Պատրաստ է հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով 5-րդ զեկույցը. ՄԻՊ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը տեղեկացնում է, որ ավարտին է հասցվել էթնիկ հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ թվով 5-րդ փակ զեկույցը: Այն 5-րդն է միայն խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով:
«Վերաբերում է նոյեմբերի 19-ից դեկտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածին, իսկ մենք արդեն սկսել ենք 6-րդ զեկույցի պատրաստման աշխատանքները:
Այս զեկույցում կոնկրետ ապացույցներով ցույց են տրված բոլոր դաժանությունները, պատերազմական հանցագործությունները, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը: Այդ ամենը կատարվել է միայն այն բանի համար, որ գերեվարված անձինք էթնիկ հայ են: Այս ամենը նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Զեկույցը ապացույցների ու վերլուծությունների ևս մեկ ժողովածու է, որ հաստատում է Արցախում ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ադրբեջանական քաղաքականության մասին:
Հ.Գ. Նման զեկույցների բովանդակությունը հասկանալի պատճառներով չենք հրապարակում, հաշվի առնելով ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների աստիճանը: Այն ամբողջական բովանդակությամբ ներկայացվում է միջազգային մարմիններին, ինչպես նաև Հայաստանի այն պետական մարմիններին, որոնք ունեն այս հարցերով կարևոր գործառույթներ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ-ը։

The fifth closed report on atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against captured ethnic Armenians and bodies has been finished, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a Facebook post on Thursday.
“It is the 5th report covering only torture and cruelty and refers to the period from November 19-December 2. We have already started preparation of the 6th report,” he wrote.
“This report provides concrete evidence of all atrocities and war crimes committed by the Azerbaijani armed forces. All these were committed only because people were ethnic Armenians. These are the result of the Azerbaijani state supported policy of hate speech in Azerbaijan.
“The report contains evidence and analysis confirming the Azerbaijani policy of ethnic cleansing and genocide through terroristic methods in Artsakh.
“P.S. We do not publish the content of the report given the severity of atrocities and torture committed by Azerbaijan. It will be submitted to international bodies, as well as to relevant state bodies of Armenia,” the ombudsman said.