«Սոթբի»-ի աճուրդի տանը վաճառքի է հանվել 17-րդ դարի հայերեն ձեռագիր՝ գրված Ամիդում, գրիչ՝ Մինաս։ Աճուրդը տևելու է մինչև դեկտեմբերի 1-ը։ Ձեռագրի նախնական արժեքն էր 10.000 ֆունտ ստեռլինգ։ Այս մասին հայտնում է Մատենադարանը։
«Մատենադարանն առաջարկում է հայկական բարեսիրական և մշակութային կազմակերպություններին ու անհատ բարերարներին հնարավորության դեպքում ձեռք բերել այս մատյանը, որը ձեռագրական առումով արժեքավոր է և հարուստ է մանրանկարներով։ Ցանկալի է, որ այն մնա ազգային միջավայրում, իսկ եթե հնարավոր է՝ հանգրվանի հայկական մայր ձեռագրատանը՝ Մաշտոցյան Մատենադարանում»,- նշում են Մատենադարանից։

A seventeenth-century Armenian manuscript put up for sale at the Sotheby's auction
A seventeenth-century Armenian manuscript copied in Amida by the scribe Minas has been put up for sale at the Sotheby's auction house, the Institute of Ancient Manuscripts Matenadaran reported.
The auction will last until December 1, 2020. The initial estimate of the manuscript is 10,000 pounds.
The Matenadaran offers Armenian charitable and cultural organizations and benefactors, if possible, to purchase this valuable manuscript rich with miniatures. "It is desirable that the manuscript remains in the national environment and, if possible, be housed in the most important center of Armenian manuscripts, the Mashtots Matenadaran," said the source.