Մարուքյան. Արտակ Զեյնալյանի հետ քննարկման արդյունքում ծնվեց մի նոր առաջարկություն ևս
«Հայ ռազմագերիների հարցով երեկ ՌԴ նախագահին ուղարկված իմ դիմումից հետո՝ այսօր իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանի հետ քննարկման արդյունքում ծնվեց մի նոր առաջարկություն ևս:
Այսպիսով, ելնելով ստեղծված իրապես օրհասական վիճակից, առաջարկում ենք նաև ստեղծել եռակողմ՝ ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներից բաղկացած հանձնաժողով, որն անարգել կայցելի երկու կողմերում պահվող ռազմագերիներին, կկանխարգելի ռազմագերիների նկատմամբ հնարավոր վատ վերաբերմունքը, կճշտի նրանց ընդհանուր թվաքանակը՝ պահվող երկու կողմերում, իրական գտնվելու վայրերը և պահման պայմանները:
Հանձնաժողովը պետք է հնարավորինս արագ ստեղծվի՝ ի պաշտպանություն ռազմագերիների և հանուն նրանց անհապաղ վերադարձի իրենց ընտանիքներ»։

Эдмон Марукян: В результате беседы с Артаком Зейналяном родилось новое предложение
«После моего вчерашнего обращения к президенту России Владимиру Путину по вопросу армянских военнопленных, сегодня, в результате беседы с бывшим министром юстиции, правозащитником Артаком Зейналяном, родилось еще одно новое предложение.
Итак, исходя из действительно роковой ситуации, мы предлагаем создать также трехстороннюю комиссию состоящую из представителей России, Армении и Азербайджана, которая будет беспрепятственно посещать военнопленных с обеих сторон, предотвращать возможное жестокое обращение по отношению к военнопленным, уточнять их общее количество с обеих сторон, их реальные места содержания и условия.
Комиссию следует создать как можно скорее - для защиты военнопленных и для их немедленного возвращения в свои семьи».