Հայաստանի ձախողումն Արցախում որոշվեց Փաշինյանի ռազմական և աշխարհաքաղաքական անկարողությամբ․Greek City Times
10:15 25/11/2020
«Արցախը ինտենսիվ պատերազմ է ապրել, որի ընթացքում հազարավոր մարդիկ են զոհվել, և տասնյակ հազարներ վտարվել են իրենց տներից՝ միայն մեկուկես ամիս տևած մարտերում, որոնք ընթանում էին՝ մինչև Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի ռեժիմի հաստատումը երկու շաբաթ առաջ:
Բնիկ հայկական ուժերի և Թուրքիայի կողմից աջակցվող ադրբեջանական զինուժի և նրանց սիրիացի վարձկան դաշնակիցների միջև հակամարտությունը հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից որակվեց որպես «գոյատևման ճակատամարտ»:
Սակայն, չնայած Արցախում գոյություն ունեցող ճգնաժամին, որը միջազգայնորեն ճանաչվել է որպես Ադրբեջանի մաս, բայց պատմականորեն և ժողովրդագրականորեն հայկական է, Երևանը երբեք լիովին չտրվեց պատերազմական ջանքերին»,- այս մասին գրում է Greek City Times-ը։
Նշվում է, որ նոյեմբերի 19-ին Ռազմական վերահսկողության ծառայության գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը դատապարտող վկայություններ տվեց, որից պարզվեց, թե ինչպես է Հայաստանի ղեկավարությունը նվազագույն ջանքեր գործադրել «գոյատևման ճակատամարտում»:
Նա բացահայտեց, որ մինչև հոկտեմբերի 30-ը, պատերազմը սկսվելուց ավելի քան մեկ ամիս անց, մոբիլիզացվել էր Արցախի ուժերի միայն 70%-ը և պահեստազորայինների 52%-ը: Նրա խոսքով, Հայաստանի ռազմական դոկտրինը որոշում է, որ գրեթե ամբողջ մոբիլիզացիայի պետք է հասնել պատերազմի սկսվելուց 48 ժամվա ընթացքում: Նա նաև ասաց, որ պատերազմի երրորդ օրը Փաշինյանը հրամայել էր դադարեցնել կանոնավոր հայ պահեստազորի մատակարարումը Արցախ և փոխարինել միայն կամավորական ջոկատներով:
«Մոբիլիզացիան իջեցնելով միայն կամավորական ջոկատների մակարդակի՝ պոտենցիալ 200,000 պահեստազորը չօգտագործվեց: Փաստորեն, չնայած կառավարության և ռազմական պաշտոնյաները սփյուռքահայերին Արցախում կռվելու կոչ էին անում, սակայն, գոնե Հունաստանում, պարզվել է, որ կամավորներին ցուցակագրում էին  և նրանց կտեղակայեին միայն իրավիճակի պահանջով:
Հունաստանի Հայ դատի հանձնախմբի առաջատար անդամ Հովիկ Քասապյանը նույնպես ասաց, որ շատ էթնիկ հույներ կամավոր պատրաստ էին կռվել Արցախում, բայց մերժվել են, քանի որ Հայաստանը չէր ցանկանում Աթենքին դնել անհարմար դիվանագիտական իրավիճակում, չնայած այն բանին, որ շատ հույն կամավորները բարձր պատրաստված նախկին հատուկ ջոկատայիններ էին:
Փաշինյանը պաշտպանեց խիստ վիճահարույց հրադադարի անհրաժեշտությունը ՝ պնդելով, որ Արցախը չունի բավարար մարդկային ուժ՝ ադրբեջանական զինուժի դեմ պաշտպանվելու համար, բայց Հայաստանը նույնիսկ չի մոտեցել առկա բոլոր ռեսուրսներն օգտագործելուն»,-գրում է կայքն ու հարց բարձրացնում, թե ինչու էր Երևանը ենթադրյալ «գոյատևման ճակատամարտում» մտահոգված Հունաստանի համար պոտենցիալ դիվանագիտական խնդիրներ ստեղծելու հարցով, երբ Արցախը լիովին լքվեց Արևմուտքի կողմից:
Նշվում է, որ այսպես կոչված «գոյատևման ճակատամարտում» ակնկալվում էր, որ Հայաստանը կօգտագործեր առաջարկվող ցանկացած օգնություն, մանավանդ որ Թուրքիան վարձկաններ ուղարկելու որևէ անհանգստություն չուներ: Փոխարենը, հայ և օտարերկրյա կամավորները միայն սպասման վիճակում էին կամ մերժվում էին, հայկական և արցախյան ուժերը երբեք լիովին չմոբիլիզացվեցին, «Իսկանդեր» հզոր հրթիռները հազվադեպ էին օգտագործվում, իսկ հայկական օդուժը հազիվ էր հայտնվում պատերազմի ընթացքում:
