Սա աղետ է, պետության չգոյության մասին աղետ. Արտակ Զաքարյան
«Ոչ մի պատմություն, ոչ մի բարոյական նորմ, ոչ մի քաղաքական տրամաբանություն, ոչ մի սիլլոգիզմ չկա այն մասին, որ.
1. Խայտառակ կապիտուլյացիա ստորագրած պետության գլուխը՝ նախագահը մամուլից իմանա դրա մասին, և դա համարվի նորմալ։
2. Կռվող բանակի թիկունքում կասկածելի դավադրությամբ ու դավաճանությամբ հողեր հանձնած, պատերազմը՝ պետության մակարդակով ձախողած կառավարությունում հրաժարականը տալիս է ոչ թե վարչապետը, այլ սոցապ կամ կրթության նախարարները։ Սոցապ նախարա՞րն էր մեղավորը, թե՞ ԿԳՄՍ անմեղսունակը, որ Շուշին սկուտեղի վրա Նիկոլը հանձնեց իր կիրթ եղբայր ալիևին։
3. Մինչ այժմ չկա ավանտյուրիստական այս պատերազմի ու նրանում կրած խայտառակ պարտության պատճառնների ուսումնասիրության մասին՝ պետական մակարդակի որևէ խոսք։ Ոչ ոք չի հարցնում, և ոչ ոք չի պատասխանում, թե ինչո՞ւ այսպես եղավ, ո՞վ է մեղավոր, ո՞վ բանակցեց այս հայտարարության տեքստը, ո՞վ և ու՞մ հետ քննարկեց նրա դետալները, ինչու՞ պատերազմը կանգ չառավ մինչև Շուշի ու Հադրութ, ո՞վ էր կայացնում ռազմա-քաղաքական որոշումները և այլն։ Սա աղետ է, պետության չգոյության մասին աղետ։

Бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Нет такой истории, моральной нормы, политической логики, хотя бы одного силлогизма о том, когда:
Глава подписавшего позорную капитуляцию государства – президент – узнает об этом из прессы, и это считается нормальным.
В правительстве, сдавшем земли с сомнительным заговором, предательски и за спиной сражающейся армии, провалившем войну на уровне государства, подает в отставку не премьер-министр, а министры труда и социальных вопросов или образования, науки, культуры и спорта. В том, что Никол на блюдечке преподнес Шуши своему образованному брату Алиеву, были виновны министр соцобеспечения или невменяемый министр ОНКС?
До сих пор на государственном уровне нет ни слова об изучении причин этой авантюристской войны и понесенного в ней позорного поражения. Никто не спрашивает и никто не отвечает, почему так произошло, кто был виноват, кто вел переговоры по тексту этого соглашения, кто и с кем обсудил его детали, почему война не остановилась до Шуши и Гадрута, кто принимал военно-политические решения и пр.. Это катастрофа, катастрофа об отсутствии государства.