Տեղ համայնքի բնակավայրերն այլևս արոտավայրեր չունեն, անասունների 70 տոկոսը վաճառել են
Սյունիքի մարզի խոշորացված Տեղ համայնքի գյուղական 7 բնակավայրերից 6-ը թշնամուն Արցախից տարածքներ հանձնելուց հետո դառնում են սահմանապահ։ Այժմ այդ տարածքներում դիրքերի ամրացման, բանակային կորպուսի հետ մեկտեղ շինարարակական աշխատանքներ են իրականացվում։
«Ժողովորդը Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների հետ միասին փորձում է դիրքերն ամրացնել, որպեսզի կարողանանք մենք մեր տարածքներում կանգնենք։ Բոլորիս սուրբ պարտականությունն է՝ մեր ինքնապաշտպանական հենակետերն ամուր պահենք։ Չանե՞նք։ Մենք նստենք, ո՞վ է գալու մեր պոստերը պահի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց համայնքի ղեկավար Ներսես Շադունցը։
Նրա խոսքով, բնակիչները մեկ մարդու պես դուրս են գալիս իրենց հենակետերը պահելու։
Խոշորացված համայնքն ունի 5600 բնակիչ։ Վարչական ընդհանուր տարածքը 15 հազար հեկտար է։ Համայանքապետը վստահեցրեց, որևէ մեկը չի ցանկանում հեռանալ իր հողից, թեև առկա խնդիրներին։
Համայնքում հիմնականում զբաղում են անասնապահությամբ։ Անասուններն արածացնելու համար Տեղի բնակիչները հասել են մինչև Արցախի Ջաբրայիլ բնակավայր։
«Եթե մի համայնքում 60 հազար գլուխ ոչխար ենք պահելուց եղել, հիմա այս պահին արդեն որտե՞ղ ենք պահելու։ 5-ամյա զարգացման ծրագրում տարածքների փոփոխության հարցում ռիսկային կետեր էինք նշել։ Հենց այդ մեկն արդեն տեղի ունեցավ։ Արոտավայրերը, որտեղ պետք է արածեին, հիմա արդեն իրենց կողմում են։ Մենք գնացել ենք մինչև Ջաբրայիլ, անասուն ենք պահել»,-իրավիճակն այսպես ներկայացրեց Ն. Շադունցը։
Համայնքապետի խոսքով, խնդիրը լուծվել է. ժողովուրդն անասունների 70 տոկոսն արդեն վաճառել է։ Այլ տարածքներ չկան որպես արոտանավայր տրամադրելու համար։
«Իրենք կերի կուտակում չեն արել, մտածել են, որ արոտներում կպահեն։ Ոչ մի բան հաշվարկված չի եղել։ Մարդիկ մեղավոր չեն, որ այդպես է ստացվել»,- ասաց Տեղ համայնքի ղեկավարը։
Ըստ նրա, այժմ պետք է նոր առաջարկություններ, ռազմավարություն մշակել, սկսեն վարել բազմավեկտոր գյուղատնտեսություն, ջերմոցային տնտեսություններ։
«Պետք է այլ բան մտածվի, հատուկ մասնագետներ, ինստիտուտներ նստեն, սկսեն աշխատեն։ Մենք մեր հողից տեղ չունենք գնալու։ Ընդհանապես, մտադրություններ էլ չունենք»,- նշեց Ն. Շադունցը։
Պետական մարմինների հետ դեռ որևէ նոր ծրագիր չի քննարկվել։
«Հլը խառն ենք, բայց մենք մեր մեջ քննարկել են։ Կքննարկենք, ոչինչ, դրա ժամանակն էլ կգա։ Առաջնահերթ պաշտպանական հենակետերը պետք է ամրացնենք, ամուր կանգնենք, բանակը ոտքի կանգնի, նոր սկսենք մնացածի մասին մտածել»,-ասաց համայնքի ղեկավարը։

Сельская община Тех осталась без пастбищ, 70% поголовья скота было продано
После сдачи врагу территорий от Арцаха, 6 из 7 сельских населенных пунктов укрупненной общины Тех Сюникской области стали приграничными. В настоящее время на этих территориях, одновременно с укреплением позиций и армейского корпуса, ведутся строительные работы.
«Народ вместе с подразделениями Армии обороны пытается укрепить свои позиции, чтобы мы могли устоять на наших территориях. Наш священный долг– крепко держать наши оборонительные позиции. А как иначе? Если мы будем сидеть, сложа руки, кто займется нашими постами? »- в интервью корреспонденту Panorama.am сказал глава общины Нерсес Шадунц.
По его словам, жители, все как один человек, выходят, чтобы сохранить свои оборонительные позиции.
Крупнейшая община Тех насчитывает 5600 жителей. Общая административная площадь составляет 15 тыс. га. Глава сельской общины заверил, что несмотря на существующие проблемы, никто не хочет покидать свои земли.
Община в основном занимается животноводством. Для выпаса животных жители села Тех добрались до поселка Джебраил в Арцахе.
«Если в одной общине раньше мы держали 60 000 овец, где теперь мы будем их держать?» В пятилетнем плане развития хозяйства мы отметили точки риска в случае изменения территорий. И именно это уже произошло. Пастбища, на которых мы должны были пасти своих животных, теперь перешли на сторону азербайджанцев. Мы ездили в Джебраил и держали там животных», - так представил ситуацию Н. Шадунц.
Но проблема уже решена -люди продали 70% своего поголовья скота. Других участков для выделения под пастбища нет.
«Наши люди корма не копили, думали, что так и продолжат держать скот на пастбищах. Ничего не было рассчитано. Люди не виноваты в том, что так сложилось», - сказал глава сельской общины Тех.
По его словам, сейчас необходимо разработать новые предложения, стратегию, начать вести диверсифицированное сельское хозяйство, тепличные хозяйства.
«Нужно придумать что-нибудь другое, профильные специалисты, институты должны сесть и начать работать. Нам некуда идти с наших земель. И, собственно говоря, у нас нет таких намерений, - сказал Н. Шадунц.
Никакая новая программа с госорганами пока не обсуждалась.
«Мы пока в замешательстве, но между собой мы эти вопросы уже обсудили. Ничего, обсудим, и этому придет время. В первую очередь, мы должны укрепить свои оборонительные позиции, крепко встать на ноги, наша армия должна возродиться, и только тогда мы начнем думать обо всем остальном», - сказал Нерсес Шадунц.