«Դեռևս անհայտ է, թե ինչն է դրդել Հայաստանի կողմից պատերազմական ջանքերի չիրականացումը:
Բայց չնայած Փաշինյանի և նրա վարչակազմի բոլոր ռազմական սխալներին, ամենամեծ սխալ հաշվարկը Հայաստանի՝ դեպի ԵՄ շրջադարձ կատարելու նրա փորձն էր և նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի հետ սիրախաղը»,-գրում է կայքը ու նշում, որ Փաշինյանը, որ իշխանության եկավ այսպես կոչված թավշյա հեղափոխությամբ 2018-ին, հույս ուներ վերջ տալ որ Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանի օլիգարխիկ իշխանությանն ու կոռուպցիային։ Սակայն, ինչպես հաճախ է պատահում, համոզմունքն այն է, որ կոմունիստական ժամանակաշրջանի քաղաքական և օլիգարխիկ կառույցների փոխարինումը հնարավոր է միայն Մոսկվայի հետ հարաբերությունների սրմամբ և դեպի արևմտյան լիբերալիզմ շրջադարձ կատարելով:
«Հայերն, իհարկե, իրավունք ունեն պահանջել վերջ տալ օլիգարխիկ կոռուպցիային և գերիշխանությանը, բայց դա պետք է իրականացվեր միայն առանց ավանդական աշխարհաքաղաքական դաշինքների հակառակության»,-գրում է հոդվածագիրն ու անդրադառնում Փաշինյանի նշանակումներին իշխանության գալուց հետո, հատկապես նրանց, ովքեր կապված են ՀԿ-ների հետ, որոնք ֆինանսավորվում են հայտնի ռուսաֆոբ միլիարդատեր Ջորջ Սորոսի կողմից:
«Փաշինյանը, փաստորեն, հեղեղեց իր կաբինետը Սորոսի հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող կամ նախկինում ֆինանսավորված անդամներով:
Չնայած Արևելյան Եվրոպայի երկրները ԵՄ անմիջական աջակցությամբ հնարավոր է ունենան հնարավորություններ՝ ներգրավվելու դեպի արևմտյան լիբերալիզմ կտրուկ սոցիալական, մշակութային և տնտեսական փոփոխություններում, բայց Հայաստանի աշխարհագրությունը թելադրում է նրա իրատեսական դաշինքները: Հայաստանը, որպես փոքր, լեռնային, ծովով փակ և աղքատ երկիր՝ 3 միլիոն բնակչությամբ, խրված է Վրաստանի, Ադրբեջանի, Իրանի և Թուրքիայի միջև, և Եվրամիության ամենամոտ անդամ Կիպրոսից մոտ 1200 կմ հեռավորության վրա է: Երևանի մոտիկությունն ու ԵՄ-ին անդամակցելը իրատեսական հեռանկար չէ:
Աշխարհագրությունը պետք է որոշի Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը: Հայաստանն ապավինում է Իրանին արտաքին աշխարհից ստացվող ապրանքների համար, Թուրքիան և Ադրբեջանը թշնամաբար են տրամադրված և պահպանում են էմբարգոները Հայաստանի նկատմամբ, իսկ Վրաստանը գործնականում ապացուցեց, որ նրանք կանգնած են Հայաստանի թշնամիների կողքին՝ թույլ տալով, որ թուրքական ինքնաթիռներն անցնեն իր օդային տարածքը ՝ սիրիացի վարձկաններին Ադրբեջանում վայրէջք կատարելու համար:
ԵՄ համակարգի մի մասը անդամ պետությունների միջև խաղաղ համակեցությունն է: Սա, ըստ էության, դաշինքի սակավաթիվ հաջողություններից մեկն էր՝ հազարամյակների պատերազմներով, ցեղասպանություններով և ավերածություններով տառապած մայրցամաքը ժառանգելուց հետո: ԵՄ-ն գործում է նաև միմյանց հետ սահմանակից անդամ պետությունների միջև բաց սահմանների պատճառով: Հայաստանը բաժանված է ԵՄ անդամ երկրներից Հունաստանից և Բուլղարիայից, քանի որ Թուրքիան գտնվում է նրանց միջև: Հայաստանը չի ունենա ԵՄ-ին անդամակցելու հնարավորություն, քանի դեռ Թուրքիան չի դարձել անդամ պետություն, ինչը, իհարկե, մոտ ապագայում անկանխատեսելի է:
Աշխարհառազմավարական սխալի պատճառը Փաշինյանի մոլորությունն էր՝ Հայաստանը դարձնել արևմտյան ոճի լիբերալ պետություն՝  չնայած թշնամական տարածաշրջանում  լինելով շրջապատված թշնամիներով և ԵՄ-ից հեռու: Այս հիմարությունը բացահայտվեց, երբ սկսվեց թուրքերի կողմից հովանավորվող արշավանքը դեպի Արցախ, և Արևմուտքը հռետորական համակրանքից բացի այլ գործողություններ չկատարեց:
