Ոստիկանները բռնի ուժով բերման էին ենթարկել բժշկուհի Գայանեին, ով պատերազմի առաջին օրվանից դիրքերում էր
10:01 04/12/2020
ՀՅԴ Կամավորական վաշտի հետ պատերազմի ողջ ընթացքում զինվորների կողքին կանգնած բժշկուհի Գայանե Սահակովան երեկ վարչապետի հրաժարականի պահանջով տեղի ունեցած ակցիայի ժամանակ  ուժով բերման էր ենթարկվել ոստիկանների կողմից:
ՀՅԴ-ական Արթուր Խաչատրյանը գրում է.
«ԷՍ Ի՞ՆՉ ԵՔ ԱՆՈւՄ...
Այսօր ոստիկանությունը, բռնի ուժ կիրառելով, բերման է ենթարկել մեր Գայանեին, երիտասարդ փխրուն բժշկուհուն, ով պատերազմի առաջին օրվանից դիրքերում է եղել տղերքի հետ, առաջին օգնություն է ցուցաբերել, խնամել է վիրավորներին, տեսել է գումարտակի տասնյակ ընկերների մահը, բայց չի լքել մարտական դիրքը:
Իսկ այսօր, Երևանի կենտրոնում, ոստիկանի համազգեստով չորս հայ «տղամարդ», անհամաչափ ուժ կիրառելով, Գայանեին տարել են բաժին: Ձեզ եմ դիմում, «հերոսներ», այսքանից հետո ինչպե՞ս եք ապրելու, նայելու ձեր կանանց ու երեխաների աչքերի մեջ, էլի՞ եք արդարանալու, թե պագոնի տակ եք, ծառայության մեջ եք: Լավ, բա մարդկությունն ու՞ր մնաց: Էս ի՞նչ եք անում...»:
Գայանե Սահակովան գրել է.
«Դուք գիտե՞ք ինչ է նշանակում պատերազմի դաշտում հաց կիսել, մի ափսեից ուտել,մի բաժակով խմել, կիսել մի հատիկ շոկոլադը...հուզվել՝ չլացել, ուրախանալ, որ տնեցիների հետ այսօր խոսել ենք...էս տղեքը գիտեն...
Էս տղեքը իմ եղբայրներն են՝ սեպտեմբերի 27-ից, ես նրանցից մեկ եմ եղել, ում հետ նրանք կիսել են իրենց մի բաժին հացը...
Խաղաղ ցույց էինք անում, մեզ տրված ժամանակում փակում ու բացում էինք փողոցը, հանկարծ հրմշտոց սկսվեց, ոստիկանները քաշքշում էին եղբայներիս, տեսա, որ նրանց սկսեցին բերման ենթարկել եւ տարան դեպի մեծ ոստիկանական մեքենան...որոշեցի փակել հենց ոստիկանական մեքենայի ճանապարհը, հույսով, որ ոստիկանները կհասկանան՝ այս պայքարը իրենց դեմ չէ, իրենց եւ իրենց զավակների հնարավոր լավ ապագայի համար է եւ չեն տանի տղեքին...երբ եղբայրներիս բերման ենթարկող մեքենայի առաջը փակելու նպատակով նստեցի մեքենայի դիմաց, 4 ոստիկան՝ քաշքշելով, ոտքերս ու ձեռքերս բռնած, ինձ տարան, խծկեցին մեքենան, որտեղ եղբայրներս էին...նրանք սկսեցին ոստիկաններին համոզել, որ թողնեն ինձ. «չեք տեսնում, աղջիկ ա, մի քաշեք, թողեք, գոնե թողեք, թող ինքը գնա»-չթողեցին...
