1,1 միլիոն ռուսաստանցի տուգանվել է համաճարակի սահմանափակումները խախտելու համար
Համաճարակի սկզբից ի վեր ՌԴ ոստիկանության աշխատակիցները վարչական պատասխանատվության են ենթարկել ավելի քան 1,1 միլիոն մարդու՝ կորոնավիրուսի տարածման պատճառով սահմանված սահմանափակումները խախտելու համար: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ ՆԳՆ մամուլի կենտրոնից: Ներքին գործերի նախարարությունն առաջին անգամ է հրապարակել այս վիճակագրությունը:
«Ոստիկանության աշխատակիցները՝ բարձր նախազգուշացման, կարանտինի, ինքնամեկուսացման հաստատված ռեժիմները չպահպանելու փաստերով վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ կազմել են ավելի քան 1,1 միլիոն արձանագրություն»,- հայտնել է ՆԳՆ-ն ի պատասխան ՏԱՍՍ-ի հարցմանը:
Ռուսների ճնշող մեծամասնությունը (976.9 հազ.) քրեական պատասխանատվության են ենթարկվել Ռուսաստանի Դաշնության Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 20.6.1. հոդվածով («Արտակարգ իրավիճակներում վարքագծի կանոններին չհամապատասխանելը կամ դրա առաջացման սպառնալիքը»), որը նախատեսում է տուգանք 1000 ռուբլու սահմաններում:
Ռուսաստանում համաճարակի սկզբից ի վեր, ըստ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի դաշնային օպերատիվ շտաբի, գրանցվել է 2,215,533 վարակման դեպք, բուժվել է 1,712,174 մարդ, մահացել է 38,558-ը: ՌԴ կառավարությունը գործարկել է stopcoronavirus.ru ռեսուրսը երկրում իրավիճակի մասին տեղեկացնելու համար:

Over 1.1 mln people fined in Russia over violations of COVID-19 restrictions
Russian law enforcement have fined over 1.1 million people since the beginning of the COVID-19 pandemic over violations of the coronavirus-related restrictions, TASS reported, citing Russian Interior Ministry. This is the first time such statistics were made public.
"The law enforcement officers filed over 1.1 million administrative offence protocols over non-compliance with regimes of heightened readiness, quarantine or self-isolation," the ministry said in response to TASS question. The vast majority (976,900 people) were fined for non-compliance with rules of conduct during a state of emergency or threat thereof, which carries a penalty of 1,000 rubles.
Overall, the fines amounted to at least 1.7 billion rubles, according to TASS calculations.
Since April, Russian regions decide on coronavirus-related restrictions on their own. While the police officers initially apprehended the violators of the self-isolation regime, today the bulk of offenses is comprised by violators of mask-and-gloves regime.
Since the beginning of the pandemic, 2,215,533 cases were registered in Russia, with 1,712,174 recoveries and 38,558 deaths.