Հումանիտար ճգնաժամ՝ ԼՂ-ում. ԱՄՆ սենատորներ Մենենդեսը և Փորթմանը կոչ են արել ֆինանսավորել այդ աղետը վերացնելու համար
10:41 03/12/2020
ԱՄՆ Սենատոր, Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովիանդամ Բոբ Մենենդեսը, սենատոր Ռոբ Փորթմանը օրինագիծ են առաջարկել Հարավային Կովկասում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամը վերացնելու համար՝ կարևորելով ամերիկյան օգնության գերակայությունը: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Հարավային Կովկասում մարդասիրական իրավիճակը ծանր է և այն կվատթարանա ձմռանը», -գրել են սենատորները՝ նկարագրելով, թե ինչպես է COVID-19 ֆոնի վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև Թուրքիայի կողմից աջակցվող հակամարտությունը վնասել Լեռնային Ղարաբաղի ենթակառուցվածքները և տեղահանել էթնիկ հայ բնակչության կեսից ավելիին, ներառյալ տարածաշրջանի կանանց և երեխաների 90 տոկոսին:
«Մարտերը կարող են դադարեցվել, բայց դրա պատճառած վնասը կշարունակի մարդկային կյանքեր արժենալ՝ առանց միջազգային հանրության կոշտ գործողությունների»,-գրել են սենատորները:
Բացի Լեռնային Ղարաբաղում վերականգնողական ծառայությունների ուժեղ ֆինանսավորում խնդրելուց,Մենենդեսը և սենատոր Փորթմանը Սենատից պահանջել են նաև գտնել հատուկ միջոցներ ականների և չպայթած զինամթերքի մաքրման համար, անհրաժեշտություն, որը զգալիորեն աճել է վերջին բռնությունների ֆոնին:
«Միացյալ Նահանգները պետք է շարունակեն մարդասիրական օգնություն ֆինանսավորելու մեր վաղեմի ավանդույթը նրանց համար, ովքեր ամենից շատ դրա կարիքն ունեն, ինչպես այսօր հազարավոր էթնիկ հայեր, որոնք տեղահանվել են իրենց տներից կամ այլ կերպ են տուժել բռնությունից»,- հավելել են սենատորները. «Պետության արտաքին գործառնությունների և հարակից ծրագրերի հատկացումների վերջնական օրինագծում վերը թվարկված դրույթները ներառելով՝ դուք կարող եք օգնել թուլացնել վերջին բռնությունների կործանարար հետևանքները և շարունակել մարդասիրական օգնության Ամերիկայի հպարտ ավանդույթը»:

US Senators Menendez, Portman call for funding to address humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh
U.S. Senator Bob Menendez (D-N.J.), Ranking Member of the Senate Foreign Relations Committee, on Tuesday was joined by Senator Rob Portman (R-Ohio) in urging the Senate Appropriations Committee to explicitly allocate robust funding in the final FY21 appropriations bill to address the ongoing humanitarian crisis in the South Caucasus.
In a letter to Senators Lindsey Graham (R-S.C.) and Patrick Leahy (D-Vt.), Chairman and Ranking Member of the Senate Appropriations Subcommittee on State, Foreign Operations, and Related Programs, Senators Menendez and Portman emphasized the severity of the crisis and the paramount importance of American assistance, the Senate Committee on Foreign Relations reported
“The humanitarian situation in the south Caucasus is dire, and it will only grow worse as winter approaches,” the senators wrote, describing how, against the backdrop of COVID-19, the recent Turkish-backed conflict between Azerbaijan and Armenia has wreaked long-term infrastructural damage on the region and has displaced more than half of Nagorno-Karabakh’s (Artsakh) ethnic Armenian population, including 90 percent of the region’s women and children. “The fighting may have stopped, but the damage it caused will continue to cost lives without robust action by the international community.”
In addition to requesting robust funding for rehabilitation services in Nagorno-Karabakh, Menendez and Portman also requested the Senate appropriate specific funds for clearing mines and unexploded ordnance, a need that has grown significantly in the wake of the recent violence.
“The United States must continue our longstanding tradition of funding humanitarian aid for those who need it most, like the thousands of ethnic Armenians displaced from their homes or otherwise affected by the violence,” the senators added. “By including the provisions listed above in the final State, Foreign Operations, and Related Programs appropriations bill, you can help blunt the devastating effects of the recent violence and continue America’s proud tradition of humanitarian assistance.”