was also registered, with the dollar exchange rate reaching 510 drams, but it gradually dropped to the previous rate.
"In this case, we are dealing not only with a decline in economic activity due to coronavirus, but also with a decline in economic activity due to the martial law and increasing uncertainties, unpredictable risks stemming from both this situation and the recent political developments," he said.
According to the lawmaker, all these factors cause uncertainties and risks, to which economic entities and citizens react in a different way, with some of them exchanging drams for dollars, which leads to the devaluation of the dram.
Asked about a possible solution to the problem, Arkady Khachatryan stressed that in such cases it is essential to ensure political stability as soon as possible, which will contribute to the restoration of economic activity and the return of business activities to normal.
Noting that the main task of the Central Bank is to ensure price stability, the parliamentary committee chair emphasized that it targets inflation, not the dollar exchange rate.
"Inflation currently stands at 1.5 percent, it will reach 2.3-2.5 percent by the end of the year, so we have no concerns over the inflation rate at the moment," Khachatryan said.
According to him, the exchange rate is often reflected in the financial market, which can increase instability and inflationary pressure, in particular, creating problems for people whose loans are in foreign currency, increasing the cost of servicing their loans. Arkady Khachatryan pointed to the rise in prices of imported goods among the negative effects of the devaluation.
In the meantime, the MP said that the devaluation of the dram creates favorable conditions for exports.
"We repeatedly state that for the economic development of the country, it is crucial to have export-oriented economic growth, which means that exports must exceed imports at a faster pace. As a result of the mere growth of exports, we will register an increase in gross domestic product. Therefore, export companies should make use of this opportunity, because it creates more favorable conditions for developing their businesses and increasing the volume of exports,” Khachatryan said.
But to do it, according to the MP, it is extremely important that Armenia's economic uncertainty be reduced and the environment become reliable, predictable and stable for business.
"It is necessary to increase economic activity and to bring back the economic life to normal, which necessarily requires creation of an atmosphere of public solidarity and settlement of political instability as soon as possible," the lawmaker stated.
The press service of the Central Bank told Panorama.am that they do not see any significant risks for inflation and financial stability due to the devaluation of the dram, adding if such risks emerge, they will use their tools to counteract them.
In the face of unprecedented negative consequences of the ongoing pandemic and the war, the Central Bank announces that it is not going to interfere in the developments in the foreign exchange market, as stable, low and manageable inflation is registered in Armenia.
The Central Bank considers the devaluation of the dram and the increase in prices normal. If the latter reaches an uncontrollable level, the Central Bank will use its main tool, i.e. it will change the refinancing rate.
Under the current situation, it is not clear how likely it is that the Central Bank will reduce the refinancing rate again. It should be noted that at the October 27 Board meeting, the Central Bank decided to leave the refinancing rate unchanged at 4.25%. It was last lowered to handle the economic impact of the coronavirus epidemic.
At a time when the economies of Armenia and Artsakh were dealt an unprecedented blow by the war, large amounts of resources were invested in hostilities and the coronavirus pandemic persists, only time will tell how adequate the steps taken by the state against the deepening of the crisis are.