ՀՀ ԱԳՆ․Ողջունում ենք Ֆրանսիայի ԱԺ բանաձևը, որում արձանագրվում է Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորման անհրաժեշտությունը
13:52 04/12/2020
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից ընդունված բանաձևը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Ողջունում ենք Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի՝ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևը, որը հաջորդել է Սենատի՝ նախորդ շաբաթ ընդունած նույնանման բանաձևին։ Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ թե՛ ստորին և թե՛ վերին պալատների այս միասնական դիրքորոշումը խորհրդանշում է Ֆրանսիայի և ֆրանսիացիների վճռական բողոքի ձայնն ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ու ահաբեկիչ վարձկանների աջակցությամբ Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացրած ագրեսիայի և էթնիկ զտման ու ցեղասպան նկրտումներ պարունակող քաղաքականության։
Կարևոր ենք համարում, որ բանաձևում արձանագրվում են նաև Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու և Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների և վարձկանների տեղակայման փաստերը։
Մենք կարևորում ենք միջազգային հանրության նման քայլերը՝ ի նպաստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծմանը և Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչմանը, ինչն այսօր դարձել է արցախահայության անվտանգության ապահովման գլխավոր հրամայականներից մեկը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

МИД Армении: Приветствуем резолюцию Национального собрания Франции, в которой зафиксирована необходимость гарантий безопасности мирного населения Арцаха
15:00 04/12/2020
Пресс-секретарь МИД Армении выступила с комментарием в связи с принятой Национальным собранием Франции резолюцией.
Комментарий приводит пресс-служба МИД Армении:
«Приветствуем принятую подавляющим большинством голосов Национального собрания Франции резолюцию о необходимости признания Нагорного Карабаха, которая последовала аналогичной резолюции, принятой Сенатом на прошлой неделе. Единая позиция как Нижней, так и Верхней палат Парламента Франции символизирует решительный протест Франции и французского народа против агрессии и этнических чисток против народа Арцаха, осуществляемых Азербайджаном при поддержке Турции и наемников-террористов, а также политики, содержащей геноцидальные стремления.
Считаем важным, что резолюцией зафиксирована необходимость гарантий безопасности мирного населения Арцаха, факты саботирования мирного процесса военным путем со стороны Азербайджана и размещения при содействии Турции террористических группировок и наемников в Нагорном Карабахе.
Мы придаем большую значимость подобным действиям международного сообщества в пользу окончательного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, признания статуса Арцаха на основе права на самоопределение, которое стало одним из главных требований обеспечения безопасности армян Арцаха».