Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերին հասցված վնասը գնահատվել է 3,8 միլիարդ դոլար
Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերը կորցրել են առնվազն 3,8 միլիարդ դոլարի ռազմական տեխնիկա: Այս մասին, Gazeta-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Ադրբեջանի տնտեսական բարեփոխումների վերլուծության և հաղորդակցության կենտրոնի վարչության պետ Այազ Մուսեյբովը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի պետության ռազմական ծախսերը 2020 թվականին հաստատվել են 716 միլիոն դոլար մակարդակի վրա:
«Սակայն 44 օրվա ընթացքում Հայաստանին հասցվել է ռազմական կարիքների տարեկան ծախսերը 5,3 անգամ գերազանցող վնաս»,- ասել է Մուսեյբովը:
Նա հավելել է, թե, հաշվի առնելով հաշվարկներն ու տնտեսական ցուցանիշները, Հայաստանի ընթացիկ ռազմական բյուջեի ռազմական ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար կպահանջվի շուրջ 38 տարի:

Понесенный армянской стороной во время войны в Арцахе ущерб оценили в $3,8 млрд
Стоимость уничтоженной или взятой в качестве трофея военной техники армянской стороны в ходе военных действий в Карабахе при минимальной оценке составляет не менее 3,8 миллиарда долларов, заявил руководитель департамента Центра анализа и коммуникаций экономических реформ (ЦАКЭР) Азербайджана Аяз Мусеибов. Его слова приводит РИА Новости.
"Стоимость уничтоженной или взятой в качестве трофея военной техники Армении во второй Карабахской войне при минимальной оценке составляет не менее 3,8 миллиарда долларов", - сообщил Мусеибов.
По его словам, военные расходы в Армении в 2020 году были утверждены на уровне 716 миллионов долларов.
"Однако в течение 44 дней Армении был нанесен ущерб, в 5,3 раза превышающий годовые расходы на военные нужды. Расчеты и экономические показатели показывают, что на восстановление военной инфраструктуры нынешнего военного бюджета Армении потребуется около 38 лет", - заявил он.