Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունը, որը հրապարակվեց 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացվեց որպես զինադադարի փաստաթուղթ և ոչ թե Արցախի հարցի վերջնական լուծում:
Չնայած այս համաձայնագիրը վերջ դրեց շարունակվող պատերազմին, սակայն այն իրականում ավելին էր, քան զինադադարը: Այն ներառում էր 1990-ական թվականներին հայերի կողմից ազատագրված տարածքների մեծ մասի վերադարձը Ադրբեջանին: Այն նաև այլ զիջումներ արեց Ադրբեջանին, որոնք Արցախի հետ կապ չունեն: Հետևաբար, այս փաստաթուղթը կապիտուլյացիա է Հայաստանի համար:
Այս «Հայտարարությունը» անորոշ ձևակերպված փաստաթուղթ է, որը լուրջ ճշգրտման, եթե չասենք վերաբանակցման և լուրջ պարզաբանման կարիք ունի: Ես կմեկնաբանեմ այս «Հայտարարության» բոլոր ինը կետերը.
Այս «Հայտարարության» առաջին արտասովոր կետն այն է, որ չնայած երեք ղեկավարները պայմանավորվեցին դադարեցնել մարտերը «իրենց ներկայիս զբաղեցրած դիրքում» (կետ 1), հայկական կողմը պարտավոր է վերադարձնել այն տարածքները, որոնք Ադրբեջանը չէր նվաճել: Կրակի դադարեցման ռեժիմը ընդհանրապես մատնանշում է կրակի դադարեցում շփման կետում, և կողմերի միջև եղած տարաձայնությունների հետագա կարգավորում բանակցությունների սեղանի շուրջ: Ահա թե ինչու ես այս համաձայնագիրն անվանում եմ կապիտուլյացիա, այլ ոչ թե զինադադար:
Իմ երկրորդ դիտարկումն այն է, որ «Հայտարարությունը» կոչ է անում Աղդամի շրջանը վերադարձնել Ադրբեջանին՝ առանց այդ տարածքը վերադարձնող հայկական կողմի անունը նշելու (կետ 2): Այնուամենայնիվ «Հայտարարության» 6-րդ կետում Հայաստանի Հանրապետությունը նշվում է որպես կողմ, որը պարտավոր է Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները վերադարձնել Ադրբեջանին։ Սա լուրջ սխալ է Հայաստանի կողմից, քանի որ Արցախի և հարակից տարածքների ազատագրումը մշտապես ներկայացվել է որպես Արցախի հայկական ուժերի կողմից, այլ ոչ թե Հայաստանի։
«Հայտարարության» մեջ նշված այս նախադասությամբ Հայաստանը ընդունում է, որ հենց նա է գրավել այդ տարածքները, այդպիսով ստանձնելով իրավական պատասխանատվություն Ադրբեջանին միջազգային դատարանի կողմից նշանակված ցանկացած փոխհատուցման համար: Հղումը «Հայաստանի Հանրապետությանը» պետք է փոփարինվի «հայկական ուժերով»:
«Հայտարարության» 3-րդ կետ. Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի թիվը նշվում է 1960: Սակայն, կան տեղեկություններ, որ այնտեղ այժմ ավելի շատ ռուսական զորք կա, և հնարավոր է, որ ապագայում էլ ավելի շատանա: Սա շեղում է «Հայտարարությունից», ինչը նշանակում է, որ այս համաձայնագրում կարող են նաև այլ փոփոխություններ կատարվել:
«Հայտարարության» 4-րդ կետ. ռուս խաղաղապահներին հանձնարարված է հինգ տարի մնալ երկու կողմերի միջև, եթե Հայաստանը կամ Ադրբեջանը նրանց չպահանջեն հեռանալ հինգ տարուց վեց ամիս առաջ: Թեև հասկանալի է, որ ոչ մի խաղաղապահ չի կարող հավերժ մնալ, այս դրույթը պետք է անհանգստացնի հայերին, որովհետև նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է վերադարձնել ամբողջ Արցախը, ոչ թե դրա միայն մի մասը: Ուստի, ամենայն հավանականությամբ, Ադրբեջանը Ռուսաստանից կպահանջի իր զորքերը դուրս բերել 4․5 տարի անց՝ դուռ բացելով ադրբեջանական կողմից Արցախի ամբողջական գրավման: Նույնիսկ ավելի վատ, ռուսական զորքերը կարող են շատ ավելի շուտ դուրս գալ, եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմ սկսվի:
«Հայտարարության» 5-րդ կետում նշվում է, որ «կրակի դադարեցման վերահսկողության համար պետք է ստեղծվի «խաղաղապահ կենտրոն»՝ առանց նշելու, թե ով է ղեկավարելու նման կենտրոնը: Այս «Հայտարարության» ստորագրումից մի քանի օր անց հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի զորքերը համատեղ կառավարելու են այս կենտրոնը, որը պետք է տեղակայվի Ադրբեջանի տարածքում՝ Արցախից դուրս: Սա, հավանաբար, նախագահ Պուտինի կողմից զիջում էր Թուրքիային՝ թուրքական զորքերին թույլ չտալու համար միանալ ռուս խաղաղապահներին:
