Դատախազություն. Պատերազմի ընթացքում և հրադադարից հետո Ադրբեջանի ԶՈւ-ն բազմաթիվ հուշակոթողներ է ոչնչացրել, վնասել կամ պղծել
Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի XXIX նստաշրջանի բանաձևով հաստատված ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արգելքը, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձրել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը՝ ոչ ընտրովի հարձակման օբյետներ դարձնելով քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական, հումանիտար և մշակութային օբյեկտները:
Այդ շրջանակներում ինչպես ռազմական ակտիվ գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ 2020թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադարի հաստատման մասին ՀՀ, ԱՀ և ՌԴ-ի միջև հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները կանխամտածված և նպատակային հարձակման են ենթարկել նաև հայկական պատմական հուշարձանները, պատմական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկաները՝ ոչնչացնելով, վնասելով կամ պղծելով դրանք:
Մասնավորապես՝ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը, պարբերաբար նպատակային հրետանային հարվածներ հասցնելով, վնասել են ԱՀ Շուշի քաղաքի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, ինչպես նաև հետագայում պղծել են եկեղեցու արտաքին և ներքին պատերը՝ դրանց վրա կատարելով տարբեր գրառումներ:
Բացի այդ, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի նմանատիպ <<վարքագծի>> զոհ են դարձել նաև այլ պատմամշակութային հուշարձաններ, մասնավորապես՝ ԱՀ Ավետարանոց գյուղում գտնվող Հայրենական Մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը, Արցախի Հանրապետության տարբեր բնակավայրերում տեղադրված խաչքարերը, հայ զինվորների գերեզմանոցները և նրանց հիշատակին կանգնեցված հուշաքարերը:
Հրադադարի հաստատման եռակողմ վերոնշյալ հայտարարության ընդունումից հետո Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից ոչնչացվել է Շուշի քաղաքի «Կանաչ ժամ»՝ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու գմբեթը և զանգակատունը:
2020թ. նոյեմբերի 16-ին համացանցում հայտնված տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները պղծել և վնասել են ԱՀ Մեխակավան բնակավայրի /Ջաբրահիլ/ Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին՝ կոտրելով եկղեցու խաչը։
Նույն օրը համացանցում հայտնված լուսանկարի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը պղծել է Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանը՝ նստելով դրա վրա։
Նշված հանգամանքները քննության առարկա են դարձել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 391-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 387-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում:
Նախաքննության ընթացքումձեռք բերված վերոնշյալ տվյալները ստուգվում են պատշաճ իրավական ընթացակարգով, ձեռնարկվում են քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքներ՝ նմանատիպ այլ դրսևորումների վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման, նշված դեպքերի բոլոր հանգամանքների բացահայտման, պատմական և պատմամշակութային արժեք ունեցող հուշարձանները ոչնչացնելուն, վնասելուն, պղծելուն ուղղված գործողություններ կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու, ռազմական հանցագործություններին բնորոշ նման արարքներին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու և մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը լուծելու նպատակով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նաև միջոցներ է ձեռնարկում նշված արձանագրված փաստերի վրա Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպության (UNESCO), ինչպես նաև մշակութային արժեքների պաշտպանությամբ և պահպանությամբ զբաղվող միջազգային այլ կառույցների ուշադրությունը հրավիրելու ուղղությամբ՝ գնահատական տալու վերոնշյալ հանցավոր դրսևորումներին, ինչպես նաև միջոցներ ձեռնարկելու Ադրբեջանի Հանրապետության տիրապետության տակ անցած՝ Արցախի Հանրապետության տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային մեծ արժեք ներկայացնող այլ կառույցների, հուշարձանների, առարկաների հնարավոր ոչնչացումը և վնասումը կանխելու, դրանց պահպանության և պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ կիրառելու ուղղությամբ»։

Прокуратура: Во время войны и после прекращения огня, ВС Азербайджана разрушили, повредили или осквернили многочисленные памятники
15:58 26/11/2020
Генеральная прокуратура Армении распространила заявление, в котором говорится:
Многочисленные памятники, имеющие статус историко-культурной ценности были разрушены, повреждены или осквернены ВС Азербайджана в ходе развязанной агрессивной войны и после установления режима прекращения огня Военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, нарушая трехстороннее Соглашение, вступившее в силу 12-го мая 1994г., запрет на агрессивные военные действия, утвержденный резолюцией заседания XXIX Генеральной Ассамблеи ООН, Женевскую конвенцию «О защите гражданского населения во время войны», а также требования соответствующих норм обычного международного гуманитарного права, с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, преднамеренно и целенаправленно сделало объектом для нападения на гражданское население мирных населенных пунктов Республики Армения и Республики Арцах, в результате чего гражданское население и гражданские, гуманитарные и культурные объекты стали объектами не выборочного нападения.
