Սմբատ Գոգյան. Իսկ կենաց ասողին հակաճառել չի լինում
1) ես համարում եմ, որ ավելի լավ է բարեփոխման ռեսուրս հավաքել, գաղափարը հասունացնել ու հետո նոր այն սկսել,
2) իրենց մեծ մասը համարում է, որ պետք է սկսել ու ժամանակի ընթացքում բարեփոխումները կյանքի կոչողներ կհայտնվեն։
Բնականաբար ճշմարտությունը այս երկուսի արանքում կլինի, բայց նաև երկրորդ մտածելակերպի տապալման փորձեր ունենք։
Հանրակրթությունում ավագ դպրոցի չկայացման ու բարձրագույն կրթությունում մագիստրատուրայի համակարգն անբովանդակ մնալու պատճառները հասկանալու փոխարեն ԿԳՄՍՆ անցավ նույն ոճով գիտության բարեփոխմանը։
Բնականաբար պետք է փոխվի գիտության կազմակերպման համակարգը, բնականաբար օրենքի նոր նախագծում լիքը լավ բաներ կան գրած։ Այդ լավ բաները հեշտ չէ քննադատել, քանի որ կենացներ են։ Իսկ կենաց ասողին հակաճառել չի լինում»։

Смбат Гогян: Произносящему тосты возражать не получается
«Разногласие по имплементации между мной и элитой министерства образования, науки, культуры и спорта Армении заключалось в следующем:
1) Я считаю, что лучше накапливать ресурсы для реформы, доработать идею и только потом запустить ее,
2) большинство из них считают, что нужно начинать, а со временем претворяющие реформы в жизнь найдутся.
Естественно, истина где-то посередине, но у нас также налицо примеры провала  второго способа мышления.
Вместо того, чтобы понять причины, почему не состоялась старшая школа в сфере общего образования и почему не получила содержания система магистратуры в сфере высшего образования, МОНКС в том же стиле приступило к реформе научной сферы.
Естественно, система организации науки должна измениться, естественно, в новом законопроекте написано много хорошего. Эти хорошие вещи нелегко критиковать, потому что это – тосты. А произносящему тосты возражать не получается».