Վազգեն Մանուկյանը բանակցությունների միջոցով կարողացել է ապահովել թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմական աջակցություն. Խաչատրյան
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ ընդդիմադիր 17 ուժերը անցումային կառավարության ղեկավարի՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրել են Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը։
Ինչո՞ւ հենց Վազգեն Մանուկյանը, ինչո՞վ է արդարացված ընդդիմության կողմից նրա առաջադրումը..., այս և այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արթուր Խաչատրյանի հետ։
Panorama.am. Պարո՛ն Խաչատրյան, ինչո՞ւ ընդդիմադիր ուժերը հենց Վազգեն Մանուկյանին առաջադրեցին՝ որպես վարչապետի թեկնածու։ Արդյո՞ք նա այն ուժեղ բանակցողն է, որի մասին խոսում է ընդդիմությունը։
Ա. Խաչատրյան. Վազգեն Մանուկյանի ընտրությունն արդարացված է, քանի որ նա այն քաղաքական գործիչն է, որ կանգնած է ՀՀ-ի կերտման ակունքներում, այն մարդն է, որը 1980-ականների վերջերին եղել է Արցախյան շարժման հայաստանյան թևի առաջնորդը։ Նա այն մարդն է, որ լինելով ընդդիմադիր գործիչ, 1992 թվականին ստանձնել է պաշտպանության նախարարի պարտականությունները, և դա այն ժամանակ, երբ ադրբեջանցիները գրավել էին Արցախի տարածքի առավել քան 40 կմ-ը և Ստեփանակերտից ընդամենը մի քանի կմ հեռավորության վրա էին գտնվում։
Նա մի կողմ է դրել իր քաղաքական բոլոր ամբիցիաները և իր պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում շրջել է պատերազմի ողջ ընթացքը, ադրբեջանցիները ոչ միայն դուրս են շպրտվել Մարտակերտից, այլ նաև մենք կարողացել ենք ազատագրել Աղդամի, Ֆիզուլիի, Կուբաթլուի, Ջաբրայիլի, Զանգելանի և Քարվաճառի շրջանները։
Բացի այդ, նա այն մարդն է, որ 1996 թվականի նախագահական ընտրություններին կարողացել է միավորել ընդդիմությանը, փաստացի հաղթել է այդ ընտրություններում, բայց տեսնելով, որ այդ պահի իշխանությունները բիրտ ուժ են կիրառում, մի կողմ է դրել իր ամբիցիաները՝ չցանկանալով գեթ մի քաղաքացու կյանքն ու առողջությունը ռիսկի տակ դնել։ Այսինքն՝ նա մարդ է, որը, լինելով նախ Հայաստանի երրորդ հանրապետության առաջին վարչապետ, ապա պաշտպանության նախարար, պատերազմի տարիներին, շրջափակման ծանր պայմաններում կարողացել է բանակցությունների միջոցով ապահովել թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմական աջակցություն։
Panorama.am. Բայց այս դեպքում էլ, թեև ընդդիմությունն արդեն ներկայացրել է վարչապետի իր թեկնածուին, ՀՀ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կարծեք թե, չի պատրաստվում հրաժարական տալ, այլ կադրային փոփոխություններ է իրականացնում, նոր նշանակումներ անում։ Այս դեպքում ի՞նչ անելիքներ ունի «Հայրենիքի փրկության շարժումը»։
Ա. Խաչատրյան. Հիմա իշխանությունները կառչած են աթոռից, քանի որ գիտեն, որ այլ պայմաններում բացարձակապես ոչ մի բանի պիտանի չեն, և էլի փողոցներում են հայտնվելու, և էլի կլանչելու են, որ տարբեր կազմակերպություններից գրանտներ ստանան։
Նայեք այդ մարդկանց կենսագրությունները, և կտեսնեք՝ ովքեր էին նրանք հեղափոխությունից առաջ։ Իհարկե, իրենց համար սա լափամանի խնդիր է, որովհետև այս 2.5 տարվա ընթացքում բացարձակապես ոչինչ այս երկրի համար չարեցին։ Եվ տեսնելով ժողովրդական մեծ ընդվզումը՝ իշխանությունը հոգեվարքի մեջ փորձում է բիրտ ուժ կիրառել՝ դրանով մի քանի օր ևս երկարացնելով իր՝ այդ լափամանից օգտվելու հնարավորությունը։ Այս նեղ պայմաններում մարդիկ իրենց պարգևավճար են տալիս, փորձում են լափել, մինչև ժողովուրդն իրենց կնետի պատմության աղբամանը։
Իսկ այսօր այդ իշխանությունները, հոգեվարքի մեջ գտնվելով, բիրտ ուժ են կիրառում խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, և այդ ամենի պատասխանատուն անձամբ Նիկոլն է։ Մեր երկրում ոստիկանությունը ենթարկվում է վարչապետին, իսկ այսօր դեռ ՀՀ վարչապետը նա է, և ուժը, որ կիրառվում է, կիրառվում է ոստիկանության միջոցով, բայց Նիկոլ Փաշնյանի հրահրմամբ։ Եվ այդ բիրտ ուժի կիրառման համար ինքը պատասխան է տալու։
Panorama.am. Նշեցիք, որ անհնազանդության ակցիա իրականացնողների նկատմամբ բիրտ ուժ է կիրառվում, ձերբակալություններ են լինում։ Այս պարագայում ժողովուրդը կկարողանա՞ հասնել վարչապետի հրաժարականին։
Ա. Խաչատրյան. Այո, դա պետք է լինի ժողովրդի հուժկու պահանջով՝ խաղաղ և անցնցում։ Ի տարբերություն գործող իշխանությունների, մարդիկ այսօր հասկանում են, որ այս պահին ուղղակի չի կարելի երկիրը տանել ցնցումների։ Ու ինչքան արագ դա հասկանան նաև գործող իշխանությունները, այդքան լավ կլինի բոլորիս համար։ Միգուցե իրենց համար վատ լինի, բայց ազգի ու երկրի համար դա փրկության միակ հույսն է։

Артур Хачатрян: Вазген Манукян путем переговоров смог обеспечить как экономическую, так и военную поддержку
17:41 04/12/2020
Как сайт Panorama.am уже сообщал, 17 оппозиционных сил на пост главы переходного правительства – премьер-министр Армении – выдвинули кандидатуру Вазгена Манукяна.
