ՌԴ-ն հույս ունի, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները մոտ ժամանակները կլինեն ԼՂ-ում․ Զախարովա
Ռուսաստանը հույս ունի, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները շուտով կժամանեն Լեռնային Ղարաբաղ` գնահատելու քրիստոնեական և մահմեդական սրբավայրերի պահպանումը: Այդ մասին ճեպազրույցում ընթացքում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ակնկալում ենք, որ հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համատեղ պայմանավորվածությամբ, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպության՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հուշարձանների պաշտպանության և պահպանության ոլորտի փորձագետները շուտով կկարողանան տեղ հասնել և օբյեկտիվ գնահատել իրավիճակը»,- նշել է նա։
Դիվանագիտական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Մոսկվան սատարում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդեր Ազուլայի` այս կազմակերպության փորձագետներին Լեռնային Ղարաբաղ գործուղելու մտադրությունը, ինչը հաստատվել է նոյեմբերի 20-ին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում:

Russia hopes UNESCO experts will soon arrive in Nagorno-Karabakh to assess the preservation of Christian and Muslim shrines, Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova said during the briefing on Thursday.
“We hope that the mission, which has been agreed with the Armenian and Azerbaijani sides, will allow the experts in the field of conservation and preservation of monuments from UNESCO to reach the site and deliver an objective assessment of the situation,” Zakharova said.
The Russian diplomat reminded that that Russia has expressed a support to the initiative o the Director-General of UNESCO to carry out a preliminary field mission, in order to draw up an inventory of the most significant cultural assets for the effective protection of the region's heritage.