«Հայտարարության» 6-րդ կետը Հայաստանից պահանջում է 2020 թ․ նոյեմբերի 15-ին Քելբաջարը վերադարձնել Ադրբեջանին: Այնուամենայնիվ, այս ամսաթիվը հետագայում փոխվեց նոյեմբերի 25-ի։ Սա մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ հնարավոր է փոփոխել «Հայտարարության» պայմանները: 6-րդ կետը նաև կոչ է անում կառուցել նոր երթուղի «առաջիկա երեք տարվա ընթացքում»`Արցախը Հայաստանի հետ կապելու համար` շրջանցելով Շուշին, որն այժմ գրավված է Ադրբեջանի կողմից:
«Հայտարարության» 7-րդ կետը նախատեսում է, որ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները պետք է վերադառնան Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից տարածքներ` ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վերահսկողության ներքո»:
Ենթադրվում է, որ ինչպես ադրբեջանցի, այնպես էլ հայ փախստականները իրավունք կունենան վերադառնալ իրենց տները Արցախում և հարակից տարածքներում: Կասկածելի է, որ հայերը կցանկանան վերադառնալ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ: Հստակ չի նշվում, թե արդյոք ադրբեջանցի փախստականներն իրավունք ունեն վերադառնալու Արցախի կողմից վերահսկվող հայկական տարածք, ինչը կարող է բախումներ առաջացնել երկու համայնքների միջև:
«Հայտարարության» 8-րդ կետը պահանջում է «փոխանակել ռազմագերիներին, պատանդներին և կալանավորված այլ անձանց և դիակները»: Այնուամենայնիվ, վերջնաժամկետ չի սահմանվել նման փոխանակման համար: Քանի որ շատ ավելի շատ հայ, քան ադրբեջանցի գերիներ կան, սա լուրջ խնդիր է ստեղծել մեր գերեվարվածների ընտանիքների համար, որոնց զավակները Ադրբեջանի կողմից ենթարկվում են բարբարոսական վերաբերմունքի:
«Հայտարարության» 9-րդ կետը ամենակարևորն ու ամենավտանգավորն է Հայաստանի ապագայի համար: Այն կոչ է անում միջանցք ստեղծել Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախիջևանի միջև՝ Հայաստանի հարավային հատվածով՝ Իրանի սահմանի մոտակայքում: Սա կարմիր գիծ է, որը Հայաստանի ոչ մի ղեկավար իրավունք չուներ հատել: Այն վտանգում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը: Նման միջանցքը եղել է պանթուրանական վաղեմի երազանք՝ ցամաքային ճանապարհով Թուրքիան միացնել Ադրբեջանին և դրանից հետո Կենտրոնական Ասիայի մնացած թյուրքական հանրապետություններին: Սա մի կետ է, որը Փաշինյանը պետք է կտրականապես հրաժարվեր ընդունել:
Հուսով եմ, որ շատ ուշ չէ փոխել այս դավաճանական դրույթը: Հնարավորություններից մեկն այն է, որ եթե Ադրբեջանը խախտի «Հայտարարության» որևէ կետ, Հայաստանը այնուհետև անվավեր կհամարի համաձայնագրի 9-րդ կետը: Օրինակ, եթե ադրբեջանական ուժերը հարձակվեն Արցախի ներկայումս հայաբնակ հատվածի վրա կամ փակեն Լաչինի նոր միջանցքը, ապա Հայաստանը կարող է փակել Հայաստանի հարավում գտնվող ադրբեջանական միջանցքը: Մեկ այլ հնարավորություն կարող է լինել հինգ տարի անց, եթե Ադրբեջանը պահանջի ռուս խաղաղապահներին լքել Արցախը:
Դրանից հետո Հայաստանը կարող է փակել իր տարածքը հատող ադրբեջանական միջանցքը, քանի որ «Հայտարարությունը» պահանջում է, որ ռուսական զորքերը երաշխավորեն այս միջանցքի անվտանգությունը: Փաշինյանի բացատրությունը, որ այս դրույթը թույլ կտա Հայաստանին օգտագործել Նախիջևանի և Ադրբեջանի միջով գոյություն ունեցող երկաթգիծը բեռներ Ռուսաստան տեղափոխելու համար, ֆանտազիա է: Ոչ մի հայկական բեռ թույլ չեն տա անցնի Նախիջևանով կամ Ադրբեջանով: Ավելին, այս միջանցքը մեկուսացնում է Հայաստանը Իրանից, որը Հայաստանի համար կարևոր սահման է: Հայաստանի և Իրանի համար իրավիճակն ավելի վատթարացնելու համար, Ադրբեջանը նախատեսում է գազատար և երկաթուղային գծեր կառուցել այս միջանցքով`այդպիսով շրջանցելով Իրանի տարածքը, ինչը Իրանին կզրկի շահութաբեր եկամուտներից:
Ամենազարմանալին այն է, որ «Հայտարարությունը» չի նշում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան բերված ջիհադական վարձկանների մասին: Այս ահաբեկիչների ներկայությունը միջազգային իրավունքի խախտում է և լուրջ վտանգ է ներկայացնում Ռուսաստանի, Իրանի, ինչպես նաև Հայաստանի համար: Դա հենց այն է, ինչ մատնանշեց Ֆրանսիայի արտգործնախարարը վերջերս Հայաստան կատարած այցի ժամանակ:
