Լավրովն ու Գուտերեշը քննարկել են Արցախում հումանիտար խնդիրների լուծման հնարավորությունները
Դեկտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ մանրամասն զրույց է եղել միջազգային արդի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ: Քննարկվել են COVID-19-ի համաճարակին արձագանքելու խնդիրները, ինչպես նաև Sputnik-V պատվաստանյութը։
Գուտերեշը ողջունել է Ռուսաստանի դերը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ համաձայնություններ ձեռք բերելու հարցում: Զրուցակիցները քննարկել են ՄԱԿ-ի կազմակերպությունների՝ տարածաշրջանում հումանիտար խնդիրների լուծմանը օժանդակելու հնարավորությունները՝ համագործակցելով Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի խաղաղապահների հետ:
Նախարարը և գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել նաև Եմենի և Լիբիայի իրավիճակի, Մերձավոր Արևելքի կարգավորման իրավիճակի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համակարգի քարտուղարություններում առաջատար պաշտոնների նշանակման վերաբերյալ:
Երկուստեք վերահաստատվել է համաշխարհային ասպարեզում ՄԱԿ-ի դերի հետագա ամրապնդման և հեղինակության բարձրացման կարևորությունը, այդ թվում՝ այս տարի նշվող համաշխարհային կազմակերպության ստեղծման 75-ամյակի համատեքստում:

Lavrov, Guterres discuss possibility of resolving humanitarian issues in Karabakh
The officials discussed in detail a broad range of topical international issues. They also spoke about the UN response to the COVID-19 pandemic, including the December 2 presentation of the Russian Sputnik V vaccine to UN members, the Russian Foreign Ministry reported.
Antonio Guterres welcomed Russia’s role in reaching agreements on the cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh. The officials reviewed the potential of the UN agencies to help resolve humanitarian issues in the region in cooperation with Azerbaijan, Armenia and the Russian peacekeepers.
Mr Lavrov and Mr Guterres also exchanged views on the developments in Yemen and Libya, the Middle East settlement, and appointments to the top positions in the UN secretariats.
Both officials reaffirmed the importance of further enhancing the role and authority of the UN in the world arena, including in the context of its 75th anniversary this year.