«Փաստ». Պատերազմի օրերին «իմքայլական» պատգամավորներ և պաշտոնյաներ դիմել են ԱՄՆ դեսպանատուն՝ վիզա ստանալու համար, սակայն մերժվել ե
10:06 24/11/2020
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մենք արդեն անդրադարձել ենք այն տեղեկություններին, որ եվրոպական մի շարք երկրների դեսպանատներ մեծամասամբ հրաժարվում են Հայաստանի քաղաքացիներին «վիզա» տրամադրել, այդ թվում՝ առողջական խնդիրների հիմքով Եվրոպական որևէ երկիր մեկնելու ցանկություն ունեցողներին:
Ըստ մեզ տեղեկություն հաղորդած քաղաքացիների՝ հիմա ավելի շատ մերժում են «չվստահելու» կամ «կասկածի» հիմքով: Բանն այն է, որ եվրոպական երկրների դեսպանատները կասկածներ ունեն, որ այդ քաղաքացիները առողջական վիճակը պատրվակ են օգտագործում երկրից հեռանալու համար՝ կապված նախ՝ պատերազմի, ապա և Հայաստանում ստեղծված անառողջ մթնոլորտի ու ներքաղաքական բարդ իրավիճակի հետ:
Պարզվում է, սակայն, որ «վիզա» տրամադրել մերժում են ոչ միայն եվրոպական երկրների դեսպանատները և ոչ միայն «շարքային» քաղաքացիներին: «Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ պատերազմի օրերին ԱԺ «իմքայլական» մի շարք պատգամավորներ և մի քանի այլ պաշտոնյաներ դիմել են Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատուն՝ մուտքի արտոնագիր ստանալու համար, սակայն մերժվել են:
Թե կոնկրետ ինչ նպատակով են դիմել և թե այդ դիմումներից քանիսն են եղել «աշխատանքի բնույթով», ցավոք, ճշտել չհաջողվեց: Այդուամենայնիվ, ուշագրավ է, որ դիմածներից որևէ մեկի (այլ աղբյուրների փոխանցմամբ՝ գերակշիռ մեծամասնության) խնդրանքը ԱՄՆ-ի դեսպանատունը չի բավարարել»։
Մանրամասները թերթի այսօրգվա համարում:

«Паст»: Депутаты фракции «Мой шаг» и чиновники во время войны обращались за визами в посольство США, но получили отказ
13:19 24/11/2020
Газета «Паст» уже писала о том, что посольства ряда европейских стран отказываются предоставлять визы гражданам Армении, в том числе тем, кто хочет выехать в какую-либо европейскую страну на лечение.
Как сообщили изданию граждане, сейчас больше отказывают, аргументируя «недоверием» или «подозрением». Дело в том, что посольства европейских стран подозревают, что эти граждане используют состояние здоровья как предлог, чтобы покинуть страну, во-первых, из-за войны, и во-вторых, из-за создавшейся в Армении нездоровой атмосферы и сложной внутриполитической ситуации.
Как выясняется, в предоставлении визы отказывают не только посольства европейских стран и не только «обычным» гражданам. По сведениям издания, в период войны ряд депутатов фракции «Мой шаг» и несколько должностных лиц обращались в посольство США в Армении, чтобы получить визу на въезд, однако получили отказ.
К сожалению, не удалось уточнить, с какой конкретно целью они обращались в посольство США, и сколько из этих заявлений были «в рабочих целях». Тем не менее, примечательно, что посольство США в Армении не удовлетворило просьбу преимущественного большинства обращавшихся.