Բացահայտվել է ԻՊ բջիջը, որի անդամները Մոսկվայում ահաբեկչություններ էին ծրագրում
ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) հայտնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության բջիջի վերացման մասին, որի անդամները պատրաստվում էին ահաբեկչություններ իրականացնել Մոսկվայում, նրանցից մեկը բերման է ենթարկվել Վլադիմիրի մարզում: Այդ մասին հաղորդել են ծառայության հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնից:
Ինչպես նշված է «Ինտերֆաքս»-ին ԱԴԾ-ից ուղարկած հաղորդագրության մեջ, Վլադիմիրի մարզում ահաբեկչական հանցագործության մասին քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է խմբի անդամը, որը Կենտրոնական Ասիայի երկրներից մեկի քաղաքացի է:
«Արմատական իսլամիստների գտնվելու վայրերում քննչական գործողությունների ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել է ինքնաշեն պայթուցիկ սարք՝ հագեցած խոցող տարրերով, այլ իրեր և փաստաթղթեր»,- ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ԱԴԾ-ի, բջջի գործունեության նպատակը եղել է նաև «Իսլամական պետության» շարքեր նոր անդամներ ներգրավելն ու ահաբեկչության ֆինանսավորումը: Ծառայությունը նաև հայտնել է, որ գործով քննչական գործողությունները և որոնողական աշխատանքները շարունակվում են:

Сообщается о ликвидации ячейки «Исламского государства», планировавшей теракты в Москве
ФСБ сообщает о ликвидации ячейки террористической организации "Исламское государство" (запрещена в РФ), члены которой планировали теракты в Москве, во Владимирской области задержан один из них, сообщили в Центре общественных связей (ЦОС) ведомства.
Как отмечается в сообщении ЦОС, поступившем в среду в "Интерфакс", в рамках уголовного дела "о преступлении террористической направленности" во Владимирской области был задержан участник группы, "гражданин одной из стран Центральной Азии".
"В ходе следственных действий по местам пребывания радикальных исламистов обнаружено и изъято самодельное взрывное устройство, начиненное поражающими элементами, иные предметы и документы", - говорится в пресс-релизе.
По данным ФСБ, "целью деятельности ячейки также являлось вовлечение в ряды "Исламского государства" новых членов и финансирование терроризма". Следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия по делу продолжаются, резюмировали в ЦОС.