Ստոլտենբերգ․Մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի ավելացված ներկայություն Բելառուսում ու Լեռնային Ղարաբաղում
«ՆԱՏՕ- արտաքին գործերի նախարարական ժողովը կքննարկի Ռուսաստանի ռազմական կուտակումները։ Ռուսաստանը մոդերնիզացնում  է իր միջուկային արսենալն ու պատրաստում նոր հրթիռներ»,-այս մասին հայտարարեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը մամուլի ասուլիսում՝ վաղը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախարարական ժողովի օրակարգի ներկայացման ժամանակ։
Ստոլտենբերգը նշեց, որ Ռուսաստանն ավելի շատ ուժեր է տեղակայում իր հարևանությամբ՝ վերև հյուսիսից մինչև Սիրիա ու Լիբիա։
«Մենք նաև տեսնում ենք Ռուսաստանի ավելացված ներկայություն Բելառուսում ու Լեռնային Ղարաբաղում։ Նախարարները կքննարկեն, թե ինչ պետք է արվի՝ պատասխանելու  Ռուսաստանի աճող ռազմական  գործողություններին և պահպանելու զենքի վերահսկումը»,-հայտարարեց Ստելտենբերգը։
Նախարարները, Ստոլտենբերգի խոսքերով, գնահատելու են նաև ուժերի հավասարակշռության գլոբալ փոփոխությունը՝  կապված Չինաստանի վերելքով։

Столтенберг: НАТО наблюдает усиление российской активности в Нагорном Карабахе
НАТО видит усиление активности РФ в Белоруссии и Нагорном Карабахе, а также в приграничных с альянсом районах, и этот вопрос станет одной из тем обсуждений 1 - 2 декабря министров обороны стран-членов НАТООб этом заявил в понедельник генсек организации Йенс Столтенберг.
"Мы видим усиленное присутствие России в качестве средства разрешения кризисов в Белоруссии и Нагорном Карабахе", - сказал генсек.
При этом он отметил, что наращивание РФ военных сил наблюдается в приграничных с альянсом районах - "от Крайнего Севера до Сирии и Ливии".
В связи с этим, указал Столтенберг, министры будут говорить и о мерах реагирования на возросшую военную активность России и о контроле над вооружениями, включая ядерные боеголовки.