Քաղաքագետ. Երկրորդ Նիկոլ մեզ պետք չէ
«Մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, որտեղ քաղաքական հիմնական ուժերը պետք է կարողանային որևէ անձի շուրջ գալ համաձայնության։ Բնականաբար պետք էր անձ, որ բոլորի համար ընդունելի լիներ։ Այդ անձը Վազգեն Մանուկյանն է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ մեկնաբանելով Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդի կողմից միասնական թեկնածուի առաջադրումը։
Քաղաքագետը մանրամասնում է, կա սկզբունքային հարց, որը երբևէ հայ քաղաքական պատմության մեջ չի եղել, Մանուկյանը պարտավորվել է հաջորդ ընտրություններին չմասնակցել, ինչպես նաև արդար ընտրություններ կազմակերպել։
«Բացի այդ, ճգնաժամային իրավիճակներում կառավարման, ինչպես նաև ունակ թիմ ձևավորելու փորձ ունի, քանի որ Հայաստանում հիմա կառավարման համակարգը փլուզված է։ Այս առումով դրական եմ վերաբերում իր անձին»,- ասաց քաղաքագետը։
Նա կարդացել, ծանոթացել է Մանուկյանի վերաբերյալ քննադատություններին, դրանք որակում է «սուտ ու կեղծ»։
«Բայց հարցը դա չէ։ Հարցն այն է, թե ովքեր են անում և ինչու են անում։ Մենք տեսանք, որ ի դեմս «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահի այլ թեկնածու է հայտնվել։ Տրամաբանությունն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հակված է իր և իր թիմի անվտանգությունից ելնելով իշխանությունը փոխանցել իր նման երկրորդ վարչապետի, ասենք Էդմոն Մարուքյանին։ Իհարկե, իրենք կփորձեն դա անել, բայց ես վստահ եմ, որ երկրորդ Նիկոլ՝ նույն հատկություններով օժտված մեզ պետք չէ։ Մեզ պետք է ուժեղ մարդ, որի շուրջ պետք է լինի կոնսենսուս։ Էդմոն Մարուքյանն այդ անձնավորությունը չէ։ Ահա այս համատեքստում պետք է նայել Վազգեն Մանուկյանին վարկաբեկելու փորձերը, որոնք, չեմ կարծում, ինչ-որ ազդեցություն ունենան»,- մանրամասնեց քաղաքագետը։
Դիտարկմանը, թե այս պահին Փաշինյանի հեռանալու երկու տարբերակ գոյություն ունի, խորհրդարանում գործընթացն ու նրա հնարավոր հրաժարական, Մարուքյանի՝ որպես թեկնածու առաջադրումը չի՞ բարդացնի իրավիճակը, քաղաքագետն արձագանքեց.
«Մարուքայանը որպես թեկնածու գոյություն չունի։ ԱԺ պատգամավորների մի մասը հասկանում, մյուս մասին պետք է բացատրել, որ դրանով իրենք խորացնելու են ճգնաժամը Հայաստանում, և Մարուքյանը որպես վարչապետ չի ընդունվելու հանրության կողմից, չի կարողանալու փոխել իրավիճակը։ Երկրորդը, Նիկոլն ու Մարուքյանը «Ելք»-ի նույն թիմից էին, որոնք հայտարարում էին, որ ՀԱՊԿ-ից պետք է դուրս գան, և հիմա, երբ այլ քաղաքական իրավիճակ է, նրանք չեն կարող լինել ընդունելի պարտնյորներ Ռուսաստանի համար։ Ռուսական զորքն արդեն կանգնած է Արցախում, ռուսական զորքի թիվը շատանում է Հայաստանում։ Այս առումով չեմ կարծում եմ, որ «Իմ քայլ»-ի պատգամավորների կողմից կլինի հերթական դավաճանական քայլը Հայաստանի շահերի դեմ»,- ասաց Ս. Դանիելյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը երեկ տարածեց հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Շարժման նպատակն է սահմանադրական ճանապարհով օր առաջ ազատվել Հայաստանի աղետաբեր վարչակազմից՝ ստեղծելով անցումային, հակաճգնաժամային կառավարություն, որը կկանխի Հայաստանի պետականության  կորուստը, կիրականացնի երկրի հետպատերազմյան առողջացումը, կաշխատի ազգային-պետական շահերի վրա հիմնված ներքին և արտաքին քաղաքականության, քաղաքացիների անվտանգության երաշխավորման բարձրացման ուղղությամբ և կկազմակերպի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
2 Որպես անցումային կառավարության ղեկավար՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Խորհուրդն առաջադրում է Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը»։

Political scientist: We do not need another Nikol
"We have ended up in a situation where the main political forces should come to an agreement over any person. Naturally, we needed a person who was acceptable to everyone. That person is Vazgen Manukyan,” political scientist Stepan Danielyan told Panorama.am, referring to the nomination of Vazgen Manukyan as the joint opposition candidate for the interim prime minister.
According to the political scientist, there is a fundamental issue that has never existed in the Armenian political history: Manukyan has pledged not to run in the next elections, as well as to ensure fair elections.
"Besides, he has experience in managing crisis situations, as well as creating a capable team, as the administration system in Armenia is now collapsed. In this respect, I have a positive attitude towards him," said the political scientist.
Also, Danielyan dismissed criticism of Vazgen Manukyan as unsubstantiated. He deplored the nomination of MP Edmon Marukyan as the caretaker prime minister by his Bright Armenia Party.
“I'm sure we do not need another Nikol [Pashinyan] with the same qualities. We need a strong person around whom there should be a consensus. Edmon Marukyan is not that person,” he said.
Asked whether Marukyan’s nomination won’t further complicate the situation amid two possible scenarios for the replacement of the premier – the parliamentary processes and Pashinyan’s resignation, the political scientist said: "Marukyan does not exist as a candidate. Some of the deputies understand it, while the rest should be explained that with that step they will further deepen the crisis in Armenia and Marukyan will not be accepted by the public as prime minister, he will not be able to change the situation.”
“Secondly, Nikol and Marukyan teamed up to create the Yelk bloc, which called for withdrawal from the CSTO and now, when the political situation is different, they cannot be acceptable partners for Russia. The Russian army has already been deployed in Artsakh and the number of Russian troops is increasing in Armenia. In this regard, I do not think that My Step deputies will commit another act of treachery to the detriment of Armenia’s interests" Danielyan added.
The opposition parties announced on Thursday that the council of 17 political parties has decided to expand its format and establish a Homeland Salvation Front, which is a pan-Armenian movement, comprising of political parties, intellectuals, wide circles of the society. It also named Vazgen Manukyan as its candidate for the post of the prime minister. Manukyan had served as the first Prime Minister of Armenia from 1990 to 1991 and then served as Defense Minister.