Почему именно Вазген Манукян, чем оправдано выдвижение оппозицией его кандидатуры? Вокруг этих и других вопросов корреспондент Panorama.am побеседовал с членом Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Артуром Хачатряном.
– Г-н Хачатрян, почему оппозиционные силы выдвинули кандидатом в премьер-министры именно Вазгена Манукяна? Является ли он сильным переговорщиком, о котором говорит оппозиция?
– Выбор кандидатуры Вазгена Манукяна является оправданным, так как он является политическим деятелем, стоящим у истоков образования Республики Армения, человеком, который в конце 1980-х годов был лидером крыла Арцахского движения в Армении.
Он тот человек, который, будучи оппозиционным деятелем, в 1992 году принял на себя обязанности министра обороны, и это в то время, когда азербайджанцы заняли более 40% территории Арцаха и находились всего в нескольких километрах от Степанакерта.
Он отбросил в сторону все свои политические амбиции и за год своего пребывания в должности он переломил весь ход войны, азербайджанцы были не только отброшены из Мартакерта, но и мы смогли освободить районы Агдам, Физули, Кубатлу, Джабраиль, Зангелан и Карвачар.
К тому же, он тот человек, который на президентских выборах 1996 года сумел объединить оппозицию, фактически победил на этих выборах, но, видя, что тогдашние власти применяют грубую силу, отказался от своих амбиций, не желая подвергать риску жизнь и здоровья хотя бы одного гражданина. Другими словами, это человек, который, будучи сначала первым премьер-министром Третьей Республики Армения, а затем министром обороны, в годы войны, в тяжелых условиях блокады, путем переговоров смог обеспечить как экономическую, так и военную поддержку.
– Несмотря на то, что оппозиция уже выдвинула своего кандидата на пост премьер-министра, действующий премьер-министр РА Никол Пашинян, похоже, не собирается уходить в отставку, а осуществляет кадровые изменения, производит новые назначения. Что в таком случае должно делать «Движение за спасение Родины»?
– Сейчас власти цепляются за свои кресла, потому что знают, что в других условиях они абсолютно непригодны к чему-либо, они вновь окажутся на улице, вновь будут пытаться получать гранты от разных организаций.
Посмотрите биографии этих людей, и вы увидите, кем они были до революции. Конечно, для них это вопрос кормушки, потому что за эти 2,5 года они абсолютно ничего не сделали для этой страны. И, видя крупные протесты народа, власть в агонии пытается применить грубую силу, тем самым продлевая возможность пользования этой кормушкой еще на несколько дней. В этих непростых для народа условиях представители власти выписывают сами себе премии, пытаются поглощать, что могут, пока народ не выбросит их на свалку истории.
И сегодня эти власти в агонии применяют грубую силу против мирных демонстрантов, и ответственным за все это является лично Никол. В нашей стране Полиция подчиняется премьер-министру, и сегодня премьер-министром РА пока является он. И сила, которая применяется, применяется через Полицию, но с подачи Никола Пашиняна. И он ответит за применение этой грубой силы.
– Вы отметили, что в отношении участников акций неповиновения применяется грубая сила, производятся задержания. В таком случае сможет ли народ добиться отставки Пашиняна с поста премьер-министра?
– Да, это должно происходить по настоятельному требованию народа – мирно и без потрясений. В отличие от нынешней власти, сегодня люди понимают, что в данный момент страну нельзя вести к потрясениям. И чем раньше нынешняя власть это осознает, тем лучше будет для всех нас. Быть может, для них это будет плохо, но для народа и страны это единственная надежда на спасение.