Ավելորդ հրապարակայնացումը երբեմն վնասում է գործընթացին ու գերիների ճակատագրին. Արտակ Բեգլարյան
1. Միանշանակ, նրանց վերադարձը պետք է լինի պետական մարմինների առաջնահերթություններից մեկը, սակայն պետք է տարանջատել լիազոր մարմինները աջակից մարմիններից, ինչպես նաև՝ սուբյեկտիվ խնդիրները՝ օբյեկտիվ դժվարություններից: Լիազոր մարմինն այդ հարցում կառավարությունն է՝ ի դեմս համապատասխան հանձնաժողովի:
2. Որպես աջակից մարմին՝ ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առավելագույնս աջակցում է պետական ու միջազգային կառույցներին իրենց գործառույթների իրականացման հարցում: Մասնավորապես, բոլոր հնարավոր աղբյուրներից շարունակաբար հավաքագրում ենք տեղեկություններ ու փոխանցում նրանց, համապատասխան տեղեկություններ ենք տալիս գերիների հարազատներին ու նրանց փաստաբաններին, դիմումներ ու զեկույցներ ենք ուղարկում տարբեր միջազգային կառույցների ու որոշում կայացնողների և այլն: Օրինակ, անհայտ կորած քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ կատարել ենք մեծածավալ փաստահավաք գործունեություն և բացառիկ տվյալների շտեմարանը փոխանցել բոլոր լիազոր մարմիններին: Նաև մեր ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է եղել փրկել մի խումբ գերիների կյանքը և հստակեցնել նրանց մասին տեղեկությունները. արդեն զգալի հաջողություններ կան, սակայն արդյունքների առումով ավելի մանրամասն չեմ կարող ներկայացնել՝ հաշվի առնելով թեմայի նրբություններն ու գաղտնիության կարևորությունը գերիների համար:
Հենց այսօր բավականին երկար քննարկում եմ ունեցել Կարմիր խաչի պատասխանատու ներկայացուցչի հետ, ներկայացրել լրացուցիչ տվյալներ նրան: Առանձին քննարկումներ եմ ունեցել նաև միջազգային իրավապաշտպանների հետ:
3. Հարկ է հաշվի առնել, որ այս թեմայում առկա են բազմաթիվ նուրբ ու զգայուն հարցեր, և ավելորդ հրապարակայնացումը երբեմն վնասում է գործընթացին ու գերիների ճակատագրին: Այնուամենայնիվ, շատ կարևոր է, որ ընտանիքներն ու հանրությունը հնարավոր չափով իրազեկված լինեն գործընթացից ու արդյունքներից: Բացի դրանից, պետք չէ մոռանալ, որ գործընթացը կախված է առաջին հերթին ադրբեջանական կողմից, քանի որ իրենց վերահսկողության տակ են գերիները:
4. Ակտիվ համագործակցում ենք նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, և այսօր էլ իմ գործընկեր Արման Թաթոյանը հանդես է եկել մանրամասն պարզաբանումներով ու շեշտադրումներով, հղումը տեղադրում եմ մեկնաբանությամբ, որպեսզի մոտավոր նույն բաներն էլ ես չկրկնեմ»:

Артак Бегларян: Излишняя огласка иногда вредит процессу и судьбе пленных
Защитник прав человека (омбудсмен) Арцаха Артак Бегларян на своей странице в соцсети Facebook написал:
Так как по части пленных у нас очень много запросов, я хотел бы прояснить следующее:
1. Безусловно, их возвращение домой должно быть одним из приоритетов государственных органов, однако необходимо разделять уполномоченные органы от вспомогательных, а также субъективные проблемы от объективных трудностей. Уполномоченным органом в этом вопросе является Правительство в лице соответствующей комиссии.
2. Как вспомогательный орган, Защитник прав человека Республики Арцах оказывает максимальное содействие государственным и международным структурам в выполнении их функций. В частности, мы постоянно собираем информацию из всех возможных источников и передаем ее им, предоставляем соответствующую информацию родственникам пленных и их адвокатам, отправляем заявления и отчеты в различные международные организации и лицам, принимающим решения, и так далее. Например, мы провели масштабную работу по сбору фактов о пропавших без вести гражданских лицах, передав эксклюзивную базу данных всем уполномоченным органам. Также благодаря нашим усилиям, нам удалось спасти жизнь группе пленных и уточнить информацию о них: уже есть существенные успехи, но я не могу более подробно говорить о результатах, учитывая нюансы темы и степень секретности для пленников.
Буквально сегодня у меня было довольно долгое обсуждение с ответственным представителем Красного Креста, я предоставил ему дополнительную информацию. У меня также были отдельные беседы с международными правозащитниками.
3. Следует учитывать, что в этой теме есть много деликатных и чувствительных вопросов, и излишняя огласка иногда вредит процессу и судьбе пленных. Тем не менее, очень важно, чтобы семьи и общественность в возможной степени были осведомлены о процессе и результатах. Кроме того, нельзя забывать, что процесс зависит в первую очередь от азербайджанской стороны, поскольку пленные находятся под ее контролем.
4. Мы активно сотрудничаем также с Защитником прав человека (омбудсменом) РА Арманом Татояном, и сегодня, мой коллега Арман Татоян также выступил с подробными пояснениями и акцентами. Я размещаю ссылку с пояснением, чтобы еще раз не повторятся об одном и том же».