Ալումյան. Փաշինյանի գրառումը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ դատախազությունը նրա խամաճիկն է
«Մենք դեռևս 2018 թվականից հայտարարում ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվողը ոչ թե քրեական գործ է, այլ դրա քողի տակ քաղաքական հետապնդում»,-մինչ դատական նիստի մեկնարկը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառանալով Նիկոլ Փաշինյանի խոստովանությանը, որ իր միջամտությամբ են Ռոբերտ Քոչարյանի անձնագիրը վերադարձրել։
Փաստաբանն ընդգծեց, քննության ընթացքում իրենք կարողացել են բազմաթիվ ապացույցներ վկայակոչել՝ սկսած գաղտնալսումից, որը հայտնվեց համացանցում, դատարաններն արգելափակելուց, անուղղակի ու ուղղակի այլ ապացույցներ՝ հիմնավորելով, որ սա քաղաքական հետապնդում է։
«Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայտարարությունը ոչ մի նորություն մեզ համար չէր պարունակում։ Բայց դա ևս մեկ ապացույց է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առկա է քաղաքական հետապնդում, ապացույցն է, որ դատախազությունը Նիկոլ Փաշինյանի խամաճիկն է, և այս գործով գերազանց կերպով կատարում է Նիկոլ Փաշինյանի քմահաճույքները»,-նշեց նա։
Ալումյանն ասաց՝ բացարկման ենթակա են գործով դատախազները, սակայն հարցը դեռ չեն քննարկել։
«Բայց երբ խոսքը գնում է  այն մասին, որ այդ ամենը կատավում է Հանրապետության գլխավոր դատախազի միջամտությամբ, և այս ամենի հեղինակը գլխավոր դատախազն է, այդ դեպքում գործով դատախազներին բացարկ հայտնելը դառնում է անիմաստ»,-նշեց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան վերջին գրառման մեջ մասնավորապես նշել էր.
«Պարզվեց՝ հարցը Ռ. Քոչարյանի անձնագիրն է, որը դատարանում է: Ասացի՝ թող միջնորդություն ներկայացնեն դատարան, ես կխնդրեմ, որ մեղադրանքի կողմը չառարկի անձնագիրը վերադարձնելուն: Այդպես էլ եղավ. դատարանը վերադարձրեց Քոչարյանի անձնագիրը, բայց Տեր-Պետրոսյանն ու Քոչարյանը Մոսկվա այդպես էլ չմեկնեցին»։
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը 13։00-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, (Շենգավիթի նստավայր) վերսկսվել է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։ Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սեյրան Օհանյանը, Արմեն Գևորգյանը և Յուրի Խաչատուրովը։

Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян: Запись Пашиняна – еще одно доказательство того, что прокуратура – марионетка в его руках
Мы еще с 2018 года заявляем, что осуществляемое в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна – не уголовное дело, а политическое преследование под видом уголовного дела, заявил в беседе с журналистами до начала заседания суда член адвокатской группы Р. Кочаряна Айк Алумян, коснувшись признания премьер-министра РА Никола Пашиняна, что паспорт второму президенту вернули после его вмешательства.
Адвокат подчеркнул, что в ходе следствия им удалось привести множество доказательств –косвенных и прямых, от появившейся в Сети прослушки телефонных переговоров (начальника Специальной следственной службы Армении Сасуна Хачатряна и тогдашнего директора Службы национальной безопасности РА Артура Ванецяна. – ред.) до блокирования судов, подтверждающих, что это политическое преследование.
«В последнем заявлении Никола Пашиняна для нас не было ничего нового, просто стало дополнительным доказательством того, что в отношении Роберта Кочаряна осуществляется политическое преследование. Это еще одно доказательство того, что прокуратура является марионеткой в руках Никола Пашиняна и покорно выполняет все его прихоти», – подчеркнул Алумян.
Алумян отметил также, что на данный момент пока еще не обсуждался вопрос о заявлении отвода прокурорам по делу Кочаряна, несмотря на то, что они подлежат отводу.
«Все происходит с ведома генпрокурора, который и является автором всего этого. Посему заявлять об отводе прокурорам не имеет смысла, потому что замена не приведет к изменению ситуации», – пояснил адвокат.
Напомним, Пашинян в последней записи на своей странице в соцсети Facebook отметил в частности:
«Оказалось, что вопрос был в паспорте Кочаряна, который находился в суде. Я сказал: пусть представят ходатайство в суд, я попрошу сторону обвинения не возражать против возврата паспорта. Так и произошло. Суд вернул Кочаряну паспорт, но Тер-Петросян и Кочарян так и не поехали в Москву».
Отметим, сегодня в 13:00, в суде общей юрисдикции города Ереван (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян продолжились слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя. По делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, Сейран Оганян, Армен Геворкян и Юрий Хачатуров. Адвокат Сейрана Оганяна – Карен Межлумян – не смог принять участия в заседании. Суд принял решение перенести заседание на 8 декабря.