ԳԱԱ. Անհապաղ հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ԱԺ-ից
Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ Գիտությունների ազգային ակադեմիան հանդես է եկել հայտարարությամբ, որի մեջ ասված է.
«ՀՀ կառավարությունն իր 03․12․2020թ․ նիստի օրակարգում անհիմն, առանց օրենսդրորեն նախատեսված քննարկումների, որպես անհետաձգելի և չզեկուցվող հարց ընդգրկեց «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը և հավանություն տվեց՝ այն ուղարկելով ՀՀ Ազգային ժողով հրատապության կարգով քննարկելու և ընդունելու առաջարկությամբ: Որոշումն ընդունվեց, երբ երկրում հրատապ լուծում պահանջող մի շարք կարևորագույն՝ հումանիտար, տնտեսական, սոցիալական, պաշտպանական և բազմաթիվ այլ խնդիրներ կան:
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը լայնորեն քննարկվել է ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների կոլեկտիվների ժողովներում, ԳԱԱ տնօրենների խորհրդում, ԳԱԱ անդամների ժողովում: Բազմաթիվ սկզբունքային առաջարկություններ և դիտողություններ պարբերաբար ներկայացվել են ՀՀ կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարություն, որոնք հիմնականում չեն ընդունվել, նույնիսկ ներկայացված ամփոփագրերում զարմանալիորեն արտացոլված չեն:
Ներկայացված օրենքի նախագծով կազմաքանդվում է ՀՀ գիտությունների ակադեմիական համակարգը, և վտանգի տակ է դրվում հիմնարար գիտությունների զարգացումը: Վերացվում են ՀՀ Սահմանադրությամբ և տարբեր օրենքներով նախատեսված ԲՈՒՀ-ական և գիտական ինքնավարությունը, ակադեմիական ազատությունները, խախտվում են կրթության, գիտության հիմնական շահառուների իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Անընդունելի է երկրում ռազմական դրության, հետպատերազմական և համավարակի այս ծանր ժամանակաշրջանում «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նման նախագծի՝ առանց վերջնական հանրային քննարկումների և հավանության արժանանալու հրատապ կերպով օրակարգ բերելը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ՀՀ ԳԱԱ-ն պահանջում է.
1. անհապաղ հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ՀՀ Ազգային ժողովից
2. շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ կազմակերպել քննարկումներ բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացումն ապահովող հայեցակարգային դրույթների և օրենքների նախագծերի մշակման համար»։

НАН Армении требует незамедлительно отозвать из парламента проект «О высшем образовании и науке»
Национальная академия наук (НАН) Армении выступила с заявлением относительно проекта закона Республики Армения «О высшем образовании и науке».
«Законопроект “О высшем образовании и науке”, который был включен правительством Армении в повестку дня своего заседания 3 декабря 2020 года как неотложный и не подлежащий обсуждению вопрос, без каких-либо предусмотренных законодательно обсуждений, был одобрен и направлен в Национальное Собрание Республики Армения с предложением обсудить и принять в срочном порядке. Решение было принято, когда в стране есть ряд требующих срочного решения важнейших вопросов: гуманитарных, экономических, социальных, оборонных и многих других.
Проект закона Республики Армения “О высшем образовании и науке” широко обсуждался на коллективных собраниях научных организаций Национальной академии наук, Совета директоров НАН, собрании членов Национальной академии наук. В министерство образования, науки, культуры и спорта РА регулярно представлялись многочисленные принципиальные предложения и замечания, которые в основном не принимались, удивительным образом не нашли отражения даже в представленных резюме.
Представленным законопроектом разрушается академическая система наук Республики Армения, ставится под угрозу развитие фундаментальных наук. Отменяются предусмотренные Конституцией и разными законами Республики Армения вузовская и научная автономия, академические свободы, нарушаются права и законные интересы основных бенефициаров образования и науки.
В этот непростой поствоенный период, период военного положения и пандемии в стране без окончательных общественных обсуждений и одобрения недопустимо в срочном порядке вносить в повестку дня законопроект “О высшем образовании и науке”.
Учитывая все вышесказанное, Национальная академия наук Республики Армения требует:
1. Незамедлительно отозвать из Национального Собрания проект Закона Республики Армения “О высшем образовании и науке”;
2. Организовать обсуждения с представителями заинтересованных организаций для разработки концептуальных положений и законопроектов, обеспечивающего развитие высшего образования и науки».