ԱՄՆ-ի Պաշտպանության բյուջեի նախագծով սահմանվում են պարտադիր պատժամիջոցներ Թուրքիայի դեմ
ԱՄՆ-ի պաշտպանության բյուջեի նախագիծը (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին), որը համաձայնեցվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատներում, ենթադրում է պարտադիր պատժամիջոցների կիրառում Թուրքիայի դեմ՝ ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման պատճառով: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց ոչ ուշ, քան 30 օր անց, [ԱՄՆ] նախագահը պետք է կիրառի հինգ կամ ավելի սահմանափակումներ, որոնք շարադրված են «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդների դեմ պայքարի մասին» օրենքի 235-րդ բաժնում, ցանկացած անձի նկատմամբ, որը գիտակցաբար մասնակցել է С-400 համակարգերի ձեռքբերմանը», - ասված է նախօրեին հրապարակված փաստաթղթում:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը և Թուրքիան 2017-ին պայմանագիր կնքեցին Մոսկվայի կողմից Անկարային С-400 համալիրների մատակարարման մասին: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի առաջին երկիրն էր, որը ձեռք բերեց այդ համակարգերը Ռուսաստանից: Անկարայի որոշումը խիստ բացասական արձագանք առաջացրեց ԱՄՆ-ի և ընդհանուր առմամբ դաշինքի կողմից: ԱՄՆ-ը չի դադարում փորձել ստիպել Թուրքիային հրաժարվել ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերից:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Թուրքիան չի հանձնվում ճնշումներին, Վաշինգտոնը Անկարային հեռացրեց ամերիկյան F-35-երի արտադրական ծրագրից: Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները սպառնում են Թուրքիային С-400- ի գնման համար մի շարք միակողմանի պատժամիջոցների ներդրմամբ, բայց չի շտապում այդ քայլերը ձեռնարկել, քանի որ վախենում է ՆԱՏՕ-ի առանցքային դաշնակցի հետ հարաբերությունների հետագա սրումից, իսկ Անկարան զգուշացնում է, որ չի թողնի անպատասխան այդպիսի սահմանափակումների կիրառումը:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերին նշել էր, որ Անկարան մտադիր չէ հրաժարվել С-400-ից՝ չնայած Միացյալ Նահանգների ճնշմանը:

Проект оборонного бюджета США вводит обязательные санкции против Турции
Согласованный обеими палатами Конгресса США проект оборонного бюджета страны на 2021 финансовый год (начался 1 октября) предполагает обязательное введение санкций против Турции из-за покупки ею российских зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400, передает ТАСС.
"Не позднее чем через 30 дней после выступления в силу этого закона, президент [США] должен ввести пять или более из ограничительных мер, указанных в разделе 235 закона "О противодействии противникам Америки посредством санкций", в отношении каждого лица, которое сознательно участвовало в приобретении систем С-400", - говорится в распространенном в четверг документе.
Россия и Турция в 2017 году заключили контракт на поставку Москвой Анкаре комплексов С-400. Турция первой из стран НАТО приобрела у России эти системы. Решение Анкары вызвало резко негативную реакцию у США и альянса в целом. Соединенные Штаты не прекращают попытки добиться от Турции отказа от российских ЗРС. В связи с тем, что Турция не поддается давлению, Вашингтон исключил Анкару из американской программы производства F-35. Кроме того, США грозят Турции за покупку С-400 введением ряда односторонних санкций, но не спешат делать эти шаги, поскольку опасаются дальнейшего обострения отношений с ключевым союзником по НАТО, а Анкара предупреждает, что не оставит применение таких рестрикций без ответа.
Президент Турции Тайип Эрдоган в октябре указал, что Анкара не намерена отказываться от С-400, несмотря на нажим со стороны США. Он также отверг угрозы применения санкций и предложил США перестать грозить ими Турции и попробовать ввести их в действительности.