Գոհար Մելոյան. Ոստիկանության կողմից խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ կիրառվող ֆիզիկական ուժն ակնհայտ անհամաչափ և ապօրինի է
Սահմանդրական իրավունքի մասնագետ, Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Գոհար Մելոյանն, անդրադառնալով երեկ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ակցիայի մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանների գործողություններին, գրել է.
«Ոստիկանության կողմից խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ կիրառվող ֆիզիկական ուժն ակնհայտ անհամաչափ և ապօրինի է։
Այսպես, «Ոստիկանության մասին» օրենքի 29-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոստիկանության ծառայողը ֆիզիկական ուժ գործադրելուց առաջ պարտավոր է ՆԱԽԱԶԳՈՒՇԱՑՆԵԼ այն գործադրելու մասին՝ բավարար ժամանակ տրամադրելով օրինական պահանջները կատարելու և իրավախախտումը դադարեցնելու համար։
Այսինքն, նույնիսկ, եթե երիտասարդների, որոնց թվում մեծաթիվ էին առաջնագիծ մեկնած դաշնակցական կամավորականները, գործողությունները խախտում էին որևէ օրենքի պահանջ, ապա ոստիկաններն իրավասու չէին որևէ ուժ կիրառել, քանի դեռ ՝
1) հանրահավաքի մասնակիցներին չէր տրվել նախազգուշացում,
2) չէր տրվել բավարար ժամանակ ոստիկանության պահանջները կատարելու համար։
Եվ, եթե, նշված գործողություններից որևէ մեկը նախապես չի կատարվում, ապա ոստիկանության բոլոր հետագա գործողություններն ապօրինի են։
Ոստիկանության այսօրվա գործողություններին հետևելիս ակնհայտ էր, որ վերոնշյալ պահանջները որևէ կերպ չեն պահպանվել։
Ավելին, ոստիկանության կողմից կիրառված գործողությունները նաև ակնհայտ անհամաչափ էին։
«Ոստիկանության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոստիկանության հարկադրական բնույթի լիազորությունների իրականացումը պետք է ուղղված լինեն Սահմանադրությամբ և օրենքներով հետապնդվող նպատակներին, իսկ դրանց հասնելու միջոցները պետք է լինեն պիտանի, անհրաժեշտ և չափավոր:
Համաչափության սկզբունքի չափավորության տարրը ենթադրում է, որ կոնկրետ գործողությունը, ներառյալ՝ ուժի կիրառման ձևը, չի կարող կատարվել, քանի դեռ այդ նպատակին հնարավոր է հասնել ավելի մեղմ միջոցով։
Նշված կանոնը կիրառելով՝ ոստիկանության այսօրվա գործողությունների նկատմամբ՝ ակնհայտ է, որ ոստիկանության գործողություններն առերևույթ անհամաչափ էին, քանի որ ճանապարհային երթևեկությունը կարող էր վերականգնվել առանց նման ուժի կիրառման։
Բացի այդ, անթույլատրելի է այն հանգամանքը, որ երկուսուկես տարի առաջ ոստիկանությունը նույնանման բողոքի գործողություններին չէր խոչընդոտում։
Հետեւաբար՝ ոստիկանության գործողություններն ուղղակիորեն ուղղորդված են երկրի քաղաքական իշխանությունների կողմից։
Ամփոփելով վերոշադրյալը՝ ցանկանում եմ համոզմունք արտահայտել, որ առաջիկա օրերին ոստիկանության գործելաոճում կլինեն էական փոփոխություններ և վերջինս, այևս, չի կատարի վերոնկարագրյալ կոպիտ խախտումները եւ կգործի օրենսդրությանը համապատասխան։

Гоар Мелоян։ Физическая сила, применяемая полицейскими против мирных демонстрантов, очевидно несоразмерна и незаконна
10:47 02/12/2020
Эксперт по конституционному праву, исполнительный директор Международного центра развития парламентаризма Гоар Мелоян, обращаясь к действиям полицейских, по отношению к требующим отставку Никола Пашиняна участникам вчерашней акции, написала:
«Физическая сила, применяемая полицейскими против мирных демонстрантов, очевидно несоразмерна и незаконна,
Так, в соответствии со статьей 29 Закона о полиции, сотрудник полиции, перед применением физической силы, обязан ПРЕДУПРЕДИТЬ о ее применении, предоставив им достаточное время для выполнения законных требований, и чтобы остановить правонарушение.
То есть, если даже действия молодых людей, среди которых было много добровольцев АРФ, отправившихся на передовую, нарушали требования какого-либо закона, полицейские не вправе были применить какую-либо силу до тех пор, пока
1) участникам митинга не было дано предупреждение,
2) не было предоставлено достаточное время для выполнения требований полицейских.
И, если, какое-либо из указанных действий заведомо не выполняется, то все последующие действия полиции считаются незаконными.
Наблюдая за сегодняшними действиями полиции, очевидно, что ни одно из указанных требований не было соблюдено. Более того, физические действия, примененные полицейскими, были очевидно несоразмерными.
«В соответствии со статьей 3 Закона о полиции, осуществление полицией полномочий принудительного характера должно быть направлено на цели, преследуемые Конституцией и законами Республики Армения, а средства их достижения должны быть пригодными, необходимыми и умеренными.
Элемент умеренности на основе принципа соразмерности предполагает, что конкретное действие, включая применение силы, не может быть выполнено до тех пор, пока эта цель может быть достигнута более мягкими действиями.
Применяя указанное правило к сегодняшним действиям полиции, очевидно, что действия полиции были внешне несоразмерными, так как дорожное движение могло быть восстановлено без применения подобной силы. Кроме того, недопустимо то обстоятельство, что два с половиной года назад полиция не препятствовала подобным протестам.
Следовательно, действиями полиции напрямую руководят политические власти страны.
Резюмируя вышесказанное, хочу выразить уверенность, что в ближайшие дни действиях полиции произойдут существенные изменения, и последняя больше не будет совершать вышеупомянутых грубых нарушений и будет действовать в соответствии с законодательством.