ՄԻԵԴ-ը որոշել է վերացնել «Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի» գործով միջանկյալ միջոցը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել վերացնել Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործով Թուրքիայի դեմ կայացված միջանկյալ միջոցը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի հետ։
ՄԻԵԴ-ը հայտնում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 17-ին Թուրքիայի կառավարությունը խնդրել էր Դատարանին վերանայել իր որոշումը և հանել երկրորդ միջանկյալ միջոցը՝ վկայակոչելով ԼՂ հրադադարի մասին հայտարարությունը, որը ստորագրվել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից, որն ուժի մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի կեսգիշերից:
2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Դատարանը վերանայել է վերոհիշյալ դիմումը և որոշում կայացրել վերացնել միջանկյալ միջոցի կիրառումը,  որը նշվել էր 2020 թ. հոկտեմբերի 6-ին`Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործով:
39-րդ կանոնի համաձայն դատարանի կայացրած մյուս որոշումները՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ, ներառյալ «Հայաստանի ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով 2020 թ. սեպտեմբերի 29-ին նշված միջանկյալ միջոցը ուժի մեջ են։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում վերջինիս դերակատարության հետ ու պահանջել կիրառել միջանկյալ միջոց։
2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Դատարանը որոշեց երկրորդ անգամ կիրառել Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնը (առաջինը կայացվել էր Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով՝ ԼՂ պատերազմի հետ կապված) ու կոչ արեց հակամարտության մեջ ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ներգրավված բոլոր պետություններին, ներառյալ Թուրքիային, զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կնպաստեն քաղաքացիական անձանց Կոնվենցիայի իրավունքների խախտմանը, ներառյալ նրանց կյանքը և առողջությունը վտանգի տակ դնելը:
Այն նաև կոչ էր արել երկու կողմերին պահպանել Կոնվենցիայով նախատեսված իրենց գործառույթները, մասնավորապես այդ առնչությամբ 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածի (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի արգելք կամ)։

ECHR decides to lift interim measure previously indicated in case of Armenia v. Turkey
The European Court of Human Rights (ECHR) decided to lift the interim measure previously indicated in the case of Armenia v. Turkey concerning the war in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
On 4 October the European Court received a request for an interim measure, lodged by Armenia against Turkey, in relation to the conflict in Nagorno-Karabakh.
On 6 October the court decided to apply Rule 39 of the Rules of Court for a second time (it applied Rule 39 for the first time in Armenia v. Azerbaijan case on 29 September). It called on all states directly or indirectly involved in the conflict, including Turkey, to refrain from actions that would contribute to breaches of the Convention rights of civilians and to respect their obligations under the Convention, the court said in a press release on Wednesday.
On 17 November the Government of Turkey requested that the court reconsider its decision and lift the second interim measure. They referred to the statement signed on 9 November 2020 by the president of Azerbaijan, the prime minister of Armenia and the president of Russia, declaring an end to hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict with effect from midnight on 10 November 2020.
On 1 December the ECHR reconsidered the above application in the light of the information provided by the Government of Turkey and decided, in view of that information, to lift the interim measure indicated on 6 October 2020 in the case of Armenia v. Turkey.