Ի վերջո, Արցախը ռազմական ճանապարհով պաշտպանելու ձախողումից հետո, Ռուսաստանն էր, որ ստիպված էր միջամտել՝ հակամարտությանը վերջ տալու համար: Դա այն դեպքում, երբ Փաշինյանը կենտրոնացած էր դեպի Արևմուտք և իր վարչակազմում կուտակում էր ռուսաֆոբ Սորոսի հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող անդամների՝ ենթադրաբար պայքարելով օլիգարխիկ իշխանության և կոռուպցիայի դեմ, որը ծագում է Ռուսաստանից»,-գրում է Greek City Times-ը։

Armenia’s failure in Artsakh was determined by Pashinyan’s military and geopolitical incompetency – Greek City Times
11:01 25/11/2020
By Paul Antonopoulos, Greek City Times
Artsakh, or more commonly known as Nagorno-Karabakh, experienced intense warfare in which thousands were killed and tens of thousands were driven out of their homes in only a month and a half of fighting that waged on until the Russian-brokered ceasefire two weeks ago. The conflict between indigenous Armenian forces and the Turkish-backed Azerbaijani military and their Syrian mercenary allies was described on October 1 as a “battle for survival” by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Yet, despite the existential crisis in Artsakh, internationally recognized as a part of Azerbaijan but historically and demographically Armenian, Yerevan never fully committed to the war effort.
Colonel General Movses Hakobyan of the Military Supervision Service made a damning testimony on November 19 that revealed how the Armenian leadership made minimal efforts in what was supposed to be a “battle for survival.”
He revealed that by October 30, more than a month after the war began, that only 70% of Artsakh’s forces and 52% of reservists in Armenia had been mobilized. According to him, Armenia’s military doctrine determines that near full mobilization should be achieved within 48 hours of a war beginning. He also said that on the third day of the war Pashinyan had ordered the supply of regular Armenian reservist to Artsakh be halted and replaced with only volunteer detachments.
By downgrading mobilization to only volunteer detachments, a potential 200,000 reservists were not utilized. In fact, although government and military officials were calling for diaspora Armenians to fight in Artsakh, it has been revealed, at least in Greece, that volunteers were put on a list and would be deployed only if the situation demanded it. Hovik Kasapian, a leading member of the Armenian National Committee of Greece, also said that many ethnic Greeks had volunteered to fight in Artsakh but were rejected because Armenia did not want to put Athens in an awkward diplomatic situation, despite the fact that many of the Greek volunteers were highly trained ex-special forces. Pashinyan defended the necessity of the highly controversial ceasefire by claiming that Artsakh did not have enough manpower to defend against the Azerbaijani military, but Armenia had not even come close to using all the resources available.
