Առանձնացնել ենք գրեթե 60 ռազմագերի, բռնի անհետացած 40 քաղաքացիական անձ կա. Արցախի ՄԻՊ
«Գիշեր-ցերեկ անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած այլ ապացույցների հիման վրա: ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից արդեն կարողացել ենք առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չենք կարողացել պարզել: Էլ չեմ նշում վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների հիման վրա հավաքագրվող տվյալները:
Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում»:

Защитник прав человека Арцаха: Мы отделили почти 60 военнопленных, 40 гражданских лиц являются жертвами насильственного исчезновения
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Артак Бегларян пишет:
«Днем и ночью мы постоянно обновляем наши списки пленных на основе опубликованных видеоматериалов и других свидетельств, представленных родственниками. Из видеозаписей, найденных аппаратом Защитника прав человека Республики Арцах, мы уже смогли отделить почти 60 военнопленных, лишь личность некоторых из них еще не идентифицирована. Не говоря уже о данных, на основании собранных свидетельств, звонков или других доказательств.
Мы также проводим отдельные мероприятия по сбору фактов о количестве интернированных и насильственно исчезнувших гражданских лиц, число которых составляет около 40 человек.
Мы регулярно передаем все собранные данные в государственные и международные полномочные органы, ожидая эффективной работы по защите прав и возвращению пленных. У нас особое сотрудничество с Защитником прав человека РА (омбудсменом) Арманом Татояном и отдельными адвокатами в вопросах обмена данными и других соответствующих процессов».