Կոչ դասախոսներին՝ իրականացնել նախազգուշական դասադուլ մինչև դեկտեմբերի 11-ը
«03.12.2020թ.-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը և համարել այն անհետաձգելի։
Օրենքի նախագծի 39-րդ հոդվածի 13-րդ մասը հնարավորություն է տալիս նախարարին ուղղակիորեն մինչև հինգ տարի ժամկետով նշանակելու բուհի և գիտական կազմակերպության ռեկտոր ու տնօրեն։ Ընդ որում, այդ անձի նկատմամբ չեն տարածվելու բուհի ռեկտորների համար նախատեսված պահանջները։ Փաստացի, նախարարը կարող է մինչև հինգ տարի ժամկետով բուհի ռեկտոր նշանակել ցանկացած անձի։
Սա ուղղակի հակասության մեջ է մտնում ՀՀ Սահմանադրության 38-րդ հոդվածում ամրագրված` բուհերի ինքնակառավարման իրավունքի հետ։ Բացի դրանից` օրենքի նախագիծն ունի շատ խնդրահարույց դրույթներ, որոնք վերաբերում են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային, գիտական ինստիտուտներին, գիտական աստիճանաշնորհման համակարգին։ Բուհերի և ակադեմիական հանրության կողմից այդ բոլոր թերությունները բազմիցս արծարծվել են, կատարվել են մեծաթիվ առաջարկներ, որոնք բոլորը մնացել են անպատասխան։
Այս օրենքի ընդունումը վտանգի առաջ է դնում ՀՀ գիտության և բարձրագույն կրթության ապագան, ուստի մենք կոչ ենք անում բոլոր դասախոսներին իրականացնել նախազգուշական դասադուլ մինչև

Лекторов призывают объявить предупредительную забастовку до 11 декабря
«3 декабря 2020 года Правительство РА одобрило законопроект «О высшем образовании и науке» и посчитало его безотлагательным.
Часть 13 статьи 39 законопроекта дает возможность министру напрямую, на срок до пяти лет, назначать ректора вуза и директора научно-исследовательской организации. Более того, к данному лицу не будут распространяться требования, предусмотренные для ректоров вуза. Фактически министр может назначить ректором университета любое лицо на срок до пяти лет.
Это прямо противоречит праву вузов на самоуправление, закрепленному в статье 38 Конституции РА. Кроме того, в законопроекте много вызывающих проблем, спорных положений, которые касаются Национальной академии наук РА, научных институтов, системы присуждения ученых степеней. Все эти недостатки неоднократно поднимались со стороны вузов и академического сообщества, вносились многочисленные предложения, однако все они остались без ответа.
Принятие этого закона ставит под угрозу будущее науки и высшего образования РА, следовательно, призываем всех лекторов провести предупредительную забастовку до