В рамках этого как во время активных военных действий, так и после подписания соглашения о прекращении огня между РА, АР и РФ (09.11.2020г.) представители Вооруженных сил Азербайджана преднамеренно и целенаправленно сделали объектом для нападения на армянские исторические памятники, объекты, имеющие особую историческую или культурную ценность, уничтожая, повреждая или оскверняя их.
В частности, были получены фактические данные о том, что с 27 сентября по 9 ноября 2020 года Вооруженные силы Азербайджанской Республики, регулярно нанеся артиллерийские удары, повредили церковь Казанчецоц Сурб Аменапркич в городе Шуши, а затем осквернили наружные и внутренние стены церкви оставив различные надписи на них.
Кроме того, жертвами подобного «поведения» Вооруженных Сил Азербайджанской Республики стали другие памятники, в частности, памятник жертвам Великой Отечественной войны в селе Аветараноц, хачкары, расположенные в различных населенных пунктах Республики Арцах, кладбища армянских солдат.
После принятия трехстороннего вышеупомянутого заявления о прекращении огня, купол и колокольня церкви «Канач жам» (Св. Ованеса Мкртича) в Шуши были разрушены Вооруженными Силами Азербайджанской Республики.
Согласно видеоматериалу, появившемуся в интернете 16-го ноября 2020г. военнослужащие Вооруженных сил Азербайджанской Республики осквернили и повредили церковь населенного пункта Мехакаван Арцаха (Джабраил) Зоравар Сурб Аствацацин, сломав крест церкви.
Согласно фотографии, появившейся в интернете в тот же день, военнослужащий Вооруженных сил Азербайджанской Республики осквернил памятник Спарапету Вазгену Саргсяну, сев на него.
Указанные обстоятельства стали предметом рассмотрения в рамках уголовных дел, возбужденных по признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 384, пунктами 1, 2 части 3 статьи 390, частью 3 статьи 391, частью 1 статьи 387, пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 104, пунктами 1, 6, 7, 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА и пунктами 1 и 2 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса РА.
Вышеуказанные данные, собранные в ходе предварительного следствия, проверяются по надлежащей правовой процедуре, предпринимаются следственные и другие процессуальные действия, оперативно- розыскные работы с целью сбора фактов относительно подобных проявлений, выявления всех обстоятельств подобных случаев, установления личности лиц, совершивших действия, направленные на уничтожение, повреждение, осквернение исторических памятников и памятников историко- культурного назначения, дачи полноценных уголовно- правовых оценок подобным деяниям, характерным военным преступлениям, и разрешения вопроса привлечения виновных к уголовной ответственности.
Генеральная прокуратура РА также принимает меры для привлечения внимания Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) к вышеупомянутым зафиксированным фактам, а также других международных организаций, занимающихся защитой и сохранением культурных ценностей в целях предотвращения возможного разрушения, повреждения, защиты и использования эффективных механизмов защиты других построек, памятников и объектов, представляющих большую историческую и культурную ценность Армении, на территориях Арцахской Республики, перешедших под власть Азербайджанской Республики.