ՄԻԵԴ-ը 13 հայ գերիների ու ձերբակալվածների հարցով բավարարել է հայ փաստաբանների դիմումները՝ կիրառելով հրատապ միջոց
17:01 28/11/2020
Հայ գերիների  հարցերով ՄԻԵԴ դիմումներ ներկայացրեծ փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյան ու Սիրանուշ Սահակյանը տարածել են հաղորդագրություն Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին համատեղ հինգերորդ հաղորդագրությունը։
«27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը 23.11.2020թ․-ին և 27.11.2020թ․-ին բավարարել է մեր դիմումները՝ կիրառելով հրատապ միջոց։
Վահե Առաքելյանը,
Հայկ Արևշատյանը,
Մելքոն Հովհաննիսյանը,
Արտակ Ստեփանյանը,
Նաիրի Ղուկասյանը,
Էրիկ Խաչատրյանը,
Ռոբերտ Վարդանյանը,
Նարեկ Սիրունյանը,
Կարեն Մանուկյանը,
Արայիկ Գալստյանը։
Ձերբակալված քաղաքացիական անձինք են
Ջոնիկ Թևոսյանը,
Էդվարդ և Արեգա Շահգելդյանները:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ:
Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար, համապատասխանաբար, ժամկետ է սահմանել մինչև 30.11.2020թ և 04.12.2020թ»։

ЕСПЧ по вопросу 13 армянских пленных и задержанных гражданских лиц удовлетворил заявления армянских адвокатов
18:24 28/11/2020
Представившие в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) заявления по вопросам удерживаемых в Азербайджане армянских пленных адвокаты Сирануш Саакян и Артак Зейналян распространили сообщение:
«Европейский суд 23.11.2020г. и 27.11.2020 г. удовлетворил наши заявления по делу о защите прав плененных военнослужащих и задержанных гражданских лиц в ходе широкомасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах (НКР) ранним утром 27.09.2020 г., и применил экстренную меру.
Оказавшиеся в плену лица:
Ваге Аракелян,
Айк Аревшатян,
Мелкон Ованнисян,
Артак Степанян,
Наири Гукасян,
и
Эрик Хачатрян,
Роберт Варданян,
Нарек Сирунян,
Карен Манукян,
Араик Галстян.
Задержанные гражданские лица:
Джоник Тевосян,
Эдвард и Арега Шахгельдяны.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана задокументированную информацию о факте их пленения, местонахождении, условиях содержания и медицинского обслуживания.
Суд предоставил срок для предоставления требуемой информации до 30.11.2020 г. и 04.12.2020 года соответственно», – отмечается в сообщении.