Այս բացթողումը պետք է շտկվի անմիջապես՝ «Հայտարարության» մեջ նոր կետ ավելացնելով՝ պահանջելով Ադրբեջանից հեռացնել սիրիացի վարձկաններին իր տարածքից։
Ի լրումն այս հատուկ կետերի՝ ստորագրված «Հայտարարությունը» չպետք է համարվի իրավական փաստաթուղթ, քանի որ ոչ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, ոչ էլ Հայաստանի խորհրդարանը չեն հաստատել այն: Փաշինյանն իրավունք չունի միանձնյա փաստաթուղթ ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության անունից՝ առանց համապատասխան մարմինների համաձայնության, ինչպես պահանջում է Սահմանադրությունը:
Հայաստանն այժմ առավելագույնը հինգ տարի ժամանակ ունի ռազմական հզորացման համար՝ ստեղծելով կամ ձեռք բերելով ժամանակակից զինահամակարգեր, որպեսզի կարողանա հետ մղել Ադրբեջանի և Թուրքիայի նոր հարձակումը Արցախի կամ Հայաստանի վրա: Ինչպես նշվել է նախկինում, Հայաստանը պետք է անհապաղ ճանաչի Արցախը՝ կամ որպես անկախ պետություն կամ որպես Հայաստանի Հանրապետության մաս՝ այդ ճանաչումը որպես սակարկության քարտ օգտագործելով Ադրբեջանի հետ բարելավելու համար համաձայնագիրը բանակցություններում:

The “Statement” issued jointly by the Prime Minister of Armenia, and the Presidents of Azerbaijan and Russia on Nov. 9, 2020, was described by Prime Minister Nikol Pashinyan as merely a ceasefire document and not the final resolution of the Artsakh issue.
While this agreement brought to an end the ongoing war, it was in reality much more than a ceasefire. It included the return to Azerbaijan most of the territories liberated by Armenians in the 1990’s. It also made other concessions to Azerbaijan which are unrelated to Artsakh. Therefore, this document signifies a capitulation on the part of Armenia.
This “Statement” is a loosely worded document which needs serious clarification, if not renegotiation, to make it more precise. I will comment on all nine points of this “Statement.”
The first unusual point in this “Statement” is that while the three leaders agreed to stop the fighting “in their current position” (point 1), the Armenian side is obligated to return territories that were not conquered by Azerbaijan. Most ceasefires indicate a stoppage at the point of contact and the differences between the sides are later settled at the negotiating table. This is why I call this agreement a capitulation, not a ceasefire.
My second observation is that the “Statement” calls for the return of the Aghdam District to Azerbaijan without referring to the Armenian side as the one returning this territory (point 2). However, in point 6, the “Statement” names the Republic of Armenia as the side obligated to return the Kelbajar and Lachin Districts to Azerbaijan. This is a serious error on the part of Armenia since the liberation of Artsakh and the surrounding territories have always been presented as the work of the Armenian forces of Artsakh, not Armenia. With this sentence in the “Statement,” Armenia accepts that it was the one that occupied these territories, thus assuming legal liability for any compensation to Azerbaijan ordered by an international court. The reference to the “Republic of Armenia” should be amended to “Armenian forces.”
Point 3 of the “Statement”: The number of Russian peacekeeping forces in Artsakh is stated as 1,960. However, there are reports that there are many more Russian troops there now and possibly even more would be coming in the future. This is a deviation from the “Statement,” which means that other changes can also be made to this agreement.
