«Հրապարակ». Մոտ 150 ռազմագերու մասին է խոսքը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այս օրերին ամենացավոտն անհետ կորածների ու գերիների վերադարձի խնդիրն է, որոնց մասին ամեն օր համացանցում զարհուրելի տեսանյութեր են տարածվում։ Ու մինչ կառավարության ղեկավարը հայտարարում է, թե դա իրենց առաջնահերթություններից է, փաստ է, որ պատերազմի դադարից կես ամիս անց էլ ռազմագերիների փոխանակում տեղի չի ունեցել։ Ավելին՝ Փաշինյանի ստորագրությամբ եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված չէ, թե ինչ ժամկետում և ինչպես պետք է տեղի ունենա այս գործընթացը։
Գերիների վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն էլ այս պահին չկա, խոսվում է մի քանի հարյուր մարդու մասին։ Ռուսական լրատվականների փոխանցմամբ՝ երեկվա դրությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում 150 հայ գերիների մասին տվյալներ կան, որոնք ողջ են, և նրանց հետ ստանալու աշխատանքներ են տարվում։ Իսկ թե ինչու մինչ օրս չի ստացվել, պարզ չէ։
Երեկվանից ադրբեջանական հարթակներում ինֆորմացիա է պտտվում, թե առաջիկա օրերին պատրաստվում են Բաքվում հաղթանակի շքերթ անցկացնել և հայ ռազմագերիներին ու հայկական զինտեխնիկան ցուցադրել՝ 1945 թվի մոտիվներով։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի թիմակից, իշխող խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը երեկ, ի պատասխան այս տեղեկություններին, ասաց, որ իրեն այդ մասին ոչինչ հայտնի չէ, վստահեցրեց, որ զբաղվում են ռազմագերիների վերադարձի հարցով։ Նրանց հստակ թվի մասին էլ չգիտեր, ասաց, որ գործընթաց է գնում, և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում գերիների վերադարձ կլինի, իսկ թե ինչու եռակողմ հայտարարության մեջ ժամկետ չեն ֆիքսել, տեղյակ չէ»։

«Грапарак»: В Азербайджане находится около 150 армянских военнопленных
В эти дни самым болезненным вопросом является возвращение без ввести пропавших и плененных лиц, о которых в сети каждый день распространяются возмутительные видеоматериалы, пишет газета «Грапарак».
«И пока глава правительства заявляет, что этот вопрос является для них приоритетом, однозначно, что через полмесяца после прекращения войны обмен военнопленными так и не состоялся. Более того, в подписанном Пашиняном заявлении не закреплено, в какие сроки и каким образом должен происходить этот процесс.
Нет также официальной информации о пленных, говорят о нескольких сотнях людей. Как передают российские средства массовой информации, по состоянию на вчерашний день, в Красном Кресте имелись данные о 150 армянских пленных, которые живы. Проводятся работы по их возвращению. А почему по сей день это не удалось сделать - непонятно неясно.
Со вчерашнего дня на азербайджанских площадках распространяется информация, что в ближайшие дни они собираются провести в Баку парад победы и показать армянских пленных и армянскую военную технику, по примеру 1945 года», - отмечает издание.
Соратник президента Арцаха Араика Арутюняна, руководитель правящей фракции парламента Артур Арутюнян, касаясь этой информации, заявил вчера, что ему об этом ничего не известно. Он заверил, что занимается вопросом возвращения военнопленных. Он не знал также о точном количестве плененных лиц, сказал, что идет процесс, и выразил надежду, что в ближайшее время они будут возвращены. Что касается того, почему в подписанном заявлении не указан четкий срок, то он заявил, что не курсе.