Վահրամ Միրաքյան․ Նշված է 121 համայնքի անուն, բայց իրականում 181 գյուղ և քաղաք է անցնում Ադրբեջանին
«Նոյեմբերի 21 ին կառավարության որոշումը դուրս եկավ, ըստ որի նշվում էր Ադրբեջանի օկուպացված կամ խաղաղ ճանապարհով Ադրբեջանին հանձնվող հայկական բնակավայրերի ցանկը (որոշումը մեկնաբանությունում): Այս որոշման խնդիրներն են.
1. Նշված է 121 համայնքի անուն, բայց իրականում 181 գյուղ և քաղաք է անցնում Ադրբեջանին: Կառավարության որոշման մեջ նշված են խոշորացված համայնքների անունները, ինչի արդյունքում 51 գյուղի անուն չի նշվել: Նկարում տեղադրած քարտեզում որոշումում չնշված գյուղերը, որոնք անցնելու են Ադրբեջանին, դեղինով են ներկված: 181 գյուղ ու քաղաք անցնում է Ադրբեջանին: Համեմատության համար ու աղետի մասշտաբը պատկերացնելու համար ասեմ, որ ՀՀ-ն մոտ 950 գյուղ ունի: Ճիշտ է, Արցախի գյուղերի մի մասը շատ փոքր են, բայց ամեն դեպքում, 181 բնակավայր, որոնց մի մասն արդեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են, մյուս մասն էլ շուտով կհանձնվի  Ադրբեջանին:
2. Կառավարության որոշումում սխալ է ձևակերպված ոչ թե բնակավայրերը անցել են Ադրբեջանի տիրապետության տակ, այլ Ադրբեջանը ռազմական օկուպացիա է նախաձեռնել և ռազմական ճանապարհով գրավել....: Իրավական ճիշտ ձևակերպումները շատ կարևոր են, հատկապես հետագա պայքարի համատեքստում:
3. Կառավարության որոշումում կա Չարեկթարի ու Ակնաբերդի անունը, որոնք չեն տեղավորվում որոշման տրամաբանությունում: Օրինակ, Ակնաբերդը չգիտես ինչու  ժամանակին միացվել է Շահումյանի շրջանին, բայց ԼՂԻՄ-ի կազմում եղել է Մարտակերտի շրջանում (Ակնաբերդի դիրքը տեսեք կից քարտեզում): Ակնաբերդը, եթե հանձնվեց Ադրբեջանին, նշանակում է, որ Ադրբեջանին կանցնի ողջ Սարսանգի ջրամբարը, իր հարակից գյուղերով: Ադրբեջանին հանձնվում են տարածքներ, ելնելով ԼՂԻՄ քարտեզի տրամաբանությունից, պլյուս Հադրութն ու Շուշին, այդ դեպքում ինչու՞ է հանձնվում ԼՂԻՄ ի Մարտակերտի շրջանի Ակնաբերդ գյուղը:
Էս պահին դիրքերի վերադասավորում է ընթանում, ինչի հիման վրա ընթանալու է հաջորդ պատերազմը: Դրա համար Ադրբեջանը, օգտվելով առիթից, որ հայկական կողմում խառնաշփոթ է, ԱԳՆ-ն, բանակը խառն են, ամեն գնով փորձելու է մի բլուր, մի դաշտ, մի գյուղ ավել վերցնել: Մի տեղ հաջողվում է, մյուս տեղում չի հաջողվում, բայց պետք է ընդունենք, որ ճակատամարտն է ավարտվել, ոչ թե պատերազմը, հետևաբար էս պահին շատ կարևոր է հնարավորինս հարմար բարձրունքներ ու դիրքեր պահել հայկական ազդեցության տակ:
Եկեք տարածենք էս իրականությունը, որի մասին չի խոսվում:
ՀԳ. Գրելուց օգտվել եմ Ալվինայի նյութերից»։
Նոյեմբերի 21 ին կառավարության որոշումը դուրս եկավ, ըստ որի նշվում էր Ադրբեջանի օկուպացված կամ խաղաղ ճանապարհով...

Ваграм Миракян: Указано название 121 общины, но в реальности Азербайджану отходит 181 село и город
«21 ноября было издано решение правительства, в котором был приведен список оккупированных Азербайджаном или сдаваемых Баку мирным путем армянских населенных пунктов. Содержащиеся в данном решении проблемы:
1.  Указано наименование 121 общины, но в реальности Азербайджану отходит 181 село и город. В решении правительства указаны наименования укрупненных общин, в результате не были указаны наименования 51 села. На приведенной карте не указанные в решении, но отходящие Азербайджану села отмечены желтым. То есть 181 село и город отходят Азербайджану. Для сравнения и представления масштабов катастрофы скажу, что в Армении всего порядка 950 сел. Правда, часть сел Арцаха очень некрупные, но в любом случае 181 населенный пункт, часть которых уже под азербайджанским контролем, а остальные вскоре будут сданы Азербайджану.
2. Формулировка в решении правительства неверная: населенные пункты не отошли под контроль Азербайджана, а Азербайджан инициировал военную оккупацию и военным путем занял их. Грамотные в правовом смысле формулировки чрезвычайно важны, особенно в контексте дальнейшей борьбы.
В решении правительства указываются общины Чаректар и Акнаберд, что, однако, не укладывается в логику решения. Например, Акнаберд в свое время непонятно почему был присоединен к Шаумянскому району, но в составе НКАО находился в Мартакертском районе (положение Акнаберда  – см. на карте). Если Акнаберд будет сдан Азербайджану, это будет означать, что Азербайджану отойдет все Сарсангское водохранилище – с прилегающими селами. Азербайджану сдаются территории, исходя из логики карты НКАО, плюс Гадрут и Шуши. В таком случае почему сдается село Акнаберд Мартакертского района НКАО?
В настоящее время идет процесс передислокации позиций, на основе этого будет вестись следующая война. Именно поэтому Азербайджан, пользуясь тем, что на армянской стороне – хаос, а в МИД, в армии – заняты, любой ценой будет пытаться взять на один холм, одно поле,  одно село больше. Где-то это удается, где-то – нет, но нужно признать, что завершилось сражение, но не война.
Следовательно, в данный момент очень важно сохранить под армянским контролем по возможности удобные высоты и позиции».