Point 4 of the “Statement”: The Russian peacekeepers are mandated to remain between the two sides for five years, unless Armenia or Azerbaijan asks them to depart six months prior to the five year period. While it is understood that no peacekeepers can remain forever, this provision should alarm Armenians because Pres. Aliyev has announced that Azerbaijan wants all of Artsakh back, not just a part of it. Therefore, Azerbaijan will most probably ask Russia to withdraw its troops in 4.5 years, opening the door for a complete Azeri takeover of Artsakh. Even worse, Russian troops could withdraw much earlier should a new war break between Armenia and Azerbaijan.
Point 5 of the “Statement” mentions that a “peacekeeping center shall be established to oversee the ceasefire” without mentioning who will manage such a center. Several days after this “Statement” was signed, it was disclosed that Russian and Turkish troops will jointly manage this center to be located on Azerbaijan’s territory, outside of Artsakh. This was probably a concession by Pres. Putin to Turkey for not allowing its troops to join the Russian peacekeepers.
Point 6 of the “Statement” asked Armenia to return Kelbajar to Azerbaijan on Nov. 15, 2020. However, this date was later changed to Nov. 25. Once again, this indicates that it is possible to amend the terms of the “Statement.” Point 6 also calls for the construction of a new route “within the next three years,” to connect Artsakh with Armenia, bypassing Shushi which is now occupied by Azerbaijan.
Point 7 of the “Statement” provides that “internally displaced persons and refugees shall return to the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees.” It is assumed that both Azeri and Armenian refugees will have the right to return to their homes in Artsakh and the surrounding territories. It is doubtful that Armenians would want to return to the territories under Azerbaijan’s control. It is not clearly stated if Azeri refugees have the right to return to the Armenian controlled part of Artsakh which could lead to clashes between the two communities.
Point 8 of the “Statement” calls for the “exchange [of] prisoners of war, hostages and other detained persons, and dead bodies.” However, there is no deadline specified for such an exchange. Since there are many more Armenian captives than Azeris, this has created a serious problem for the Armenian families of the captives who are subjected to barbaric treatment by Azerbaijan.
Point 9 of the “Statement” is the most critical one and the most dangerous for the future of Armenia. It calls for the establishment of a corridor between the main territory of Azerbaijan and Nakhichevan through the southern part of Armenia, near Iran’s border. This is a red line that no Armenian leader should have crossed. It endangers the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia. Such a corridor has been the dream of all Pan-Turanians to connect Turkey by land to Azerbaijan and beyond to the remaining Central Asian Turkic Republics. This is one point that Pashinyan should have adamantly refused to accept. I hope it is not too late to change this treacherous provision. One possibility is that should Azerbaijan violate any of the points of the “Statement,” Armenia would then declare point 9 of the agreement to be null and void.
For example, if Azeri forces attack the currently Armenian inhabited part of Artsakh or shut down the new Lachin corridor, Armenia could then close down the Azeri corridor in the South of Armenia. Another opportunity could come in five years, if Azerbaijan asks the Russian peacekeepers to leave Artsakh. Armenia could then close the Azeri corridor crossing its territory, since the “Statement” requires that Russian troops guarantee the safety of this corridor. Pashinyan’s explanation, that this provision would allow Armenia to use the existing railroad through Nakhichevan and Azerbaijan to transport cargo to Russia, is a fantasy. No Armenian cargo will be allowed to cross through Nakhichevan or Azerbaijan. Furthermore, this corridor isolates Armenia from Iran, a critical border for Armenia.
To make matters worse for Armenia and Iran, Azerbaijan plans to build a gas pipeline and a rail line through this corridor, thereby circumventing Iranian territory which would deprive Iran of lucrative revenues.
Most surprisingly, the ‘Statement’ makes no mention of the Jihadist mercenaries brought to Azerbaijan by Turkey. The presence of these terrorists is a violation of international law and poses a grave danger to Russia, Iran as well as Armenia. This is exactly what the French Foreign Minister pointed out during his recent visit to Armenia. This oversight must be corrected immediately by adding a new point to the ‘Statement,’ asking Azerbaijan to remove the Syrian mercenaries from its territory.
In addition to these specific points, the signed “Statement” should not be considered a legal document, since neither the Armenian Constitutional Court nor the Armenian Parliament has approved it. Pashinyan has no right to single-handedly sign a document on behalf of the Republic of Armenia without the consent of the appropriate bodies, as required by the Constitution.
Armenia now has at most five years to strengthen itself militarily by building or acquiring advanced weapon systems so it can repel a new attack by Azerbaijan and Turkey on Artsakh or Armenia. As mentioned before, Armenia should immediately recognize Artsakh either as an independent state or as part of the Republic of Armenia, thereby using this recognition as a bargaining card in negotiating a better agreement with Azerbaijan.