Լավրովն ու Գուտերեշը քննարկել են Արցախում հումանիտար խնդիրների լուծման հնարավորությունները
Դեկտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ մանրամասն զրույց է եղել միջազգային արդի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ: Քննարկվել են COVID-19-ի համաճարակին արձագանքելու խնդիրները, ինչպես նաև Sputnik-V պատվաստանյութը։
Գուտերեշը ողջունել է Ռուսաստանի դերը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ համաձայնություններ ձեռք բերելու հարցում: Զրուցակիցները քննարկել են ՄԱԿ-ի կազմակերպությունների՝ տարածաշրջանում հումանիտար խնդիրների լուծմանը օժանդակելու հնարավորությունները՝ համագործակցելով Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի խաղաղապահների հետ:
Նախարարը և գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել նաև Եմենի և Լիբիայի իրավիճակի, Մերձավոր Արևելքի կարգավորման իրավիճակի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համակարգի քարտուղարություններում առաջատար պաշտոնների նշանակման վերաբերյալ:
Երկուստեք վերահաստատվել է համաշխարհային ասպարեզում ՄԱԿ-ի դերի հետագա ամրապնդման և հեղինակության բարձրացման կարևորությունը, այդ թվում՝ այս տարի նշվող համաշխարհային կազմակերպության ստեղծման 75-ամյակի համատեքստում:

С. Лавров и А. Гутерреш обсудили возможность решения гуманитарных вопросов в Арцахе
3 декабря Министр иностранных дел Российской Федерации С.В.Лавров провел телефонный разговор с Генеральным секретарем ООН А.Гутеррешем. Об этом сообщает МИД Российской Федерации.
Состоялся обстоятельный разговор по широкому кругу актуальных международных вопросов. Обсуждались задачи реагирования системы ООН на пандемию COVID-19, включая состоявшуюся 2 декабря с.г. презентацию членам Организации российской вакцины «Спутник-V».
А.Гутерреш приветствовал роль России в достижении договоренностей о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе. Собеседники рассмотрели возможности организаций системы ООН по оказанию содействия решению гуманитарных проблем в регионе во взаимодействии с Азербайджаном, Арменией и российскими миротворцами.
Министр и Генсекретарь также обменялись мнениями о положении дел в Йемене и Ливии, ситуации в ближневосточном урегулировании, а также по вопросам назначения на руководящие посты в секретариатах системы ООН.
С обеих сторон подтверждена важность дальнейшего укрепления роли и повышения авторитета ООН на мировой арене, в том числе в контексте отмечаемого в этом году 75-летия создания всемирной Организации.