Յակով Կեդմի. Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները հանգեցրեցին պատերազմի, նրանք ի վիճակի չեն լուրջ խնդիրներ լուծել
14:05 03/12/2020
«Մեղավորը Հայաստանի իշխանությունն է, որի գործողությունները հանգեցրեցին Արցախում այս պատերազմին»,- այս մասին 24TV-ի «Позиция» հաղորդման շրջանակներում հայտարարեց իսրայելցի քաղաքական վերլուծաբան, դիվանագետ, այդ երկրի հատուկ ծառայություններից մեկի նախկին ղեկավար Յակով Կեդմին։
«Ցավոք, Հայաստանը չկարողացավ բավարար կերպով պատրաստվել այս պահին՝ ոչ իշխանությունների, ոչ տնտեսական ուժի, ոչ էլ ռազմական ուժի տեսանկյունից։ Իհարկե, կարելի է պատճառաբանել, եթե հայկական բանակը մի քիչ ավելի ուժեղ լիներ, ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն էլ ավելի արդյունավետ լիներ, տեղի չէր ունենա այն, ինչ եղավ»,-ասել է նա։
Փորձագետը միաժամանակ նշել է, որ հայ զինվորները հերոսություններ են ցուցաբերել մարտերում։
«Բայց հերոսությունը անհաջող հանգամանքներով պայմանավորված իրավիճակի արդյունք  է։ Երբ ամեն ինչ ճիշտ է ընթանում, հերոսություն հարկավոր չէ»,-ասել է Կեդմին։
Նրա խոսքով, այն, որ պատերազմն անհաջող ավարտ է ունեցել Հայաստանի համար, ամենևին էլ հայ ժողովրդի թուլության արդյունքը չէ, այլ ճիշտ հակառակը։
«Իշխանության մեղքն այն է, որ պատերազմ սկսկվեց։ Իշխանությունը չկարողացավ գտնել ճիշտ քաղաքական լուծում՝ խուսափելու պատերազմից։ Սա առաջին բանն է, որի մասին պետք է մտահոգվի կառավարությունը։  Հայաստանի ներկա կառավարությունն ուներ բավարար գործիքներ, որպեսզի կանխեր պատերազմը։ Ավելին, դրա արդյունքում նա կարող էր ստանալ ավելի լավ պայմաններ, քան այսօր ստանում է Հայաստանը։ Երկրորդ, պատերազմի վարումը, երկիրն ու բանակը  պատերազմին պատրաստումը ցույց տվեցին, որ Հայաստանի իշխանություններն ի վիճակի չեն լուծելու լուրջ խնդիրներ»,-ասել է նա։

Israeli expert: Armenian authorities could have prevented Artsakh war, they are unable to deal with serious problems
15:21 03/12/2020
The Armenia authorities are to blame for the start of the war in Artsakh (Nagorno-Karabakh), Israeli political scientist, diplomat Yakov Kedmi said in an interview to 24 News.
“Unfortunately, Armenia was unable to properly prepare for this moment neither in terms of its authorities, nor the economic and military forces. One can, of course, argue that if the Armenian military had been much stronger and the military-political leadership had acted more effectively, all this would not have happened,” he said.
At the same time, the expert highlighted the heroic deeds performed by Armenian soldiers on the battlefield.
"But heroism is the result of an unfortunate combination of circumstances. When everything goes right, heroism is not needed,” Kedmi said.
According to him, Armenia’s failure in the Artsakh war is not the result of the weakness of the Armenian people, but quite the opposite.
“The authorities are to blame for the outbreak of the war. They failed to find the right political solution to avoid a war. This is the first thing the government should be concerned about. The government of Armenia had enough tools to prevent a war. Moreover, in the end it could have ended up in a much better situation than what Armenia is facing now. Second, the very conduct of the war, the preparation of the army and the country for the war showed that the Armenian authorities are unable to deal with serious problems,” Kedmi said.