Ես նեղված չեմ, մեր պայքարն աթոռակռիվ չէ,արդար է...ես սրտնեղած եմ միայն եղբայրներիս համար, նրանք էլ, որ ինձ «բռնել» են...բայց....պետք է ասեմ, ես տեսել եմ էս տղեքին կռվի դաշտում-նրանք ԱՆԿՈՏՐՈՒՄ ԵՆ, հարգալից, ՊԱՏՎԱԽՆԴԻՐ-նրանք էս կռվից էլ չեն փախնելու, կիսատ չեն թողնելու-թեկուզ 1000 անգամ բռնեն...նրանց դավաճանել են մի գրչով, նրանց(մեր) սիրելի Արցախը դավադրաբար հանձնել են...նրանք կպայքարեն, կպայքարեն մինչեւ դավաճանը չգնա, մինչեւ մեր երկիրը գլուխը բարձրացնելու հնարավորություն չստանա՝ նիկոլի հեռանալով, էս տղեքը կպայքարեն, իսկ ես ուղղակի կլինեմ նրանց կողքին...
Հ.Գ-երբ Նիկոլը գնա, ես իմ եղբայրների հետ կկիսեմ մեր ուրախության հացը...ու կլինի շոկոլադ, շաաատ շոկոլադ...»:

Гаяне Саакова, врач, находившаяся на протяжении всей войны рядом с солдатами Добровольческой роты АРФД, была подвергнута полицейскими насильственному приводу вчера на акции протеста с требованием отставки премьер-министра.
Член АРФД Артур Хачатрян пишет: "ЧТО ВЫ ТВОРИТЕ? ...
Сегодня полиция с применением грубой силы подвергла приводу нашу Гаяне - молодого хрупкого врача, находившегося с первого дня войны на позициях с ребятами. Она оказывала первую помощь, ухаживала за ранеными, видела гибель десятков товарищей по батальону, но не покинула поле боя.
А сегодня, в центре Еревана, четверо армянских «мужчин» в полицейской форме, применяя непропорциональную силу, доставили Гаяне в отделение полиции. Обращаюсь к вам, «герои»: «Как вы после всего этого будете жить, смотреть в глаза своим женам и детям? Опять будете оправдываться, что вы «под погонами», на службе? Хорошо, а где же человечность? Что вы творите? "
Гаяне Саакова написала:
«Вы знаете, что значит делиться хлебом на поле боя, есть из одной тарелки, пить из одного стакана, делить кусочек шоколада ... волноваться, но не плакать, быть счастливым, что сегодня поговорил с семьей ... эти ребята знают ...
Эти ребята - мои братья, с 27 сентября я была одной из них, с кем они делили часть своего хлеба ...
Мы проводили мирные протесты, в отведенное нам время мы закрывали и открывали улицу, вдруг началась давка, полицейские стали растаскивать моих братьев, я увидела, что их начали арестовывать и отвели к большой полицейской машине ... я решила перекрыть дорогу полицейской машине, надеясь, что полицейские поймут, что эта борьба идет не против них, а за возможное хорошее будущее для них и их детей, и они не заберут ребят ... когда я села перед машиной, которая везла моих братьев, чтобы преградить дорогу, 4 полицейских, стали тянуть меня за руки и ноги, схватили меня и затолкнули в машину, где были мои братья ... они начали уговаривать полицию отпустить меня: «Не видите, она девушка, не дергайте ее, отпустите, отпустите ее, пусть хоть она уйдет» - не отпустили ...
Я не расстроена, наша борьба - это не борьба за кресло, она справедливая ... я расстроена только за своих братьев, а они за то, что меня "поймали" ... но ... должна сказать, я видела этих парней на поле боя - они НЕСГИБАЕМЫ, почтительны, ЧЕСТОЛЮБИВЫ - они не убегут и с этой битвы, они не сойдут с полпути - даже если их поймают 1000 раз ... их предали одним росчерком пера, их (наш) любимый Арцах предательски сдали ... они будут драться, они будут сражаться до тех пор, пока предатель не уйдет, пока, после ухода Никола, наша страна не получит возможность поднять голову, эти ребята будут сражаться, а я просто буду рядом с ними ...
PS Когда Никол уйдет, я разделю хлеб радости со своими братьями ... и будет шоколад, мноого шоколада ... »