Ֆրանսիայի դեսպանը կանչվել է Բաքվի ԱԳՆ՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ ընդունված բանաձևի արդյունքում
Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպանը կհրավիրվի Ադրբեջանի արտգործնախարարություն՝ կապված Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից բանաձևի ընդունման հետ, որը կոչ է անում երկրի կառավարությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այս մասին գրում է Ria-ն։
Նախօրեին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն (խորհրդարանի ստորին պալատը) ընդունեց բանաձև, որով երկրի կառավարությունը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Բանաձևին կողմ են քվեարկել 188 պատգամավոր, դեմ՝ 3-ը։ Նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատը ևս ընդունել էր նման բանաձև:
«Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը կկանչվի ԱԳՆ՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից անհիմն և կողմնակալ բանաձևի ընդունման կապակցությամբ: Ադրբեջանական կողմի վճռական բողոքը մյուս կողմի ուշադրությանը կհանձնվի», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

Azerbaijan's foreign ministry summoned France's ambassador to the country on Thursday to protest against a vote by French lawmakers to recognise Nagorno-Karabakh as an independent republic, the local sources reported. The foreign ministry said that the adoption of the resolution is 'another manifestation of the unjustified, unfriendly and provocative activities of the French parliament.'
To remind, France’s National Assembly on Thursday passed a resolution by a vote of 188 to 3, recognizing Artsakh and condemning Azerbaijan and Turkey for their aggression against Armenia and Artsakh. This followed last week’s vote by the French Senate, which similarly called on the need to recognize Artsakh and condemned Turkey and Azerbaijan.