The question begs though why Yerevan in a supposed “battle for survival” would be concerned about potentially creating diplomatic issues for Greece when Artsakh was completely abandoned by the West. In a so-called “battle for survival” it would be expected that Armenia would use any assistance offered, especially since Turkey had no qualms sending mercenaries. Instead, Armenian and foreign volunteers were only put on standby or rejected, Armenian and Artsakh forces were never fully mobilized, powerful Iskander missiles were used infrequently and the Armenian Air Force barely featured during the war.
What motivated Armenia’s non-commitment to the war effort is still unknown.
But for all the military mistakes of Pashinyan and his administration, the biggest miscalculation was his attempt to pivot Armenia towards the EU and even flirt with NATO. Pashinyan came to power off the back of the so-called Velvet Revolution in 2018. It was hoped with his accession to power that Soviet-era oligarchical rule and corruption would come to an end. However, as is often the case in post-Warsaw bloc countries, the belief is that replacing communist-era political and oligarchical structures can only be achieved by straining relations with Moscow and pivoting towards Western liberalism. Armenians of course have the right to demand an end to oligarchical corruption and domination, but this should only have been achieved without antagonizing traditional geopolitical alliances.
A report by EurAsia Daily documented Pashinyan’s appointments after coming to power, especially those associated with NGO’s funded by famous Russophobe billionaire George Soros. One appointment by Pashinyan was Armen Grigoryan to Head of the National Security Council. Grigoryan was the Election Program Coordinator of Soros Foundation-funded Transparency International, an NGO that sponsors so-called color revolutions. David Sanasaryan was appointed as Head of the State Audit Service but is known for throwing eggs at the Russian Embassy and demanding the withdrawal of Russian military base from Armenia. Babken Ter-Grigoryan was appointed as deputy minister for the Armenian Diaspora and formerly worked at Transparency International too. And these are just some among many.
Pashinyan effectively flooded his cabinet with Soros Foundation-funded or formerly funded members.
Although Eastern European countries may have opportunities to engage in dramatic social, cultural and economic changes towards Western liberalism with the direct support of the EU, the geography of Armenia dictates its realistic alliances. Armenia as a small, mountainous, landlocked and impoverished country of only 3 million people is wedged between Georgia, Azerbaijan, Iran and Turkey, and nearly 1200 km away from the closest EU member, Cyprus. Yerevan’s closeness and eventual accession into the EU is not a realistic prospect. Geography must determine Armenia’s foreign policy. Armenia relies on Iran for goods from the outside world, Turkey and Azerbaijan are hostile and maintain embargoes on Armenia, and Georgia has proven in action that they side with Armenia’s enemies by allowing Turkish planes to cross its airspace to land Syrian mercenaries in Azerbaijan.
A part of the EU system is peaceful coexistence among member states. This has actually been one of the few successes of the bloc after inheriting a continent plagued by millennia of war, genocide and devastation. The EU also operates because of open borders between member states that are contiguous with each other. Armenia is separated from EU member states Greece and Bulgaria as Turkey is located between them. Armenia will not have an opportunity to join the EU unless Turkey becomes a member state, which is a prospect certainly not foreseeable in the near future.
The geostrategic mistake was motivated by Pashinyan’s delusions of turning Armenia into a Western-styled liberal state despite being in a hostile region surrounded by enemies and far detached from the EU. This folly was exposed when the Turkish-sponsored invasion of Artsakh began and the West made no actions besides rhetorical sympathy.
In the end, with the failure to defend Artsakh militarily, it was Russia that had to intervene to bring an end to the conflict. This was despite the fact that Pashinyan had pivoted towards the West and stacked his administration with Russophobic Soros Foundation-funded members under the guise of supposedly fighting oligarchical rule and corruption that originates from Russia.