Թուրքական լիրան կրկին արժեզրկվում է
Վերջին ամիսների ընթացքում թուրքական ազգային արժույթը՝ լիրան, շարունակում էր օրեցօր արժեզրկման նոր ռեկորդներ գրանցել ամերիկյան դոլարի, եվրոյի և ֆունտ ստերլինգի նկատմամբ։ Ստեղծված վիճակի պատճառով Թուրքիայում տևական ժամանակ տարբեր շրջանակներ, որպես գլխավոր պատասխանատուի, պահանջում էին Էրդողանի փեսայի հրաժարականը: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Նշենք, որ Թուրքիայի արտարժույթի շուկայում  1 ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ թուրքական լիրայի անկման վերջին պատմական հակառեկորդը կազմել էր 8․58: Իսկ 1 եվրոյի դիմաց սահմանվել էր 10․19 թուրքական լիրայի փոխարժեք։ 1 ֆունտ ստերլինգի դիմաց թուրքական լիրան արժեզրկվել էր՝ կազմելով 11.19:
Նոյեմբերի 10-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի փեսա, գանձապետարանի ու ֆինանսների նախարար Բերաթ Ալբայրաքի հրաժարականից հետո, թուրքական ազգային արժույթը որոշակիորեն բարելավեց դիրքերը արտարժույթի շուկայում, սակայն նոյեմբերի 23-ից սկսեց կրկին արժեզրկվել:
Թուրքիայի ընդդիմադիր, քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը անդրադառնալով թեմային Twitter-ում գրել է.
«Դոլարը կրկին հատեց թուրքական 8 լիրայի շեմը: Նույնիսկ տոկոսադրույքի 15 տոկոսով բարձրացումը չկարողացավ իջեցնել դոլարի ջերմությունը: Քանի դեռ միաձնյա ռեժիմ է, կոսմետիկ միջոցներն անարդյունավետ են»:

Турецкая национальная валюта – лира – ставит все новые рекорды падения
Турецкая национальная валюта – лира, несмотря на все усилия властей, ставит все новые рекорды падения. За последний год курс турецкой лиры к доллару упал в полтора раза, и это стоило кресла очередному главе ЦБ Турции.
Как пишет ermenihaber, из-за сложившейся ситуации в Турции длительное время различные круги требовали отставки министра финансов Турции Берата Албайрака, приходящегося зятем президенту страны Реджепу Тайипу Эрдогану.
10 ноября на фоне продолжающегося третий месяц беспрецедентного снижения курса лиры Берат Албайрак ушел в отставку, объяснив решение состоянием здоровья. «Я принял решение после пяти лет работы не продолжать деятельность в качестве министра в связи с причинами, связанными со здоровьем», – отметил он.
После его отставки турецкая национальная валюта в определенной степени улучшила свои позиции на валютном рынке, но с 23 ноября снова начала дешеветь.
Каро Пайлан (Garo Paylan) – депутат-армянин Великого национального собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов – в своем микроблоге в Twitter написал:
«Курс доллара вновь превысил 8 турецких лир. Даже повышение ЦБ Турции ключевой процентной ставки до 15% (с 10,25%) не смогло снизить температуру доллара. Пока единоличный режим, косметические средства – неэффективны».