Շուշի թշնամու դիվերսիոն խմբի ներթափանցումից ժամեր առաջ Արգիշտի Քյարամյանը ինկասացիայի մեքենայով լքել է քաղաքը. Mediaport
Mediaport թելեգրամյան ալիքը գրում է.
«Mediaport-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ դեռևս հոկտեմբերի 8-ին ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից ազատված Արգիշտի Քյարամյանն անհասկանալի պատճառներով շարունակել է գտնվել Արցախում։ Նա գնդապետի համազգեստով ազատ ելումուտ է ունեցել Պաշտպանական բանակի բունկեր՝ ներկա գտնվելով ռազմական օպերացիաների քննարկմանը։
Ավելին, նոյեմբերի սկզբին նա նշանակվել է Շուշի պաշտպանության կազկակերպման պատասխանատուի տեղակալ և տեղափոխվել Շուշի։ Երբ ՊՆ նորանշանակ հրամանատար Միքայել Արզումանյանն առարկել է Արայիկ Հարությունյանին՝ նշելով, որ անթույլատելի է որևէ ռազմական փորձ չունեցող Քյարամյանին նշանակել այդպիսի պատասխանատու պաշտոնին, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ասել, որ դա Նիկոլ Փաշինյանի ուղղակի հանձնարականն է։
Սակայն Ադրբեջանական առաջին փոքրաթիվ դիվերսիոն խմբի ներթափանցումից ժամեր առաջ՝ նոյեմբերի 6-ի վաղ առավոտյան Արգիշտի Քյարամյանը հայտնել է, որ Արցախում իր պարտականությաւններն ամբողջությամբ կատարված են, և նստելով Ինկասացիայի մեքենան, հեռացել է Շուշիից։
Հիշեցնենք, որ Արգիշտի Քյարամյանին պատերազմի ընթացքում ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից հեռացման պատճառների վերաբերյալ որևէ պաշտոնական պարզաբանում չի տրամադրվել։
Արգիշտի Քյարամյանի անվան հետ է կապված նաև ազգությամբ ադրբեջանցի Իրանի բազմաթիվ քաղաքացիների ՀՀ անձնագրեր տրամադրելու սկանդալային պատմությունը, որը ևս մինչ օրս չի պարզաբանվել»:

За несколько часов до проникновения диверсионной группы Азербайджана в Шуши Аргишти Кярамян на машине инкассации покинул город – Mediaport
15:03 05/12/2020
Telegram-канал Mediaport пишет:
«Как передают источники Mediaport, освобожденный еще 8 октября от должности директора Службы национальной безопасности (СНБ) РА Аргишти Кярамян по неизвестным причинам продолжал находиться в Арцахе. Он в форме полковника имел свободный доступ в бункер Армии обороны Арцаха, присутствовал при обсуждении военных операций.
Более того, в начале ноября он был назначен заместителем ответственного по организации обороны Шуши и перебрался в Шуши. Когда новоназначенный командующий Армией обороны Арцаха Микаел Арзуманян возразил президенту Арцаха Араику Арутюняну, назвав недопустимым назначение на столь ответственную должность Кярамяна, не имеющего военного опыта, президент Арцаха Араик Арутюнян в ответ заявил, что это прямое поручение премьера РА Никола Пашиняна.
Однако за несколько часов до проникновения первой немногочисленной диверсионной группы Азербайджана, ранним утром 6 ноября, Аргишти Кярамян заявил, что его обязанности в Арцахе полностью выполнены, и, сев в машину инкассации, он покинул Шуши.
Напомним, что никаких официальных разъяснений о причинах освобождения Аргишти Кярамяна во время войны от должности директора СНБ представлено не было.
С именем Аргишти Кярамяна связана и скандальная история выдачи паспортов РА многочисленным гражданам Ирана азербайджанского происхождения, которая до сих пор не разъяснена».